https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Zakrzówku ma powstać blok! A urzędnicy twierdzą, że są bezradni. Skarga złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nic nie da?

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
SZYMON KORTA / POLSKA PRESS
Krakowscy urzędnicy tłumaczą: - Mimo skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Urząd Miasta Krakowa nie ma już prawnych możliwości dłuższego wstrzymywania wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Twardowskiego. Jednocześnie wyjaśniają do czego inwestor został zobowiązany.

Wniosek o pozwolenie na budowę wraz z całą dokumentacją został złożony 22 lutego 2024 r. przez inwestora Apollo Investment Twardowskiego.

- Pozwolenie dotyczy jednej z działek, na których Rada Miasta Krakowa uchwaliła powstanie użytku ekologicznego Zakrzówek – enklawa wschodnia. Uchwała została uchylona przez Wojewodę Małopolskiego w październiku 2024 r., a Rada Miasta Krakowa złożyła skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Jednak złożenie skargi nie wstrzymuje postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę - przypominają krakowscy urzędnicy.

Więcej na temat użytku ekologicznego na Zakrzówku pisaliśmy w materiale:

Budynek mieszkalny wielorodzinny

Wydane pozwolenie obejmuje budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym wraz z instalacjami wewnętrznymi. Projektowana inwestycja znajduje się na terenie obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon Św. Jacka – Twardowskiego” na obszarze oznaczonym jako tereny zabudowy mieszkaniowo–usługowej.

- Projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno–budowlany jest zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania wraz z wymaganiami ochrony środowiska - tłumaczy krakowski magistrat. Dodaje też: - Urząd Miasta nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu  na budowę, jeżeli inwestor ma tytuł prawny do terenu oraz złoży wniosek wraz z projektem budowlanym, opracowanym zgodnie z przepisami prawa i zapisami obowiązującego na danym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Do czego inwestor został zobligowany?

Urzędnicy wyjaśnią też, że inwestor został zobowiązany do uwzględnienia ochrony środowiska na obszarze prowadzenia prac, a w szczególności odnowę gleby, zieleni, naturalnego ukształtowania terenu i stosunków wodnych.

Dodatkowo inwestor ma również obowiązek – w przypadku stwierdzenia przez nadzór przyrodniczy bytowania gatunków zwierząt podlegających ochronie – wystąpić do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie zezwolenia na czynności zakazane wobec zaobserwowanych gatunków, które mogą mieć miejsce w związku z wykonywaniem inwestycji - tłumaczą urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska