https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dom zmienia się w blok z apartamentami. Prokuratura wszczyna śledztwo

Piotr Ogórek
Inwestycja realizowana przy ulicy Litawora
Inwestycja realizowana przy ulicy Litawora Andrzej Banas / Polska Press
Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Chodzi o sprawę przebudowy domu jednorodzinnego (bliźniaka) na mały blok z apartamentami. Inwestora nie uzyskał na ten cel stosownego pozwolenia. Sprawę opisaliśmy w zeszłym tygodniu.

Ulica Litawora. Zielona okolica. Niewielka uliczka na Prądniku Białym, gdzie dominują domy jednorodzinne. Jeden z nich (bliźniak) inwestor zamienia właśnie na niewielki blok z apartamentami. Problem w tym, że robi to nielegalnie. Urzędnicy nie wydali stosownych pozwoleń. Tymczasem przebudowa ruszyła, a inwestor ogłasza się ze sprzedażą mieszkań.

Okoliczni mieszkańcy zgłosili sprawę do prokuratury. Ta właśnie potwierdziła nam, że wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa związanego z mieniem o dużej wartości. Grozi za to kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Więcej szczegółów śledczy na razie nie zdradzają, bo sprawa dopiero ruszyła.

Wcześniej inwestycję wstrzymał nadzór budowlany. Przy ulicy Litawora do niedawna stał „bliźniak”. Budynek już się zmienił. Jednak do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa nie wpłynął wniosek o zgodę na budowę. Natomiast pod koniec stycznia 2018 roku został złożony wniosek o „wuzetkę” (ustalenie warunków zabudowy, gdy w danym miejscu nie ma planu miejscowego). Ta dotyczyła zgody na przebudowę dwóch domów jednorodzinnych (bliźniaka) w budynek wielorodzinny. Domy miały zyskać dwie kondygnacje. Urzędnicy sprawę rozpatrywali 10 miesięcy i pod koniec października 2018 ją umorzyli. Bo inwestorowi coś się pomyliło.

- Podstawą decyzji był fakt, że istniejące budynki są budynkami jednorodzinnymi, a nie wielorodzinnymi, jak wskazywał we wniosku inwestor - tłumaczy Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Żeby dokonać rozbudowy budynku na wielorodzinny, trzeba najpierw zmienić jego przeznaczenie. A tego inwestor nie zrobił. To jednak go nie zraziło. Zanim otrzymał odpowiedź od urzędników, ruszył z przebudową. Nie mając ani ważnej „wuzetki”, ani tym bardziej pozwolenia na budowę. Budynek został już częściowo przebudowany. Zbulwersowani mieszkańcy w tej sprawie napisali m.in. do naszej redakcji.

PINB wstrzymuje budowę. Inwestor mówi, że to remont

Na miejscu urzędnicy pojawili się w połowie zeszłego roku i zobaczyli, że toczą się prace budowlane, choć nie wyrazili na nie zgody. Sprawą zainteresował się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wszczął postępowanie z urzędu. PINB w efekcie nakazał inwestorowi przywrócić budynki do stanu pierwotnego. Ten jednak się odwołał i decyzja PINB nie jest wciąż ostateczna. Sprawa trafiła do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (WINB).

Tymczasem inwestor cały czas reklamuje inwestycje na swojej stronie internetowej i zachęca do kupowania mieszkań. „Budynek w części istniejącej zostanie gruntownie odrestaurowany oraz nadbudowany o dwie kondygnacje. Utrzymany pozostanie klimat i kameralność miejsca. (...) Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym standardem wykończenia, kartami mieszkań oraz cenami” - czytamy na stronie dewelopera. To firma, według opisu, działająca w Krakowie od 2011 roku. Specjalizuje się głównie w odnawianiu starych budynków i mieszkań.

W rozmowie telefonicznej z inwestorem słyszymy, że oczekuje na decyzję WINB i od niej uzależnia dalsze kroki - albo powstaną cztery mieszkania w budynku o dotychczasowych wymiarach (parter plus piętro), albo więcej na kolejnych kondygnacjach. Nasz rozmówca, który chce pozostać anonimowy, przekonuje że przy Litawora był prowadzony remont, na który posiadał odpowiednie pozwolenia. Dalsze prace zostały wstrzymane . Widać jednak, że te dotychczasowe zmierzają do zbudowania kolejnych kondygnacji. Co obrazują chociażby zdjęcia. Inwestor żali się natomiast na postępowanie urzędników oraz sąsiadów. Jego zdaniem okoliczne budynki mają po kilka kondygnacji, więc nie rozumie, dlaczego w jego przypadku tak nie może być.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KR
Drugi taki sam przypadek ma miejsce przy ul. Koło Strzelnicy w Krakowie . Przykład łamania prawa nie tylko przez inwestora ale również przez odpowiedzialnych urzędników i inspektorów . W
mojej ocenie w grę wchodzi korupcja .Korupcja i przestępczość za zgodą Urzędów Miasta Krakowa , jawna bezkarność w łamaniu prawa . Pozwolenie budowlane jest wydane na jeden
budynek jednorodzinny a powstały dwa budynki jednorodzinne. Drugi budynek jednorodzinny bez pozwolenia . I według oświadczenia Powiatowego Inspektora Nadzoru budowlanego w Krakowie jest jeden budynek a rzeczywiście są dwa. W opisanym powyżej artykule Inspektorzy Budowlani zareagowali , w przypadku przy ul. Koło Strzelnicy żadnej reakcji nie było . Na czym polega różnica w przestrzeganiu prawa przez Inspektorów Nadzoru Budowlanego .
Poniżej podaję numery akt jednej sprawy przestępczo - łapówkarskiej w Krakowie PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018 i to nie jest wszystko . Mam całą dokumentacja o przekręcie w Wydziale Architektury U M Krakowa o którym P. Majchrowski przesłał mi pismo że wszystko jest zgodne z prawem oraz posiadam dokumentację składania fałszywych oświadczeń przez Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Zostały powiadomione wszystkie instytucje o korupcji , o budowie niezgodnej z prawem budowlanym , i niestety CBA , ABW Prokuratura Krajowa ,Prokuratura Okręgowa , Prokuratura Rejonowa , Pan Minister Mariusz Kamiński , Minister Środowiska Minister Budownictwa odmówili zajęcia się sprawą odsyłająć zawiadomienie - skargę coraz niżej aż doszło do aspiranta w policji który oparł się na fałszywym oświadczeniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Odmowa , odmowa odmowa >>>>>>>W ten sposób jest skorumpowany urząd podlegający Panu Majchrowskiemu bo są bezkarni , lub inaczej nietykalni . Policja i prokuratura nie działają prawidłowo . Dysponuję wszystkimi dokumentami .Sieć mafijno korupcyjna w Krakowie przerosła moje wyobrażenia . . Może ktoś się tym zainteresuje ?
j
janusz milewski
co to znaczy przebudować dom ,który jest niewybudowany..to sa stare metody róznych cwaniaków. inwestor buduje dom niezgodnie z planem.czy nie można iść do urzędu i legalnie zmienić planów?czy niektóre polactwo przestanie w końcu oszukiwać ?
:)
*Zajmiecie
:)
Ciekawe kiedy zajmujecie się proponowaniem wyburzania bloków i budowania domów jednorodzinnych na ich miejscu.
g
grzeg
To może ta prokuratura zbuduje jakiś dom ku pożytkowi realnych ludzi?
d
dwb
Przecież w Krakowie dlatego tak się ślimaczyło uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego ,żeby deweloperzy mogli zabudować wszystkie możliwe działki na podstawie decyzji urzędników .To jedna sitwa .Deweloperzy mają swoich ludzi w urzędzie i ich opłacają w zamian za załatwianie spraw .Idzie o setki milionów .
Widzieliście jakie celnicy swego czasu pobudowali pałace a byli to zwykli urzędnicy do tego z przeciętnymi zarobkami.
Tam gdzie państwo gospodarzem tam urzędnik łapówkarzem
d
dd
To stary numer kombinatorów od nieruchomości .Tak samo jest przy ul.Niskiej .Tak zrobił cwaniak ,który budował .Odbiór był na jednorodzinny a później podzielił na apartamenty i współwłasność
f
familia
ma pojemne kieszenie
R
RC
W tym kraju to nawet własnego domu nie można przebudować.... PRL bis
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska