Teren dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny należy do trzech podmiotów publicznych: miasta, województwa i Politechniki Krakowskiej. Od kilku lat trwa tam intensywna zabudowa, która zieloną enklawę zamienia w betonową pustynię. Miejscy aktywiści walczą o uratowanie pozostałych zieleńców. Jest to jednak trudne, m.in. dlatego, że w czasie, kiedy oni próbują przekonać urzędników do wykupu tych gruntów deweloperzy, metr po metrze, zajmują kolejne działki.
– Apeluję do prezydenta, marszałka oraz rektora o zawiązanie przez nich koalicji na rzecz utworzenia krakowskiego „Central Parku” – proponuje Jakub Łoginow, radny z Czyżyn.
Zwraca on uwagę, że aktualnie najbardziej zagrożonym terenem są nieużytki leżące w rejonie firmy Comarch i osiedla Akademickiego.
Akropol, spółka córka Politechniki Krakowskiej nie ukrywa planów budowlanych na tych terenach. – Aktualnie nasza spółka prowadzi konsultacje wśród mieszkańców osiedla Akademickiego w zakresie rodzaju usług, jakich mieszkańcy tego osiedla oczekują w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Konsultacje te prowadzone są w związku z rozważaną inwestycją budowy budynku mieszkalno-usługowego w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla – mówi Grażyna Łowicka, ze spółki Akropol.
Apel nie dotarł jeszcze do marszałka
Łoginow chce, żeby prezydent miasta i marszałek przekonali władze Politechniki do odsprzedania im gruntu. Ci jednak, na razie, nie widzę sensu odkupywania tego terenu.
– Nie ma obecnie planów zakupu tych gruntów. Jeżeli taki apel do nas dotrze będziemy analizować i zastanowimy się, jaki miałby być cel publiczny takiej transakcji. Na razie nie bardzo wiadomo dlaczego mielibyśmy kupować te grunty – tłumaczy Małgorzata Gorczyca, z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
Miasto również na razie nie widzi możliwości podjęcia działań odnośnie wykupu terenu w Czyżynach.
– Zgodnie z procedurą wewnętrzną dotyczącą pozyskiwania terenów pod realizację zadań gminy, warunkiem niezbędnym podjęcia działań jest istnienie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Zachodzi też konieczność wykazania zasadności pozyskania danych działek do zasobu nieruchomości – informuje Dariusz Nowak.
Dla Jakuba Łoginowa powody wykupy działek są proste. – Chodzi o uratowania terenów zielonych przez zabetonowaniem. To wszystkim nam przyniesie korzyści. Jako grupa mieszkańców wystąpimy m.in. z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą na sejmiku. Aktualnej rozmawiam z radnymi województwa na temat takiego przeredagowania treści projektu uchwały , aby nie został odrzucony z przyczyn formalno prawnych – mówi radny z Czyżyn.
Ochrona i integracja zieleni Nowej Huty
W połowie marca tego roku zaprezentowano propozycje studentów Politechniki Krakowskiej podczas spotkania pt. „Zielony system Krakowa – ochrona i integracja terenów zieleni Nowej Huty” w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida na os. Górali.
Koncepcja południkowa od doliny Wisły po wzgórza Batowickie, równoleżnikowa włączająca do terenów chronionych również osiedla: Avia, Dywizjonu 303, Akademickie – to dwie z ośmiu wykonanych przez studentów prac nastawionych na szukanie możliwości scalania drobnych, większych i bardzo dużych obszarów zieleni i krajobrazu otwartego wokół terenu dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.
Po cyklu podobnych spotkań ma powstać wniosek do Studium uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa.
WIDEO: Trzy Szybkie. Monika Bogdanowska: Nigdzie nie spotkałam się z takim stanem miasta jak w Krakowie
- Juwenalia Krakowskie 2019: kto, gdzie i kiedy
- Budowa zakopianki idzie "na całego" [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Małopolscy "Mistrzowie parkowania". Zobacz najgorszych kierowców z naszego regionu [ZDJĘCIA]
- Widok z balkonu na... okno sąsiada. Tak się buduje w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Gdzie wyjechać na Majówkę? TOP 10 pomysłów na Majówkę!
