https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jest śledztwo w sprawie działań ZIKiT. Chodzi o zmiany w strefie płatnego parkowania

Piotr Ogórek
Jednym z efektów zmian w ruchu było pojawienie się słupków w wielu częściach miasta
Jednym z efektów zmian w ruchu było pojawienie się słupków w wielu częściach miasta Andrzej Banaś
Śledczy sprawdzą, czy podczas ubiegłorocznego wprowadzania zmian w strefie płatnego parkowania nie doszło do niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników. Prokuratura precyzuje, że śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko komuś.

W zeszłym roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zlikwidował ok. 3 tys. miejsc parkingowych wyznaczonych niezgodnie z przepisami. Na wielu ulicach w centrum wprowadzono ruch jednokierunkowy, a na Kazimierzu specjalną strefę z ograniczonym ruchem. Przeciwko zmianom protestowała grupa mieszkańców ze Starego Podgórza. Do prokuratury zawiadomienia składali wojewoda małopolski i radny Adam Kalita. Śledztwo wszczęto po działaniu tego pierwszego.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ GRZEGORZA SKOWRONA: Polityczne badanie likwidacji miejsc postojowych

- Chodzi o podejrzenie niewykonanie przez prezydenta Krakowa i jego urzędników zaleceń zawartych w wystąpieniu pokontrolnym z 4 marca 2016 roku oraz wprowadzania i utrzymywania przez ZIKIT rozwiązań drogowych niezgodnych z prawem - wyjaśnia Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Ile wynoszą zarobki mieszkańców naszego regionu zatrudnionych w czternastu branżach? Sprawdziliśmy to i umieściliśmy w naszym zestawieniu. Dane pochodzą ze strony Wynagrodzenia.pl.

Płace w Małopolsce. Kto zarabia w naszym regionie najlepiej?...

Śledczy sprawdzą, czy urzędnicy mogli się dopuścić opóźnienia w realizacji zaleceń wojewody. Chodzi m.in. o właściwe oznaczanie miejsc parkingowych oraz błędne oznakowanie dróg dla pieszych, na których dopuszczono ruch rowerowy. Przypomnijmy, że zalecenie wojewody dotyczyły tego, że do tej pory miejsca postojowe w ścisłym centrum miasta wyznaczono niezgodnie z przepisami, bo nie zostawiały pieszym 2 metrów przestrzeni na chodniku (1,5 m w wyjątkowej sytuacji).

- Śledztwo prowadzone jest „w sprawie”. Na razie przesłuchano przedstawiciela wojewody, zbierana jest dokumentacja, są przesłuchiwani świadkowie - zaznacza Janusz Hnatko.

Urzędnicy o śledztwie nic nie wiedzą. - Nikt nas oficjalnie o niczym nie powiadomił. Czekamy cierpliwie - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.

Zmiany wprowadzane przez ZIKiT wywołały wiele kontrowersji. Część mieszkańców uważała, że nie zawsze są likwidowane miejsca postojowe, które łamały przepisy. Krytykowano też wprowadzanie strefy ograniczonego ruchu na Kazimierzu.

Na to ostatnie w piśmie do ZIKiT zwrócił uwagę wojewoda, który zaznaczał, że zgodnie z prawem nie można jednej grupie ograniczać dostępu do drogi publicznej, a innej pozostawiać. Swoje wątpliwości zgłaszał także wojewódzki konserwator zabytków odnośnie malowania miejsc postojowych w zabytkowych częściach Krakowa i stawiania tam słupków, uniemożliwiających nielegalne parkowanie. Tych ostatnich w całym mieście postawiono 3419 za łączną kwotę 800 tys. zł.

To wszystko spowodowało niezadowolenie sporej grupy mieszkańców, głównie tych ze Starego Podgórza. Później dołączyli do nich mieszkańcy z innych dzielnic. Razem połączyli się w inicjatywie „Nic o nas bez nas”, gdzie wskazują na przykład, że ZIKiT nie wyznaczył prawidłowo 4 proc. miejsc dla osób niepełnosprawnych. Urzędnicy odpowiadają, że te pojawią się na wiosnę, kiedy warunki atmosferyczne pozwolą na malowanie kopert.

Mieszkańcom udało się zebrać ponad 9 tys. podpisów pod obywatelskim projektem uchwały powołującym komisję do zbadania wprowadzonych zmian w ruchu. Ta została powołana i choć jeszcze nie zaczęła działać, to już wywołuje emocje. Na jej czele ma stanąć radny Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków). Mieszkańcy są oburzeni, bo zwracają uwagę, że radny popierał zmiany i krytykował powołanie komisji.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program, odc. 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ałła
Jest oczywiste, o czym już wielokrotnie pisałam na forum ,że powinno się w Polsce zmienić przepisy karne i wprowadzić odpowiedzialność karną dla radnych i urzędników za niegospodarność a w przypadku skazania dożywotni zakaz pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych.

Tymczasem urzędniczy rekordzista wszech czasów w zarzutach karnych za łapówkarstwo, niegospodarność ,przekroczenie uprawnień i molestowanie pracownic chodzi na wolności i Majchrowski zrobił go nawet ponownie dyrektorem i dopiero groźba odwołania Majchrowskiego w referendum sprawiła ,że ustąpił i go wywalił . Jestem jednak pewna ,że i tak nie zaprzestał tego co mu zarzucano ,bo to wchodzi w krew jak nowy zawód i stanowi dla niektórych źródło utrzymania.

Skoro wybrani urzędnicy ,tacy jak prezydent, nie gwarantują odpowiednich standardów postępowania to powinno to uczynić samo prawo ,żeby taki Majchrowski po prostu z mocy prawa nie mógł obsadzać skazanych i to jeszcze na dyrektorskie stołki .

Nikt mi nie powie ,ze urzędnik ,któremu przedstawiono pona 40 (!) zarzutów karnych i świadkowie w sądzie , w tym prezesi spółki którzy dali łapówkę , zeznawali potwierdzając dokonanie przestępstwa , że facet jest niewinny . Nie ma w historii polskiego sadownictwa przypadku ,że komuś bez powodu prokurator postawił 44 zarzuty !!!!

Tymczasem Majchrowski twierdził cały czas ,ze tamten jest niewinny i mało tego ,ze ma nieskazitelna opinię !!!!!!!!!!!!
Taki prezydent powinien zostać z mocy prawa pozbawiony funkcji a nie raz za razem kandydować i być przez sitwe wybieranym
w
wef
Czy ktoś kiedyś rozliczy radnych i pociągnie ich do odpowiedzialności karnej za utworzenie tej niepotrzebnej a za to kosztownej spółki ?
Czy ktoś dokonał analizy po co w ogóle radni powołali tą spółkę ?
Przecież zarząd dróg ,czyli w Krakowie ZIKiT ma ustawowy obowiązek budowy dróg i parkingów i budował ,więc po co powołano spółkę ?
Podobnie 2 parkingi wybudował Wydział Inwestycji UMK to po co radni powołali spółke o ,skoro w strukturach urzędu było komórki zajmujące się inwestycjami ?
Którzy to radni argumentowali ,że powołanie spółki pozwoli na budowę parkingów z pobranych przez spółkę opłat za parkowanie w strefie ?
A przecież jeszcze przed powołaniem tej spółki było wiadome, że pobór opłat za parkowanie i budowanie za te pieniądze parkingów przez spółkę jest prawnie niedopuszczalne .Wszyscy o tym wiedzieli ,tylko nie radni ? Nie było opinii prawnej ?
Czy radni nie wiedzieli (nie powiedzieli im prawnicy ?) ,że zgodnie z ustawą o drogach publicznych opłaty za parkowanie pobiera zarząd drogi (ZIKiT) i przekazuje do budżetu gminy ?
To oznacza ,że spółka musi przekazać zainkasowane ze strefy pieniądze do ZIKiT ,ZIKiT do budżetu gminy a następnie .....radni muszą w uchwale budżetowej przeznaczyć środki na utrzymanie spółki i inwestycje parkingowe.
To po co radni powołali spółkę ,skoro przez cały czas ,przez tyle lat mogli uchwalić przeznaczenie środków na budowę parkingów ,co przecież w kilku przypadkach zrobili (parking w Łagiewnikach ,Czerwone Maki ,Muzeum ,Korona) . Przecież środki z opłat za parkowanie w strefie płatnej cały czas spływały do budżetu gminnego i w gestii radnych było przeznaczenie nie konkretnie tych środków lecz np. w tej wysokości na budowę parkingów.No to jak sie ma argumentacja radnych do powołania spółki miejskie ,której kilkumilionowy koszt utrzymania jest zupełnie nieuzasadniony ,skoro wcześniej to samo robił ZIKiT .
Po powołaniu spółki przybył niepotrzebny kosztowny pośrednik ,który i tak podzleca firmom zewnętrznym większość zadań w zakresie obsługi strefy płatnego parkowania .
Skoro mimo tylu argumentów przeciwko powołaniu spółki radni i tak ją powołali trzeba postawić radnym trudne pytanie w jakim celu mimo wszystko to zrobili .Czy przypadkiem spółka nie powstała dlatego , żeby wyprowadzić pieniądze publiczne dla zaprzyjaźnionych firm i to bez publicznego nadzoru ?
Spółka nie chce podać jakie są w niej zarobki ,nie chce podać nazwisk osób tam zatrudnionych , nie chce udostępnić dokumentacji dotyczącej wykonawców czy podwykonawców wykonawców ,a to mogło dać odpowiedź na pytanie kto korzysta na opłatach wnoszonych przez kierowców i ma z tego źródło utrzymania.
Radni są winni tej patologii bo zamiast pilnować publicznych pieniędzy popierają wręcz świadomie lub nie patologię .
x
xxxx
Podział jest prosty. Jezdnie do jeżdzenia, chodniki do chodzenia, parkowanie na parkingach. Prosty ten nasz język? Co to za kompromis że ukradniesz komuś portfel i łaskawie oddasz połowe zawartości?
k
krakowianin
Natychmiast powinno byc wprowadzone 1,5 metra, a nie dwa metry. Miasto nie jest z gumy i przestrzenią trzeba się mądrze dzielić, nie ma tak grubej osoby lub takiego szerokiego wózka aby na 1,5 metra się nie zmieścić.

Tylko miejscy aktywiści to ludzie myślący dziecinnie, niedojrzale, w sposób czarno biały, ma być 2 metry i basta, nie 1,5 metra nie 1,99 metra tylko dwa, bo nam się nalęzy i chu.j, reszta krakowian nas nie obchodzi.
Zasrani aktywiści z podkarpacia.
G
Gość
Czyli ma być parkujta gdzie chceta..., czyli po polskiemu....
S
Sru
Skąd wiesz ,że pomówienia ,skoro nie publikują
Ponadto ,żeby było pomówienie musi być fizyczny adresat z imienia i nazwiska
Nie jest pomówieniem np. powiedzenie "warto ,żeby prokuratura sprawdziła z jakich powodów radni powołali spółkę parkingową "

Nie jest też pomówieniem stwierdzenie " Podejrzane jest ,dlaczego radni powołali spółkę ,skoro koszt jej utrzymania wynosi 10mln rocznie a czynności zlecone spółce powinien na mocy ustawy wykonywać zarząd dróg"

Nie jest to ,zatem żadne wylewanie pomyj tylko obywatelska kontrola zasadności wydatkowania pieniędzy podatników . I ludzie mają rację pytając po co wydawać 10 mln na spółkę skoro jest tysiące urzędników ,którzy powinni wykonywać zadania spółki .

Nie pieprz ,więc o moderacji bo ludzie wiedzą więcej niż organy państwa powołane do ścigania takich właśnie patologii .

Właśnie na forum ludzie piszą o przekrętach urzędników i nieprawidłowościach widząc jak przestępcy chodzą na wolności i świetnie sobie żyją na dyrektorskich posadach a na ich pensje łożą podatnicy.
O
Ola
Bo pisze je Aleksandra, która nie ma umiaru w wylewaniu pomyj na wszytkich i wszystko, a jeszcze nie nauczyła się korzystać z googla :)
A
Ała
I znowu spamują
U
Ujek
Właśnie ,redakcja zamiast korzystać z informacji o krętactwach urzędników i radnych ,które podawane są na forum spamuje te wpisy.
A
Ała
Proszę o wyjaśnienie ,dlaczego krytyczne komentarze pod adresem urzędników i radnych zaraz są przez redakcję uznawane za spam .
b
bo
Najgorsze jest jednak to, że gazety nie będą zawiadamiane o postępie śledztwa. Ani świeżo odrodzona szlachta z "Nic o nas" (Nihil novi). Po całej akcji (po wyborach) będą się mogli nazwać "Nic po nas".
z
zu
Droga redakcjo przydałoby się więcej dociekliwości dziennikarskiej . O które śledztwo chodzi? Bo chyba prokuratura prowadzi już dwa!
T
Tymek
Jeżeli przestępstewm było zbyt późne przeprowadzenie zmian, to czy przypadkiem winnym opóźnienia nie jest właśnie sam wojewoda? A dokładniej wojewoda Pilch? Przecież w lutym 2017 na spotkaniu z mieszkańcami zapowiedział "wyjątek 1,5 metra" w całym mieście, przez co spowodował ogromne zamieszanie i konieczność ponownej analizy przepisów pod kątem możliwości zastosowania wyjątku.
C
Ciekawski
Śledztwo wszczęto na początku lutego, a prokuratura przesłuchała rzekomo świadków, ilu? - wiadomo tylko o jednym. Chyba nie przesłuchiwano pracowników ZIKiT, skoro ZIKiT nie był powiadamiany o wszczęciu śledztwa. Prokuratura zarzuca ZIKiT opieszałośc we wdrażaniu zaleceń wojewody, a czy sama nie działa opieszale? Zgodnie z art. 310 kodeksu postępowania karnego śledztwo powinno byc ukończone w ciągu 3 miesięcy, czyli najpóźniej na początku maja. Czy przy obecnym jego zaawansowaniu to realne? Prokuratura zasłoni się możliwością przedłużenia jego terminu na dalszy czas oznaczony przez prokuratora nadzorującego śledztwo uznając, że jest to uzasadniony wypadek. Czy w takiej sytuacji nie będziemy mieli do czynienia z powiedzeniem "przyganiał kocioł garnkowi"? Prokuratura zarzuci ZIKiT opieszałośc sama się nie spiesząc. Ciekawe, czy prokuratura zajmie się też wątkiem rzekomego braku uprawnień ZIKiT do wydawania zezwoleń na wjazd w strefy ograniczonego ruchu, bo takie jest stanowisko prezentowane publicznie przez wojewodę. Wtedy może byc naprawdę ciekawie, bo wojewoda, pomimo takiego stanowiska, sam wystąpił do prezydenta o kilkanaście takich wjazdówek na okaziciela. Czyżby podżegał do przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień? Pożyjemy, zobaczymy.
S
Sru
Prokuratura powinna wszcząć postępowanie skierowane przeciwko urzędnikom miejskim i radnym w związku doprowadzenia przez nich do rażącej niegospodarności w wydatkowaniu środków publicznych przez to ,że bez potrzeby wynikającej z przepisów prawa oraz nie mając racjonalnego i ekonomicznego uzasadnienia powołali miejską spółkę parkingową o nazwie Infrastruktura Miejska Sp. z o.o.
To jest sprawa dla prokuratury ,bo niepotrzebna spółka miejska kosztuje 10 mln rocznie i nie wiadomo w jakim celu lub dla kogo została powołane.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska