https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fotografował krakowian, po latach jego zdjęcia stały się inspiracją dla teatru

Anna Piątkowska
„Materia Nomada”. Spektakl inspirowany twórczością krakowskiego fotografa Adama Karasia powstał w koprodukcji Teatru Figur  i Muzeum Fotografii w Krakowie.
„Materia Nomada”. Spektakl inspirowany twórczością krakowskiego fotografa Adama Karasia powstał w koprodukcji Teatru Figur i Muzeum Fotografii w Krakowie. Klaudyna Schubert
Adam Karaś przez pół wieku fotografował krakowian, dziś prace powstałe w jego legendarnym atelier stały się inspiracją dla twórców Teatru Figur. „Materia Nomada" to przedstawienie, na które artyści zapraszają od 12 października.

Urodził się na cztery lata przed końcem XIX wieku, gdy miał 22 lata założył wraz z bratem Wiktorem własne studio fotograficzne Bracia Karaś. Pierwszą pracownią założył przy ul. Czarnowiejskiej 5 w nieistniejącym już domu, w 1932 roku przeniósł się na ul. Szewską 12. Pod tym drugim adresem fotograficzne atelier Adama Karasia działało od 1932 roku aż do jego śmierci w 1986 roku.

Postać legendarnego w Krakowie fotografa zainspirowała twórców Teatru Figur.

"Adam Karaś był wyjątkową postacią, jednym z krakowskich tzw. „oryginałów”. W historii fotografii zapisał się m.in. jako twórca pojęcia „fotoratura”. Tym terminem określał fotomontaże przygotowane z własnych negatywów, w których próbował zawrzeć swoje myśli i idee. Te symboliczno-alegoryczne kompozycje, odzwierciedlające nowatorskie spojrzenie na fotografię – stały się fundamentem spektaklu w reżyserii Aleksandry Błaszczyk. Fotografia przestaje być statycznym obrazem – staje się indywidualną historią życia, poruszającą materią, oddającą emocje, przeżycia i nieuchwytny wymiar ludzkiego doświadczenia" - piszą o tej inspiracji twórcy teatralni.

W „Materii Nomada” zdjęcia dostają nowe życie poprzez oryginalny język narracji – ruch, gest i formę. Każda uchwycona chwila staje się żywą materią, która wędruje przez scenę, odsłaniając przed widzem bogactwo przeżyć na co dzień zamkniętych w fotografii.

Premiera odbędzie się 12 października (godz. 18.00) w Muzeum Fotografii w Krakowie (ul. Rakowicka 22A). Kolejne pokazy – 14 oraz 15 października (godz. 19.00) – odbędą się w Teatrze Figur w Krakowie (ul. Sławkowska 14).

Darmowe wejściówki do pobrania na stronie www.teatrfigur.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska