Choć kościoły kojarzą się z miejscem, do którego drzwi zawsze są otwarte, w rzeczywistości na co dzień wiele obiektów sakralnych jest niedostępnych dla świeckich. Okazją do zobaczenia ich wnętrz jest właśnie Noc Cracovia Sacra, której tegoroczną edycję zaplanowano na 14 i 15 sierpnia.
Choć Cracovia Sacra to jedna z najmłodszych krakowskich nocy, na zainteresowanie krakowian nie może narzekać. Nic dziwnego, bo organizatorzy kuszą nie tylko dostępem do tajemniczych zakamarków świątyń, ale również bogatym programem artystycznym
Koncerty i pokazy
Tegoroczną noc, o godz. 19 zainauguruje koncert w Opactwie Cystersów. W Mogile zabrzmią pieśni maryjne w wykonaniu: Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, Chóru i Orkiestry Bazyliki Ojców Cystersów, Orkiestry Grzegorza Chyca, Orkiestry Nowa Huta Marching Band. Do klasztoru warto przybyć trochę wcześniej - w tym szczególnym dniu zakonnicy udostępnią zwiedzającym klasztorny ogród.
W samym Krakowie sakralna noc zacznie się już w okolicach południa. Od godz. 10 będzie można zwiedzać bibliotekę i skarbiec klasztorny przy Bazylice Bożego Ciała. Wirydarz zwiedzającym udostępnią również Bonifratrzy , ojcowie Kapucyni, księża Misjonarze i - to gratka dla tych, którzy lubią wycieczki za miasto - siostry Benedyktynki w Staniątkach.
A kto chciałby nie tylko oglądać ogrody, ale też poszerzyć wiedzę na ich temat, powinien udać się do Tyńca. Tam, w środę o godz. 16 w wirydarzu będzie można posłuchać prelekcji, przybliżającej historię klasztornych ogrodów.
Środowy wieczór upłynie pod znakiem koncertów i pokazów plenerowych. W bazylice oo. Paulinów na Skałce zabrzmią utwory Vivaldiego, Brahmsa i Haydna, a w Sanktuarium Ecce Homo zaśpiewa Lidia Jazgar z zespołem Galicja.W Tyńcu zaśpiewa zaś żeński zespół Flores Rosarum. Również wieczorem, u oo. Karmelitów na Piasku na krakowian czekać będzie „Piaskowe źródło”, widowisko światła, muzyki i słowa w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta. W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa zobaczymy zaś występ i performance „Ogrody Boga. Biblijne symbole roślinne w malarstwie sakralnym”.
Program Cracovia Sacra dopełniają wystawy oraz atrakcje dla dzieci. Dla tych ostatnich zaplanowano detektywistyczną grę „Ogrody Charamanusa” u ojców Karmelitów.
Noc, która trwa dwa dni
Choć Cracovia Sacra nazywa się „nocą”, to z części atrakcji będzie można skorzystać również kolejnego dnia. 15 sierpnia czeka na nas też wyjątkowa trakcja: na Małym Rynku odbędzie się konkurs na najpiękniejsze bukiety zielne przygotowywane na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego samego dnia, wieczorem, zobaczymy m.in. spektakl teatarlny „Tajemnica wirydarzy... Madonna w ogrodzie” w kościele Reformatów A to tylko część atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na wybrane obowiązują wejściówki. Szczegóły na stronie: krakowskienoce.pl.
- Nie pomogła im nawet Magda Gessler. Oto knajpy, które upadły
- Pol'and'Rock Festival tuż-tuż. A tak wyglądały kiedyś Przystanki Woodstock!
- Tak wyglądał Kraków u schyłku II wojny światowej [GALERIA]
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- Jak odpoczywają piłkarze Wisły? [PRYWATNE ZDJĘCIA]
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
