https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dziwna konstrukcja połączyła kamienicę z hotelem

Piotr Ogórek
Dziwna konstrukcja, łącząca budynki wzbudziła kontrowersje wśród mieszkańców. Okazuje się, że to „pochylnia dla niepełnosprawnych”. Zgodę wydał sam konserwator.

W Starym Podgórzu mieszkańcy zauważyli dziwną konstrukcję, która połączyła dwa budynki przy ulicy Przedwiośnie - hotel i zabytkową kamienicę. Okazuje się, że to łącznik dla osób niepełnosprawnych. Projekt takiej konstrukcji zaakceptowali miejscy urzędnicy oraz wojewódzki konserwator zabytków, który wydał w tej sprawie ostateczną opinię. Mieszkańcy trochę się dziwią, bo to jednak połączenie z zabytkową kamienicą, która jest aktualnie remontowana.

- Remont zabytkowej kamienicy to dobra informacja. Dziwne jest natomiast jej połączenie nadziemnym przejściem z sąsiednim hotelem, który urodą nie powala - mówi Pani Ewelina, która mieszka w pobliżu.

Hotel jest rozbudowywany, a elementem tego jest połączenie pomiędzy dotychczasowym budynkiem, a zabytkową kamienicą, która jest wpisana do ewidencji zabytków. Okazuje się, że przeszklony korytarz na wysokości pierwszego piętra to… pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Choć brzmi dziwnie, to prawnie taka konstrukcja jest dopuszczalna.

- Warunki techniczne nie ograniczają położenia pochylni względem poziomu terenu, nie wskazują, że pochylnia powinna być usytuowana wyłącznie na kondygnacji przyziemia - tłumaczy zastępca dyrektora Wydziału Architektury Urzędu Miasta Krakowa Adam Bik-Multanowski.

To właśnie wydział architektury wydał zgodę w lipcu zeszłego roku na przebudowę kamienicy wraz ze zmianą sposobu użytkowania na cele hotelowo-biurowe. Do wniosku o pozwolenie budowlane załączone były wymagane opinie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten nie widział przeszkód, aby dać zgodę.

- To ustronne miejsce, mało widoczne. Nie było przeciwwskazań do pozytywnej opinii - stwierdza Jan Janczykowski. Ale - jak dodaje - dopiero kontrola wykaże czy wybudowana konstrukcja jest zgodna z projektem budowlanym. Osobną kwestią jest estetyka nowego elementu, bo takich rozwiązań jednak nie widuje się zbyt często. - Przełączka-most nad ulicą, łączący dwa budynki, jest rozwiązaniem rzadko stosowanym we współczesnej architekturze, warto odnotować jej realizację w Krakowie, gdzie taka forma praktycznie się nie pojawia. Łączenie obiektów zabytkowych z materiałami nowoczesnymi (szkło i stal) pojawia się od pewnego czasu w światowej konserwacji, w Polsce mimo wszystko staramy się zachowywać nietkniętą tkankę historycznej zabudowy. Jest to na pewno urozmaicenie przestrzeni, ciekawy akcent, ale niekoniecznie do stosowania jako reguła - komentuje architekt Mateusz Budziakowski.

Inny architekt chwali z kolei dbałość o dostęp dla osób niepełnosprawnych. - Rozwiązanie jest ciekawe, ale rzeczywiście może wzbudzać kontrowersje. Do kwestii estetycznych trudno się odnieść na tym etapie, jednak nawet jeśli pojawią się uwagi czy zastrzeżenia, to zawsze są to trudne do oceny indywidualne odczucia i emocje. Dla mieszkańców może być to nieprzyjemna zmiana, z uwagi na pojawienie się nowego elementu przestrzennego, domykającego dobrze znaną im przestrzeń ulicy - uważa Piotr Chuchacz, architekt z Izby Architektów RP.

Mówimy po krakosku - odc. 14. Czy jest "biber"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KR
Korupcja i przestępczość za zgodą Urzędów Miasta Krakowa , jawna bezkarność w łamaniu prawa . Pozwolenie jest wydane na jeden dom jednorodzinny stoją dwa domy jednorodzinne. Drugi bez pozwolenia . I według oświadczenia Powiatowego Inspektora Nadzoru budowlanego w Krakowie jest jeden budynek a rzeczywiście są dwa.
Poniżej podaję numery akt jednej sprawy przestępczo - łapówkarskiej w Krakowie PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018 i to nie jest wszystko . Mam całą dokumentacja o przekręcie w Wydziale Architektury U M Krakowa o którym P. Majchrowski przesłał mi pismo że wszystko jest zgodne z prawem oraz posiadam dokumentację składania fałszywych oświadczeń przez Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Zostały powiadomione wszystkie instytucje o korupcji , o budowie niezgodnej z prawem budowlanym , i niestety CBA , ABW Prokuratura Krajowa ,Prokuratura Okręgowa , Prokuratura Rejonowa , Pan Minister Mariusz Kamiński , Minister Środowiska Minister Budownictwa odmówili zajęcia się sprawą odsyłająć zawiadomienie - skargę coraz niżej aż doszło do aspiranta w policji który oparł się na fałszywym oświadczeniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Odmowa , odmowa odmowa >>>>>>>W ten sposób jest skorumpowany urząd podlegający Panu Majchrowskiemu bo są bezkarni , lub inaczej nietykalni . Policja i prokuratura nie działają prawidłowo . Dysponuję wszystkimi dokumentami .Sieć mafijno korupcyjna w Krakowie przerosła moje wyobrażenia . Zrezygnowałem z dalszych działań . Może ktoś się tym zainteresuje ?
w
wit
czyli konserwator nie zgodził się na windę dla niepełnosprawnych w zabytkowym
budynku, a wydał zgodę na kładkę :) tu nie chodzi o komunikację i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.
J
Jan
"Kto jest właścicielem kamienicy" -> sprawdzić w księdze wieczystej
"dlaczego to jest pochylnia" -> bo tak brzmi definicja tego urządzenia
"skąd będą ci inwalidzi" -> to ich sprawa gdzie mieszkają, przyjadą do Krakowa w celach turystycznych
"w jakim celu mają się przemieszczać" -> w takim, że nie będzie dla nich wejścia do remontowanej kamienicy, a jedynie do nowego budynku
"Kiedy w końcu CBA" -> do dzieła, numer telefonu znajdziesz w internecie.
A
Ania
masakra estetyczna, ktos chyba nie zastanowił sie jak to bedzie dziwnie wyglądac. Kto zaprojektował masakrę?
P
Pawel
Wlasnie ze jest to ladne polaczenie starego z nowym , a jezeli ma byc to hotel ze starej kamienicy to bardzo dobrze , miejsca pracy itd.
Bardzo dobrze pomyslane Panie Piotrze
Pozdrawiam
a
abc
Konkrety
K
Krakus
Przypierdalacie sie do wszystkiego. W waszych mieszkaniach na pewno wersal macie?
h
henrk
to śmierdzi przekrętem na odległość. Kto jest właścicielem kamienicy, dlaczego to jest pochylnia a nie poziom, skąd będą ci inwalidzi i w jakim celu mają się przemieszczać mieszkańcy kamienicy do hotelu czy odwrotnie ?
Kiedy w końcu CBA z innego miasta zajmie się wydziałem Architektury krakowskiego magistratu?
K
Krakauer
Ale prawdziwy Krakus wie, że to prawobrzeżna część Ludwinowa.
o
olo
A urzędnicy to udają idiotów, czy jak? Ewidentnie powiększany jest hotel, pewnie bez pozwolenia. A że to nazwali remontem... Ciekawe ile kasy przy okazji dostali znajomi królika? I ten konserwator, spec od ułatwiania wałów
P
Podgórzanin rodowity!
Wandale XXI wieku niszczą zabytkowe Stare Podgórze! Efekty są rażąco widoczne! Ciekawe czy przez hotel będzie niepełnosprawny wjeżdżał na wózku inwalidzkim?
R
Rhw
TO BARDZO SZLACHETNE ŻE POMYŚLANO O NIEPEŁNOSPRAWNYCH !!! TYLKO TA ESTETYKA !!! ARCHITEKT I KONSERWATOR JEJ NIE POSIADAJĄ ? TO MOŻE PLASTYK MIASTA MIAŁ BY JEJ WIĘCEJ !
Z KONSTRUKCJI METALOWEJ I SZKŁA MOŻNA ZA TE SAME PIENIĄDZE WYKONAĆ COŚ BARDZIEJ STYLOWEGO I BEZ TYCH KONTRASTOWYCH CZARNYCH SZYB TO ONE RZUCAJĄ SIĘ W OCZY! NA MARGINESIE ŚWIAT JEST NAPRAWDĘ KOLOROWY A NIE TYLKO CZARNY I BIAŁY !!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska