Kraków. Czerwone serce - happening w kamieniołomie Liban [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
"Liban - świątynia przyrody, nie lunapark!" - takim przesłaniem miejscy aktywiści podjęli temat rewitalizacji kamieniołomu Libana, która ma ruszyć w przeciągu najbliższych miesięcy. W jej wyniku aż 1138 drzew może zostać usuniętych. Pośrodku dawnego kamieniołomu rozłożono ogromne, czerwone serce.

WIDEO: Krótki wywiad

Liban to miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych, stanowi ostoję dzikości oraz siedlisko chronionych gatunków. W ramach planowanej przez magistrat inwestycji zagrożonych usunięciem jest nie tylko 1138 drzew, ale także bezcenny ekosystem, który narodził się w kamieniołomie po zaprzestaniu jego eksploatacji.

Wytyczne do projektu gospodarki zielenią (1) wskazują, że aż 1138 drzew na terenie kamieniołomu jest zagrożonych usunięciem. Stanowią one 13% całego drzewostanu. Część z tych drzew, a dokładnie 342 sztuki, widnieje w kategorii „Rozważyć usunięcie”, ale jednocześnie aż 98 z nich już uzyskało stosowną na to zgodę. Inną kategorią jest „Usunięcie egzemplarzy martwych”, liczy ona 275 drzew. Drzewa martwe, w tak wyjątkowym ekosystemie, stanowią jednak ważny element i są potrzebne dla jego naturalnej równowagi.

Kraków. Przejmujące rzeźby chłopców zostają w kamieniołomie Libana!

Kamieniołom Liban, szczególnie w rejonach najdalszych i najmniej dostępnych ludziom, jest oazą przyrody. Tętni tu organiczne, wielobarwne i wielogatunkowe życie. Dzięki specyficznym warunkom geologicznym ściany kamieniołomu osłaniają i chronią ten rezerwat, czyniąc go azylem natury. “Dlatego miejsce to widzimy jako Świątynię Przyrody” - mówią happeningowcy.

“Pragniemy je otoczyć wzmożonym szacunkiem, uwagą i naszą troską, z których to właśnie wynika symbolika podjętej przez nas akcji.” Na dnie kamieniołomu aktywiści umieścili transparent z napisem „Liban – świątynia przyrody, nie lunapark!” i ułożyli ogromne czerwone serce. “Kochamy przyrodę, potrzebujemy przyrody i z niej się wywodzimy. Nie możemy już dłużej bezradnie patrzeć na postępującą jej degradację. Od instytucji miejskich oczekujemy głęboko ekologicznej postawy w swoich działaniach.”

Inwestycja w zieleń czy w lunapark?

Projekt funkcjonalno-użytkowy (2) dla rewitalizacji Libana przewiduje powstanie tu centrum turystycznego, recepcji/ info punktu, miejsca dialogu obywatelskiego (sic!), kolejki tyrolskiej, tras spacerowych, wspinaczkowych, rowerowych, kino letnie, altanę dla koncertów, ogród sensoryczny, sklepik z pamiątkami, miejsce obsługi rowerzystów, kawiarnię w jednym oraz restaurację w drugim budynku. Projekt przewiduje bardzo dużą ilość prac budowlanych, remontowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych. Część z nich dotyczyć ma rozbiórki bezwartościowych architektonicznie magazynów będących pod zarządem ZZMu, a znajdujących się u wrót Kamieniołomu, część zaś wyremontowania na potrzeby nowych funkcji, obiektów historycznych. Po zakończeniu prac Miasto dysponować ma całkowitą powierzchnią 1537 m2 świeżo wyremontowanej przestrzeni. “W całym projekcie funkcjonalno-użytkowym słowo “przyroda” w różnych odmianach, użyte jest zaledwie 20 razy, “zieleń” daje już 51 wyników. Równocześnie odmiana słowa “budowlany” występuje aż 394 razy, a słowo beton daje wyników 329. Jest to symbol, który ilustruje w jaki sposób wydawane są publiczne środki na krakowską zieleń miejską.” - mówi Jarek Pypno z Obozu dla Klimatu Kraków.

Kamieniołom Liban zmieni się za 50 mln złotych

“Przekonsultowany” magistrat

Projekt funkcjonalno-użytkowy jest dokumentem na podstawie, którego ZZM ogłosi przetarg na prowadzenie inwestycji w trybie “zaprojektuj i wybuduj”. Projekt ten z jednej strony jest elastycznym zarysem - i na ten aspekt wskazują urzędnicy miejscy twierdząc, że konsultacje społeczne są możliwe, ale dopiero później, po wyłonieniu wykonawcy. Z drugiej zaś strony projekt funkcjonalno-użytkowy określa skalę i rozmiar inwestycji, bo m.in. na jego podstawie składane są oferty wraz z cenami do przetargu. Zawiera on w sobie specyfikację i spis robót. Tak więc po podpisaniu na jego podstawie umowy z wykonawcą, wykonawca jest już zobowiązany zawartymi tam zapisami, więc konsultacje na tym etapie mogą dotyczyć zapewne mało znaczących detali, a nie całościowej wizji czy skali tej inwestycji. Ta nie była przedmiotem żadnych odrębnych konsultacji. Narrację ZZMu jakoby spacery przyrodnicze z lata 2019 były formą konsultacji aktywiści interpretują jako manipulację faktami. “W zaproszeniu na owe spacery nie pada ani słowo o konsultowaniu czegokolwiek z mieszkańcami, za to kilka miesięcy później pojawił się raport, z którego ma wynikać, że spacery te były formą dialogu społecznego. Również odwoływanie się do konsultacji związanych z MPZP czy Miejskim Programem Rewitalizacji są chybione - tam temat inwestycji na Libanie był traktowany jeszcze bardziej ogólnikowo. Na podstawie wniosków z owych konsultacji jesteśmy w stanie zaproponować kilka innych alternatyw w stosunku do obecnego projektu, o znacznie mniejszym stopniu ingerencji w przyrodę Kamieniołomu. Powyższe plany wcale nie nakazują nam tak przeskalowanych i w gruncie rzeczy budowlanych inwestycji”. - mówi Monika Konieczna z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Warto dodać, że Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska postulowała powołanie zespołu zadaniowego przyrodników i ekspertów ds. rewitalizacji Kamieniołomu Liban, jednak spotkała się z odmową władz miejskich (3).

Weekendowy spacer po Krakowie. Kamieniołom Liban [ZDJĘCIA]

Antropopresja do wyhamowania

“Presja człowieka na środowisko naturalne postępuje w sposób odwrotnie proporcjonalny do potrzeb i zadań, z którymi powinniśmy się zmierzyć, jeśli chcemy spróbować zachować ten świat dla przyszłych pokoleń. W takich miejscach jak Liban jest to szczególnie widoczne. Masowy ruch turystyczny, który ma być trwałym efektem tej inwestycji, zagraża unikalnej faunie kamieniołomu. Musimy zacząć zmienić nasze podejście inwestycyjne.” - podkreśla Tomasz Przetacznik z krakowskiego Strajku dla Ziemi.

Przyrodnicy podkreślają, że szczególnie fauna Kamieniołomu jest niezwykle bogata i bioróżnorodna. Swoje siedliska znalazło tu wiele gatunków ptaków (sokoły, pustułki i krogulce), gadów (padalce i jaszczurki zwinki – objętych w Polsce ochroną gatunkową) czy ważek i motyli. Niezwykle bujna jest także roślinność. Brzegi znajdujących się tu stawów porośnięte są szuwarem pałkowym, turzycowiskami i zaroślami wierzbowymi, a na skałach występują rozmaite gatunki drzew m.in. wierzby, topole, czeremcha czy różne odmiany klonu. Warto wspomnieć także o walorach geologicznych tego miejsca - urokliwych białych skałach wapiennych i rosnących na nich niezwykle cennych naskalnych zbiorowiskach roślinnych, tzw. Festuco-Brometea (murawy kserotermiczne), które zdaniem ekologów zasługują na ochronę konserwatorską. Kamieniołom jest miejscem szczególnym, również z uwagi na jego położenie i bliskość od centrum miasta.

“Temat rewitalizacji Kamieniołomu Libana jest tematem ważnym. Z pewnością należy zadbać w jakiś sposób o to miejsce i bynajmniej nie blokujemy na ślepo tej inwestycji. Chcemy za to umiarkowanych, rozsądnych i wyważonych działań podejmowanych w szerokim gronie specjalistów z różnych dziedzin, mieszkańców i miłośników przyrody” - kończą inicjatorzy dzisiejszej akcji.

Kraków. Czyje są rzeźby dzieci w kamieniołomie Liban? Wiemy,...

Czytaj także

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
eko
14 lutego, 17:55, Gość:

Ogarnia mnie przerażenie na myśl ,że ci debilni urzędasy od Majchrowskiego zrobią z Libanem to samo co z Zakrzówkiem i go osiatkują IIIIIII Barbarzyństwo IIIIIIIIII

14 lutego, 20:12, Gość:

Bo ci żyłka w dupskuuuu pęknie z przrzjęcia

15 lutego, 8:10, Gość:

a tobie już pękła w tym pustym łbie

Rzeczywiście ,jeżeli zrobią to samo co z Zakrzówkiem to katastrofa

G
Gość
14 lutego, 17:55, Gość:

Ogarnia mnie przerażenie na myśl ,że ci debilni urzędasy od Majchrowskiego zrobią z Libanem to samo co z Zakrzówkiem i go osiatkują IIIIIII Barbarzyństwo IIIIIIIIII

14 lutego, 20:12, Gość:

Bo ci żyłka w dupskuuuu pęknie z przrzjęcia

a tobie już pękła w tym pustym łbie

G
Gość
14 lutego, 15:43, h:

Ustawka dziennikarska. 4 osoby i dziennikarz... i to ma być heppening?

Ten brukowiec zawsze promował idiotyzmy

G
Gość

Szkoda że aż tak bardzo chcą tam ingerować. Patrząc na niego z góry kojarzy mi się troche z jakimś parkiem jurajskim :P. Fajnie by było jakby zrobili tam tylko takie ścieżki na drewnianych podestach między tymi mokradłami jak czasem w górach żeby nie deptać ziemi no i nie chodzić po wodzie. Byłoby super sobie pochodzić po takim czymś. Szczególnie że wszystko już gotowe poza "ścieżkami" :) no ale niestety ścieżki nie zarabiają a beton tak :)

G
Gość
14 lutego, 17:55, Gość:

Ogarnia mnie przerażenie na myśl ,że ci debilni urzędasy od Majchrowskiego zrobią z Libanem to samo co z Zakrzówkiem i go osiatkują IIIIIII Barbarzyństwo IIIIIIIIII

Bo ci żyłka w dupskuuuu pęknie z przrzjęcia

G
Gość

Ogarnia mnie przerażenie na myśl ,że ci debilni urzędasy od Majchrowskiego zrobią z Libanem to samo co z Zakrzówkiem i go osiatkują IIIIIII Barbarzyństwo IIIIIIIIII

G
Gość
14 lutego, 15:43, h:

Ustawka dziennikarska. 4 osoby i dziennikarz... i to ma być heppening?

Oni przynajmniej o coś walczą, a ty durniu tylko brednie potrafisz pisać w komentarzu..

h
h

Ustawka dziennikarska. 4 osoby i dziennikarz... i to ma być heppening?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3