https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Za kilka dni powinniśmy poznać nazwisko nowego dyrektora Wawelu. Tylko czy się uda?

Anna Piątkowska
Kto od stycznia pokieruje wawelskim muzeum? Nazwisko mamy poznać jeszcze w grudniu
Kto od stycznia pokieruje wawelskim muzeum? Nazwisko mamy poznać jeszcze w grudniu ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI
Do poniedziałku, 9 grudnia powinniśmy poznać nazwisko osoby, która od stycznia pokieruje Zamkiem Królewskim na Wawelu. Z początkiem przyszłego roku upływa bowiem kadencja obecnego dyrektora instytucji – Andrzeja Betleja. Choć ministerialny konkurs, zgodnie z zapowiedzią, powinien się za kilka dni zakończyć, wciąż nie udało nam się uzyskać informacji, ilu kandydatów ubiega się o stanowisko. Biorąc pod uwagę liczbę ogłoszonych przez resort konkursów i opieszałość w udzielaniu informacji można mieć wątpliwości, czy MKiDN uda się dotrzymać zapowiadanego terminu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po zmianie na scenie politycznej sygnalizowało potrzebę transparentnego wyłaniania dyrektorów instytucji kultury, zapowiadając konkursy. O zamiarze przeprowadzenia takiej procedury w podległych sobie placówkach resort informował już w sierpniu. Na liście znalazły się m.in. Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Narodowe w Krakowie. Konkurs na dyrektora Wawelu MKiDN ogłosiło 1 października, 29 października ruszyła procedura konkursowa do MNK. Pierwszy z nich ma potrwać do 9 grudnia, drugi ma się zakończyć do 23 grudnia.

Kandydaci na dyrektorski fotel obu instytucji, oprócz dorobku naukowego i spełnienia wymogów formalnych powinni przedstawić plan działania muzeum na najbliższe 5 lat, czasu na opracowanie strategii działania tak dużych instytucji resort nie pozostawił kandydatom zbyt dużo, ilu zatem chętnych zgłosiło się na konkurs o dyrektorski fotel na Wawelu?

Ilu chętnych na dyrektorski fotel na Wawelu?

Tego wciąż nie wiadomo. Mimo że termin składania dokumentów upłynął 8 listopada, nie udało nam się uzyskać w ministerstwie informacji ile aplikacji wpłynęło i czy wszyscy kandydaci spełnili wymogi formalne. Jak informowaliśmy już, wiadomo, że do konkursu stanął obecny dyrektor wawelskiego muzeum. Pięć lat temu dyrektorski fotel objął z nominacji ministra Piotra Glińskiego, wcześniej na dyrektora Muzeum Narodowego mianowała Andrzeja Betleja ówczesna szefowa resortu Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk. To pierwszy konkurs Andrzeja Betleja i pierwszy na Wawelu. Podobnie zresztą, jak po raz pierwszy zostanie w drodze konkursu wyłoniona osoba, która pokieruje Muzeum Narodowym w Krakowie. Tu również wiemy tylko o tym, że do konkursu stanął obecny dyrektor Andrzej Szczerski.

W mediach pojawiła się informacja o zbieranych wśród wawelskich pracowników podpisach na liście poparcia dla Andrzeja Betleja. Nie udało nam się jednak potwierdzić tej informacji wśród pytanych. O konkursie nie chce rozmawiać również Andrzej Betlej.

Tak mówił nam obecny dyrektor Wawelu w sierpniu, tuż po tym, jak ministerstwo ogłosiło zamiar przeprowadzenia konkursu:

- Zostałem powiadomiony o zamiarze rozpisania konkursu tydzień temu, wiąże się to z upływem mojej kadencji, która kończy się 3 stycznia więc konkurs zostanie rozpisany w naturalny sposób. Zamierzam wziąć w nim udział. Mam, przygotowany wspólnie z zespołem, program na kolejne lata, chcemy dokończyć rozpoczęte na Wawelu duże projekty. Jestem gotowy do dalszej pracy.

To oni wybiorą dyrektora Wawelu

Głos pracowników Zamku Królewskiego na Wawelu będzie miał jednak istotne znaczenie przy wyborze dyrektora. W składzie powołanej przez ministerstwo 11-osobowej komisji konkursowej znalazły się trzy osoby zatrudnione w tym muzeum, to dr Aleksandra Hola, główna konserwatorka wawelska oraz dwaj przedstawiciele Rady Zakładowej Związków Zawodowych: wawelski kustosz i przewodniczący ZZ Robert Adamczak oraz archeolog dr Andrzej Kukliński, wiceprzewodniczący ZZ. Opinia związkowców bywa decydująca w kwestii powołania bądź odwołania zarządzających instytucjami.

W gronie, które wyłoni osobę kierującą Wawelem w najbliższych latach znaleźli się także przedstawiciele świata nauki i kultury, muzealnicy:

  • dr hab. Dorota Folga – Januszewska wicedyrektorka Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie,

  • Jan Godłowski dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce,

  • dr Michał Niezabitowski dyrektor Muzeum Krakowa i

  • rzecznik tej instytucji Krzysztof Haczewski,

  • dr hab. Marcin Napiórkowski dyrektor Muzeum Historii Polski,

  • dr Joanna Wasilewska była dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

oraz przedstawiciela Rady Muzeum Wawelu:

  • prof. Jacek Purchla i

  • prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie, która pokieruje pracą komisji.

Nowa Rada Muzeum na Wawelu

A w międzyczasie resort kultury ogłosił nowa Radę Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

25 października Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w MKiDN wręczył powołania nowym jej członkom na czteroletnią kadencję.

W 11-osobowym gronie zasiedli:

  • prezydent Aleksander Miszalski,

  • dwóch senatorów Jerzy Fedorowicz i Bogdan Klich - obaj z PO,

  • prezeska Stowarzyszenia Historyków Sztuki prof. Anna Sylwia Czyż,

  • dyrektora departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim Monika Gubała,

  • historyczka sztuki na UJ dr Magdalena Kunińska,

  • dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk,

  • były dyrektor Wawelu prof. Jan Ostrowski,

  • historyk sztuki i specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego prof. Jacek Purchla,

  • były dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Jan Święch

  • oraz etnolożka i antropolożka dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel.

  • Rada wskazała również dwunastego członka - dr hab. Katarzynę Mieczkowską.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska