FLESZ - Nowe objawy COVID-19
Jaka przyszłość fortu w Pękowicach?
Trwa przebudowa Fortu 44a "Pękowice" w gminie Zielonki. Jak zapewnia inwestor, inwestycja jest już na zaawansowanym etapie.
Miniony rok 2020 w zakresie realizacji prac budowlanych, konserwatorskich i instalacyjnych był bardzo aktywny i owocny. Po zakończeniu prac Fort 44a "Pękowice" pełnił będzie funkcję konferencyjno-biurowo-muzealną - informuje nas Michał Kotas z Cognor SA, która to firma realizuje inwestycję.
Jak dodaje, po zakończeniu prac fort wykorzystywany będzie w głównej mierze dla potrzeb Grupy Kapitałowej Cognor. Nie oznacza to, że obiekt będzie całkowicie zamknięty dla osób z zewnątrz. W jego wnętrzach ma być dostępna ekspozycja, przedstawiająca historię samego fortu, fortyfikacji Twierdzy Kraków oraz kolekcja zabytków, zgromadzona podczas prac konserwacyjnych i adaptacyjnych. Na sąsiadującej z fortem działce firma buduje z kolei centrum wystawienniczo-rekreacyjne.
Spotkania i konferencje
Planowana jest organizacja spotkań i konferencji, adresowanych do pracowników grupy, firm współpracujących oraz szeroko rozumianej branży stalowej. Przewidujemy przygotowanie stałej wystawy, obrazującej pradzieje i wczesną historię regionu oraz prezentację znalezisk archeologicznych z okresu neolitu, epoki brązu i okresu średniowiecza odkrytych i pozyskanych podczas realizacji prac ziemnych na terenie inwestycji - dodaje Kotas.
W firmie nie ukrywają, że przy przebudowie fortu pracy jest naprawdę dużo. - Elewacja ze względu na bardzo zły stan zachowania wymagała pełnej rekonstrukcji lica. Zachowane elementy oryginalnego lica pozostawiono jako świadki i poddano konserwacji. Odtworzono elementy metalowe maskujące otwory strzelnicze. Zabezpieczono górną część ścian przed wilgocią, stosując odpowiednie warstwy. Istniejące zbiorniki na fekalie, oczyszczono pod nadzorem archeologicznym. W trakcie prac pozostaje rekonstrukcja bocznych skrzydeł fortu które ze względu na bardzo zły stan techniczny wymagały pełnego odtworzenia lica muru oraz nakryw betonowych - wylicza Kotas.
Ścieżki, mała architektura, ciąg spacerowy w fosie
Firma planuje też zagospodarować teren wokół fortu. Ma mieć charakter parkowy. - Planuje się wykonanie ścieżek utwardzonych o nawierzchni mineralnej, dostosowanej do warunków terenowych. W kilku miejscach zaprojektowano punkty widokowe, zgodnie z oznaczeniami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w postaci podestów drewnianych, z elementami małej architektury. Charakterystycznym elementem w rejonie fortu jest tzw. fosa, którą planuje się wykorzystać jako szeroki ciąg spacerowy - dodają przedstawiciele firmy.
