Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Głośne nazwiska, ważne tematy. Festiwal reportażu "Non-Fiction" stacjonarnie i online

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Festiwal odbędzie się stacjonarnie w Hevre i online
Festiwal odbędzie się stacjonarnie w Hevre i online brak
Tegoroczna edycja festiwalu reportażu "Non-Fiction" wisiała na włosku do ostatniej chwili, pod koniec lipca Stowarzyszenie Re-prezentacje ogłosiło, że otrzymało dotację z miasta, która umożliwi zorganizowanie festiwalu. Siódma odsłona odbędzie się od 26 do 28 sierpnia, a jej tematem przewodnim będzie „dom”. Spotykania odbędą się w krakowskim HEVRE i online.

Poziom dzietności na Świecie dramatycznie maleje

od 16 lat

Siódma odsłona festiwalu "Non-Fictin" odbędzie się w ostatni weekend sierpnia, a jej motywem przewodnim będzie dom. Do Krakowa przyjadą autorzy szeroko dyskutowanych tekstów reporterskich, będą spotkania i debaty.

Festiwal otworzy spotkanie zatytułowane „Dom na sterydach” poświęcone książce Anny Dudzińskiej „Dubaj. Miasto innych ludzi”, tuż po nim z krakowską publicznością spotka się Anną Liminowicz, a punktem wyjścia do dyskusji o małych wspólnotach będzie reportaż „zamalowane Okna”. Pierwszy dzień tegorocznej edycji "Non-Fiction" zakończy spotkanie poświęcone mieszkaniom w Polsce, w którym udział wezmą Agata Twardoch i Zenobia Żaczek.

„Nie ma i nie będzie” to jedna z najgłośniejszych premier reportażowych tego roku. Magdalena Okraska pojechała do miejsc, których nikt nie ma ochoty odwiedzać, i rozmawiała z ludźmi, których zwykle nie pyta się o zdanie. Z tej podróży powstała opowieść o miastach – Wałbrzychu, Ozorkowie, Tarnobrzegu i innych – ofiarach tak zwanej transformacji ustrojowej. Zbudowane dla i wokół przemysłu, zostały zdradzone i pozostawione same sobie. Jakim domem są teraz dla tych, którzy nie zdecydowali się z nich wyjechać? O miejscach, które chcielibyśmy nazwać Polską B, a które zdaniem Magdaleny Okraski są po prostu Polską poza dużymi miastami, autorka opowie w drugim dniu festiwalu.

Również w sobotę zaplanowano debatę „Być sobą we własnym domu” z udziałem Anny Konieczyńskiej, Erneta Teodora Figla oraz Piotra Jaconia poświęconą tematowi dzieci LGBT+ i ich rodzin. O dzieciach będą rozmawiać także Elżbieta Matusiak i Marta Wroniszewska podczas spotkania zatytułowanego „Dom zły. Czy dzieci w Polsce to ludzie?”. Podczas tego spotkania poruszone zostaną kwestie, z którymi mierzą się wychowankowie domów dziecka czy dzieci z rodzin zastępczych. Punktem wyjścia będzie książka Marty Wroniszewskiej „Tu jest teraz twój dom”.

Drugi dzień festiwalowych wydarzeń zakończy spotkanie z dziennikarzem śledczym i publicystą Szymonem Jadczakiem, dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press dla dziennikarza roku.

„Kobiety, których nie ma” to pasmo poświęcone będzie bezdomność kobiet. O tym, jak wygląda życie kobiet doświadczających bezdomności w Polsce, jak żyją w Warszawie i Krakowie, a jak w mniejszych miastach będą rozmawiać Sylwia Góra („Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce”), Katarzyna Nicewicz (Fundacja Daj Herbatę) i Piotr Żyłka (Zupa na Plantach). Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia, a poprowadzi je Anna Mateja.

O wykluczeniu wiekowym, obalaniu mitów, lękach i pragnieniach starszych ludzi, o tych szukających pomocy i o dziarskich, aktywnych seniorach pisze w swojej ostatniej książce „Starzy ludzie nie istnieją” Małgorzata Węglarz. Autorka będzie gościć na tegorocznym "Non-Fiction" w niedzielę 28 sierpnia.

W jaki sposób mówić o wojnie w Ukrainie tak, by oddawać głos ofiarom, jednocześnie szanując ich prywatność i prawo do traumy będą? To temat dyskusji „Rosja odebrała mi dom”. W spotkaniu wezmą udział Magdalena Rigamonti, Olha Mnko i Maciej Zygmunt.

Festiwalowym spotkaniom będzie towarzyszyć wystawa fotografii Macieja Zygmunta „Ludzie, nie statystyka”.

W tym roku wydarzenia w ramach "Non-Fiction" odbywać się będą stacjonarnie w Hevre na Kazimierzu oraz online. Za bilet można zapłacić, albo zobaczyć spotkania za darmo. Festiwal można także wesprzeć finansowo, kupując specjalną cegiełkę na stronie internetowej wydarzenia.

- W tym roku także prosimy was o wsparcie w postaci odpłatności za udział stacjonarnie w spotkaniach. Jeżeli jednak nie chcecie zużywać biletów Narodowego Banku Polskiego lub akurat nie jesteście w ich posiadaniu, możecie wybrać wariant bezpłatny. To wy decydujecie, czy i ile chcecie zapłacić – informują organizatorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska