https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Dialog z Kantorem. Cricoteka uczci rocznicę śmierci Tadeusza Kantora cyklem wydarzeń

Anna Piątkowska
Cricoteka uczci 34. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora cyklem wydarzeń
Cricoteka uczci 34. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora cyklem wydarzeń ANDRZEJ BANAS
Od 5 do 9 grudnia potrwają w krakowskiej Cricotece wydarzenia z okazji 34. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora. Na odwiedzających w tym czasie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora czekają m.in. wystawy, spektakl, czytanie performatywne.

8 grudnia 1990 roku zmarł w Krakowie Tadeusz Kantor. Cricoteka uczci 34. rocznicę cyklem wydarzeń pod wspólnym hasłem "Dialog z Kantorem".

- „Dialog z Kantorem” to nawiązanie do tytułu akcji Jerzego Beresia, będącej jednoznaczną reakcją na śmierć twórcy „Umarłej klasy”. 8 grudnia, na zakończenie wystawy „Bereś”, będzie można zobaczyć projekcję archiwalnego nagrania akcji. Był to rodzaj konfrontacji, ale przede wszystkim „hommage” dla Tadeusza Kantora. Rozmowa z dziedzictwem artysty i pamięć o nim spajają program wydarzeń odbywających się w Cricotece w rocznicę jego śmierci - informuje Cricoteka.

Obchody rozpocznie wystawa „Szukając w studni”, która wróci do początków teatru Cricot 2. Zbudowana w oparciu o archiwa i obiekty teatralne zainspirowana została wizytą w archiwum Cricoteki Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, jednej z aktorek pierwszych przedstawień Teatru Cricot 2. Poprzez przypomnienie wczesnych spektakli „Cyrk” i „Studnia, czyli głębia myśli” ekspozycja pozwoli znów zaprosić na scenę kluczowe dla polskiej awangardy postaci.

6 grudnia spektakl „Books of Jacob / Part II” - prezentowany w ramach Boskiej Komedii - będzie okazją do przyjrzenia się działaniom młodszego pokolenia twórców teatralnych. Najnowszy multimedialny projekt Krzysztofa Garbaczewskiego, wykorzystujący technologię VR, będzie miał swoją polską premierę właśnie w Cricotece.

8 grudnia w ramach czytania performatywnego wsłuchamy się w partytury Kantora do „Wariata i zakonnicy” Witkacego. Oryginalne myśli artysty ożyją w przestrzeni wystawy „Widma. Korekta” dzięki głosom aktorów: Romana Gancarczyka, Michała Majnicza i Gosi Walendy. W rolę „maszyny aneantyzacyjnej” wcieli się Wojtek Kiwer. Tego samego dnia będzie można uczestniczyć również w ostatnim już oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Bereś”.

9 grudnia zapraszamy na wykład Katarzyny Osińskiej w ramach cyklu „Dalej już nic?”, który poszerzy perspektywę postrzegania dzieł twórcy teatru Cricot 2, tym razem zestawiając je ze sztuką Luisa Buñuela.

Szczegóły wydarzeń na stronie internetowej Cricoteki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska