FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

Jesienią 1907 roku realizując marzenie o własnym domu z ogrodem, Józef Mehoffer zakupił XVIII-wieczny modrzewiowy dwór we wsi Jankówka na Pogórzu Wielickim, który był jego własnością do 1917 roku.
„Dziękuję Bogu za ten własny skraweczek ziemi, który mi daje kontakt z naturą, niezbędny dla twórczej wyobraźni” - pisał o ogrodzie artysta.
Malownicza posiadłość była ulokowana na wzgórzu, z którego widoczne były beskidzkie szczyty, a nawet Tatry. Całości dopełniał ogród założony przez Mehoffera, w którym dominowała roślinność typowa dla polskiego pejzażu. Jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów był owalny klomb z okalającymi go różami.
Kontakt z naturą inspirował Mehoffera, stąd w letniej posiadłości w Jankówce powstało wiele dzieł artysty. Dworek był zarówno miejscem odpoczynku jak i spotkań z przyjaciółmi. W jednym z listów do Mehoffera Zenon Przesmycki (Miriam) pisał o nim jako o „baśni zaczarowanej”.
Pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach „Dworek w Jankówce”, można będzie zobaczyć w Muzeum Mehoffera do 28 listopada.
Pokaz dzieła dopełniają cztery inne kompozycje tego artysty z widokiem ogrodu w Jankówce, eksponowane na stałe w jego domu biograficznym: pejzaże „Burza na wiosnę” (1915) i „Czerwona parasolka” (1917) oraz obraz „Polska w Wielkiej Wojnie” (1917) i litografia „Zuchwały ogrodnik” (1912).