Dziś przesmyk liczy tam w pewnym miejscu niespełna trzy metry szerokości. Pomysłodawcy chcieliby powiększyć brzeg, szczególnie na zakolu Wisły i na wysokości zamku o ok. trzy metry w stronę rzeki. Wtedy szerokość ścieżki wynosiłaby pięć metrów.
- Bulwary staną się bezpieczniejsze, będzie więcej miejsca dla rolkarzy, rowerzystów, pieszych. Będzie tam można organizować np. zawody biegowe - mówi Marcin Królczyk, prezes stowarzyszenia armatorów. - Co więcej proponujemy wykonanie murów bulwarów w innej, trwalszej technologii, co pozwoli im dłużej wytrzymać.
Dziś osłona bulwaru Czerwieńskiego to mur żelbetowy zwieńczony granitowym oczepem, wybudowany od dna przy brzegu Wisły. Stowarzyszenie proponuje, aby teraz osadzić go na betonowej palisadzie, która wchodziłaby na parę metrów w dno. A dopiero na takiej konstrukcji zamontować granitowe, ozdobne bloki osłonowe, nawiązujących stylem, do tych wykonanych na przełomie XIX i XX w.
Łączna długość planowanej inwestycji to ok. 900 metrów. Z czego ok. 350 metrów wiąże się z przebudową linii brzegowej a pozostała z remontem. Takie rozwiązanie pochwala już Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zajmujący się brzegami Wisły. - Nie mamy nic przeciwko. Oczywiście będziemy musieli wykonać analizy co do przepływu rzeki - mówi Konrad Myślik, rzecznik RZGW.
Pozostaje pytanie skąd wziąć pieniądze na inwestycje. Może chodzić o co najmniej 25 mln zł. RZGW przymierza się już do remontu bulwarów, bo obecne ich oczepy już się sypią do rzeki. Urzędnicy nie uwzględniają jednak na razie poszerzenia brzegu.
Władze miasta na przełomie 2014/2015 roku podjęły już decyzję o wdrożeniu w życie programu rewitalizacji i oświetlenia bulwarów Wiślanych (ok. 10 km).
Na lata 2015-2017 z budżetu miasta przeznaczono 7,5 mln złotych na ten cel. Prace projektowe dla etapu I inwestycji (dla bulwaru Czerwieńskiego, u stóp Wzgórza Wawelskiego oraz bulwaru Kurlandzkiego (wzdłuż ul. Podgórskiej i część Kazimierza) są na ukończeniu. Budowa może ruszyć po wakacjach i zakończyć się już w październiku.
Skąd wziąć dodatkowe pieniądze na poszerzenie bulwarów? Stowarzyszenie napisało już w tej sprawie do prezydenta RP i premier rządu Ewy Kopacz o wsparcie wysiłków Krakowa. Chodzi przecież o okolice Wawelu, wpisane do rejestru zabytków.