Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Do dyspozycji mieszkańców na cmentarzach Batowice i Grębałów jest już w sumie pięć zniczodzielni

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Znicze. Zdjęcie poglądowe
Znicze. Zdjęcie poglądowe Dariusz Bloch/Polska Press
W ubiegłych latach radni miejscy, proponowali wprowadzenie na krakowskich cmentarzach zniczodzielni. Głównym zadaniem stoisk, miała być możliwość pozostawienia zniczy, które są już nie potrzebne lub zabrania - w przypadku jeśli ktoś ich potrzebuje. Po funkcjonującym przez rok systemie pilotażowym, zniczodzielnie na dobre zawitały do Krakowa. Dzisiaj można korzystać z nich na cmentarzach Batowice oraz Grębałów.

W 2019 roku radny Łukasz Sęk w złożonej interpelacji zaproponował - wzorem innych miast zamontowanie w Krakowie zniczodzielni.

- Zwracam się do Pana z prośbą o informację czy podobne działania były prowadzone w Krakowie, a jeżeli nie to o przeanalizowanie możliwości ich wprowadzenia i ustawienia na cmentarzach komunalnych miejsc gdzie można zostawić znicze do ponownego wykorzystania - pisał radny w złożonym piśmie. Po tym pierwsza zniczodzielnia w 2020 roku pojawiła się na jednym z krakowskich cmentarzy.

O pomyśle powstania zniczodzielni przypomniał w 2021 roku radny Łukasz Gibała, który także postanowił interpelować w tej sprawie do prezydenta. - Pomysł ten propaguje działania proekologiczne, ma na celu zmniejszenie ilości generowanych odpadów i zapobieganie marnowaniu rzeczy nadających się do powtórnego wykorzystania - podkreślał w złożonej rok temu interpelacji do prezydenta Krakowa radny Łukasz Gibała.

Początkowo w ramach pilotażu Zarząd Cmentarzy Komunalnych zamontował zniczodzielnię na terenie cmentarza na Prądniku Czerwonym. Dzisiaj mieszkańcy mogą korzystać z nich także na cmentarzu Grębałów.

Małgorzata Tabaszewska w wiadomości przekazanej przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych wyjaśniła, że ZCK w Krakowie w 2020 r. dokonał pilotażowego montażu pierwszej zniczodzielni, a następnie w ostatnim kwartale 2021 r. zamontowano kolejne cztery zniczodzielnie - po dwie na cmentarzu Prądnik Czerwony i cmentarzu Grębałów. Tabaszewska dodaje, że wszystkie zniczodzielnie zostały usytuowane w pobliżu wejść na cmentarze.

Okazuje się, że to, jak dużo osób korzysta ze zniczodzielni, uzależnione jest od miejsca, w którym się znajdują.

- Efekty korzystania ze zniczodzielni są zróżnicowane w zależności od cmentarza. Na cmentarzu Prądnik Czerwony zaobserwowano, że osób pozostawiających znicze nadające się do ponownego wykorzystania jest więcej niż osób z nich korzystających. Natomiast na cmentarzu Grębałów osób zakupujących wyłącznie wkłady i wykorzystujących ponownie znicze jest więcej - tłumaczy Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Krakowa.

Stojaki z grabkami i konewkami

Tabaszewska poinformowała także, że na cmentarzu Podgórskim w październiku 2021 r. zamontowano pilotażowo stojak wyposażony w grabki i konewki, oraz że jeszcze w tym roku planuje się zamontowanie dwóch tego typu stojaków.

- Zawieszone grabki i konewki w zdecydowanej większości pozostały do końca sezonu jesiennego w minionym roku. Po ponownym zawieszeniu na wiosnę, przy jednoczesnym uzupełnianiu w trakcie roku, aktualnie z 20 zawieszonych konewek pozostała połowa, a z grabek tylko dwie sztuki. Mimo tego zaplanowano umieszczenie dwóch takich stojaków na cmentarzu Bronowice, które zostaną wykonane do końca bieżącego roku - wyjaśnia Tabaszewska.

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Do dyspozycji mieszkańców na cmentarzach Batowice i Grębałów jest już w sumie pięć zniczodzielni - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska