https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Elektrociepłownia zburzyła karmelowy komin

Joanna Dolna, pb
Symboliczne rozpoczęcie wyburzania 225-metrowego komina
Symboliczne rozpoczęcie wyburzania 225-metrowego komina Michał Gąciarz
W krakowskiej elektrociepłowni zburzono komin. Z tym, że... karmelowy. W ten symboliczny sposób rozpoczęła się rozbiórka komina liczącego 225 metrów.

Do połowy przyszłego roku jedna z budowli krakowskiej elektrociepłowni zniknie z krajobrazu miasta. Komin został wyłączony z eksploatacji, po uruchomieniu nowoczesnej instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, dzięki której poprawiła się jakość powietrza.

Żelbetowy komin nr 1 został wybudowany na początku lat 70., a przekazany do eksploatacji w 1974 roku. Ma 225 m wysokości. Prace przygotowawcze przed wyburzeniem obiektu w zakładzie należącym do Grupy EDF ( Électricité de France) rozpoczną się już w poniedziałek, a właściwa rozbiórka ruszy w październiku.
Zajmie się nią czeska firma Polansky, która ma w tego typu pracach duże doświadczenie na terenie Czech. W tej chwili prowadzi rozbiórkę komina Zakładów Azotowych w Puławach.

Pierwsza część prac nie będzie widoczna z zewnątrz. -W środku komina będzie wisiała platforma, na której zostanie postawiona koparka ze specjalną łyżką kruszącą beton. Pomiędzy wewnętrzną ścianką komina a platformą będzie prześwit-cały urobek będzie spadał na dół komina, gdzie będzie wyciągany przez duży otwór-tłumaczy Leszek Ziobro, dyrektor generalny EDF Polska. Ten etap potrwa do połowy grudnia. Dopiero wtedy zacznie się wyburzanie części zewnętrznej i komin po kawałku zacznie "znikać" - przy sprzyjającej pogodzie powinno ubywać około 2 metry dziennie. Ze względu na sąsiedztwo budynków otaczających komin nie będą przy tym używane ładunki wybuchowe. Gruz, którego ma być łącznie około 7 tys. ton, będzie wygarniany i wywożony ciężarówkami do utylizacji. Ostatnie 25 metrów komina zostanie rozebrane już z poziomu ziemi. Planowane zakończenie całości prac to 30. czerwca 2017 r.

Rozbiórka stała się możliwa dzięki wybudowanym przez EDF Polska proekologicznym instalacjom mokrego odsiarczania i odazotowania spalin, w ramach których postawiono nowy 120-metrowy komin. W tej chwili trwa jeszcze budowa nowych kotłów olejowo-gazowych. Całość inwestycji kosztowała 650 mln zł i pozwoliła ponad 5-krotnie zredukować emisję pyłów i siarki, a ponad 3-krotnie emisję tlenków azotu. Dzięki temu krakowska elektrociepłownia spełnia wymagania Dyrektywy IED (unijna dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych), która obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Naukowiec ekonomista
A rozebrać stary i zbudować nowy pewnie jest tańsze niż podłączenie do starego? eheeehehehhe wracaj pan panie racjonalista do pracy za birko do elektrowni bo widać, że tam pracujesz i jesteś jej tubą propagandową
P
Pawel Krak
Racjonalista jesteś chory!
P
Pawel Krak
Winnych sprzedaży elektrociepłowni powinno się skazać i powiesić. Skandal. Sprzedadzą własne matki, swienie przy korycie i to w każdym rządzie tak samo! Karą śmierci powinno się karać każdego urzędnika który sprzeniewierzy majtek narodowy! Dość przywilejów jak wybrańców!
R
Racjonalista
Polecam się douczyć trochę a nie pisać bzdury. Obecnie nie ma znaczenia wysokość komina to nie są średniowieczne technologie. Naprawdę wystarczy trochę poczytać i pouczyć się tego tematu.
R
Racjonalista
Na całym świecie inwestycje związane z energetyką realizują prywatne firmy notowane na giełdach a Polacy przyzwyczajeni do komuny chcą żeby wszystko dalej było państwowe. Zapraszam do Rosji lub do Korei tam masz wszystko państwowe i są to kraje mlekiem i miodem płynące.
k
komuch
Elektrociepłownia została sprzedana w czasie rządów solidaruchów z AWS. Jak można było sprzedać zakład na którego produkt jest stały zbyt oraz jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju?!? Tym powinien się zająć trybunał a winni zostać ukarani. Oto partie które go tworzyły: SKL, ZChN, czasowo także RS AWS, UW, PPChD, Przymierze Prawicy, PChD, PC, ChDRP i PiS
k
komuch
Śmierdzi wałem na odległość. Kolesie dali zarobić kolesiom, po drodze malwersując trochę kasy. Przecież po to budowano tak wysoki komin aby zanieczyszczenia nie grzęzły w krakowskiej niecce. Zamiast niego będzie nowy o połowę niższy. Trzeba było zgodnie z logiką i myślą inżynierską nową instalację wpiąć w stary bardzo wysoki komin. Ekologia plus ekonomia. Waliłoby mnie to wszystko ale zapłacimy za tą bezsensowną rozbiórkę wszyscy w rachunkach za prąd.
M
My
A kto to wy?
e
egwf
Jak dojdziemy do władzy to odpowiecie karnie za wyprzedaż majątku polskiego po 89
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska