Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Co dalej z budową Centrum Nauki Cogiteon? Konserwator chce chronić teren. Województwo nie rezygnuje z budowy

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Przedstawiciele władz Małopolski odwołali się od decyzji wojewódzkiej konserwator zabytków, która wszczęła postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków działek w krakowskich Czyżynach. Chodzi konkretnie o teren, gdzie w przyszłości miałoby powstać Centrum Nauki Cogiteon. Decyzja konserwator wstrzymuje wszelkie prace budowlane.

FLESZ - Nauczyciele mogą przenosić wirusa?

- Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest obecnie jedną z najważniejszych inwestycji dla Krakowa i Małopolski. Zrobię wszystko, by powstało. Centrum ma wspierać edukację i popularyzować naukę. To również wielki teren relaksu, spacerów i piknikowania, wpisujący się w charakter dawnego lotniska i jego okolic - zapowiedział Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Na odwołaniu się nie skończyło. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon postanowiło przedłużyć do 21 września termin składania ofert w przetargu na generalnego wykonawcę inwestycji.

Tędy pojedzie tramwaj do Górki Narodowej w Krakowie. Te zdję...

Przypomnijmy, że Wojewódzka Konserwator Zabytków (WKZ) Monika Bogdanowska wszczęła procedurę wpisania do rejestru zabytków krajobrazu zachodniej części pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach. Chodzi m.in. o tereny, gdzie planowana jest budowa Centrum Nauki Cogiteon (CNC). Decyzja WKZ wstrzymuje wszelkie prace budowlane. Przedstawiciele CNC są zaskoczeni. Oznacza to bowiem, że Cogiteon może nie powstać w tej lokalizacji.

- Odwołanie od decyzji pani konserwator zostało złożone. Jesteśmy dobrej myśli - mówi Urynowicz. Jak się dowiedzieliśmy, chodzi konkretnie o to, aby z postępowania, które zakłada wpisanie do rejestru zabytków działek w krakowskich Czyżynach, wyłączyć grunty, przeznaczone pod budowę centrum nauki. Wniosek w tej sprawie został wysłany do Moniki Bogdanowskiej.

- Będziemy się oczywiście odnosić do tej decyzji. Myślę, że będzie dużo argumentów po naszej stronie. Czeka nas zapewne długa dyskusja - mówił nam z kolei Piotr Koziarz, rzecznik Centrum Nauki Cogiteon.

Jak zaznacza, sam pas dawnego lotniska w Czyżynach jest wpisany do miejskiej ewidencji zabytków, a budynek Cogiteonu powstaje zgodnie z dotychczasowymi postanowieniami miejskiego konserwatora zabytków.

Jak tłumaczyła nam Monika Bogdanowska, decyzja o wszczęciu postępowania o wpisie do rejestru zabytków zachodniej części lotniska nie zapadła nagle. - W zeszłym roku dostaliśmy kilkadziesiąt albo nawet kilkaset listów mieszkańców os. Akademickiego, od ludzi związanych z tym terenem i z Czyżynami, którzy opisali, jak postępuje tam niekontrolowana zabudowa, bez planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego - mówi Monika Bogdanowska.

Przypomina przy tym o osiedlu Avia, które powstało na wschodniej części dawnego lotniska w Czyżynach. - Każdy, kto mieszka w Krakowie, nie chce casusu osiedla Avia, które powstało bez planu. W ten sposób przepada nam jeden teren za drugim - zaznacza.

Ochroną dla wschodnich terenów dawnego lotniska mógł być projekt Lotniczego Parku Kulturowego. - To był fenomenalny projekt dla obszarów polotniskowych. Pracowało nad nim kilkanaście instytucji. Chcieliśmy ucywilizować zagospodarowanie tego terenu właśnie przez park kulturowy. Niestety, władze miasta odpowiedziały, że nie ma na to szans w najbliższych latach - tłumaczyła Monika Bogdanowska.

Ponieważ powyższy sposób zawiódł, stąd pomysł z wpisem do rejestru zabytków. - Pracowaliśmy nad tym od zeszłego roku. Teraz druga strona ma czas na wniesienie uwag. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie wpis do rejestru, bo ten musi mieć mocne uargumentowanie - zaznacza prof. Bogdanowska. Jak dodaje, nie chodzi o ochronę samego pasa dawnego lotniska, ale właśnie całego jego otoczenia, które tworzą razem spójną całość.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury województwa małopolskiego. Choć nie ma jeszcze budynku, centrum już działa. Kiedy to jeszcze było możliwe, edukatorzy odwiedzali szkoły w regionie. Z pokazów popularnonaukowych skorzystało już 44 tys. osób. Instytucja prowadzi swoją misję również w internecie. Publikuje informacje i ciekawostki naukowe na stronie www.cogiteon.pl i profilu Facebooka. Na kanale YouTube w serii filmów "Nauka & Hobby" daje porady, pozwalające rozwijać swoje pasje, a w serii "Zrób to sam" edukatorzy przedstawiają pomysły na domowe doświadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska