Cały teren wokół dawnego zakładu wodoleczniczego Antoniego Matecznego (którego historia sięga 1905 roku) przy rodzie jego imienia ma powierzchnię 3 hektarów. Jednak w zabytkowym ceglanym budynku dawnego Zakładu Kąpielowego mieszczą się teraz biura firm, dlatego część przed nim została wydzielona i zagrodzona. Natomiast park na pozostałych dwóch hektarach jest do dyspozycji krakowian.
- Od godziny 12 do 22 będzie można tutaj przyjść, przyjechać na rowerze, korzystać z tej enklawy zieleni - mówi Alina Duda z IPR Development, spółki, która jest właścicielem tego miejsca. - A w planach są imprezy plenerowe, koncerty, plenery malarskie. Chcemy to miejsce ożywić - dodaje.
Wchodzi się lub wjeżdża do niego od strony ul. Konopnickiej. Zamontowano fontannę przy wjeździe (od strony nowej zabudowy wzdłuż ul. Konopnickiej), między drzewami zawisły hamaki, zapowiadane jest dostawienie ławek. Dla klientów restauracji są nieodpłatne miejsca postojowe, obok lokalu pojawił się też nieduży plac zabaw.
W parku w czwartek została otwarta nowa restauracja Hawełki, Manufaktura Pieroga, serwująca potrawy kuchni polskiej ze szczególnym uwzględnieniem pierogów.
"Restauracja w Parku Zdrojowym jest powrotem do czasów, gdy Antoni Mateczny, inżynier budownictwa i radny Podgórza, otworzył w 1905 roku Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej. Jako zięć szynkarza, nie ograniczył swojej działalności do podawania kuracjuszom wody leczniczej. Nim otworzył podwoje Zakładu Kąpielowego otrzymał zgodę na prowadzenie gastronomii. Uchwała Rady Miasta w Podgórza z dnia 7.09.1905 roku Lp. 3516, według której Antoni Mateczny uzyskał koncesję na przyjmowanie obcych w gospodę, na podawanie potraw, kawy, czekolady i herbaty bez domieszek spirytusowych oraz chłodników, na wyszynk wina i na utrzymanie dozwolonych gier w zakładzie kąpielowym I.k.566. Rada w tej uchwale negatywnie zaopiniowała prośbę o podawanie gościom napojów spirytusowych. Rok później przychyliła się do prośby Matecznego – można było podawać wysokoprocentowe alkohole" - przypomina obecny właściciel obiektów przy rondzie Matecznego.
A co z zapowiadanym od dłuższego czasu uruchomieniem na terenie dawnego zakładu wodoleczniczego pijalni leczniczej wody ze źródeł Matecznego, a także powrotem do jej butelkowania? To woda siarczano-solankowa, bogata w magnez i potas. Warto ją stosować m.in. w profilaktyce kamieni moczowych, pomaga na zaparcia i podrażnienia jelita grubego, powinna być pita dla obniżenia poziomu cholesterolu. Jest dobra na otyłość, a także na kaca.
Usłyszeliśmy zapewnienie, że pijalnia wody pojawi się w niedalekiej przyszłości w Parku Zdrojowym. W określonych godzinach cenna woda ma być za darmo udostępniana krakowianom, będzie można przyjść i zaczerpnąć, a poza tymi godzinami - kupić butelkowaną. Obecnie m.in. trwa wybieranie technologii, która pozwoli pozbawić wodę silnego zapachu siarkowodoru (a więc zgniłych jaj), a jednocześnie nie spowoduje strat w składzie pierwiastków w tej wodzie. Są duże szanse, że w przyszłym roku rozpocznie się budowa pijalni.
Zobacz galerię zdjęć z Parku Zdrojowego.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
