Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Episkopat ponowił Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Adam Wojnar/Polska Press
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowił Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Miało to miejsce podczas Mszy św. w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika w Krakowie.

FLESZ - Rząd zwiększy limit osób w kościołach

od 16 lat

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni. 11 czerwca 2021 r., w 100. rocznicę tego wydarzenia, podczas Mszy św. w bazylice NSPJ w Krakowie cały Episkopat ponowił akt poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu.

- Dzisiaj, w sto lat od tego wydarzenia, gromadzimy się tu jako wspólnota Kościoła wraz z naszymi Pasterzami, aby ponowić poświęcenie naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Przychodzimy z naszym obecnym utrudzeniem i obciążeniem, z naszymi troskami, problemami i grzechami, z naszą ufnością i miłością. Przychodzimy, aby wyrazić naszą wdzięczność, aby ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i w ten sposób zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem, aby znaleźć pokrzepienie w Jezusowym Sercu. Przychodzimy do Jezusa, bo wierzymy, że Jego Serce jest pełne miłości - mówił o. Jarosław Paszyński SJ, przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w homilii, którą wygłosił w krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie jest centralnym ośrodkiem kultu Najświętszego Serca Jezusa w Polsce. Powstała staraniem jezuitów w latach 1909-1912 i była wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Projekt przygotował w stylu wczesnego modernizmu Franciszek Mączyński. Konsekracji świątyni dokonał bp Anatol Nowak w 1921 r. W 1960 r. papież Jan XXIII nadał jej tytuł Bazyliki Mniejszej. Obok bazyliki mieszczą się: Kolegium Jezuitów wraz z seminarium duchownym, Akademia Ignatianum i Wydawnictwo WAM. Bazylika jest stacją na Krakowskim Szlaku Świętych.

Polscy biskupi przyjechali do krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa z Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie trwają obrady 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zebrani w klasztorze ojców bernardynów przez dwa dni rozmawiają na temat najważniejszych spraw Kościoła w Polsce.

- Mając nadzieję na miły pobyt u stóp Pani Kalwaryjskiej, wszystkim polskim Pasterzom Kościoła katolickiego z całego serca życzę owocnych obrad - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, witając biskupów przybyłych na obrady 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska