FLESZ - Polaków miłość do działek
Piękne krajobrazy, ikoniczne zabytki, znakomite jedzenie, serdeczni ludzie… i co jeszcze? Przegląd Cinema Italia Oggi uzupełni stereotypowy wizerunek Włoch o dodatkowe, czasem wręcz zaskakujące elementy. Portretuje wieloetniczne włoskie społeczeństwo, stara się oddać istotę zmian obyczajowych i gospodarczych, a także dorzuca do szarej rzeczywistości szczyptę humoru i magii.
Będąc pierwszym państwem, do którego trafia wielu zmierzających do Europy migrantów, Włochy stały się krajem wieloetnicznym i wielonarodowym. Mieszają się tu języki, kultury i obyczaje, o czym doskonale wie dwudziestodwuletni Phaim – pochodzący z Bangladeszu bohater filmu "Bangla". Uwielbiający muzykę chłopak, podczas jednego ze swoich koncertów poznaje fascynującą dziewczynę. Ich związek będzie musiał stawić czoła wielu obostrzeniom wynikającym z wyznawanego przez Phaima islamu.
Inne oblicze włoskiego społeczeństwa prezentuje nagrodzona na Festiwalu w Berlinie "Dafne" Federico Bondiego. Tytułowa bohaterka filmu, żywiołowa trzydziestoletnia kobieta z zespołem Downa, daje przykład radzenia sobie z rozmaitymi przeciwnościami losu. Kiedy umiera jej ukochana matka, Dafne znajduje w sobie siłę by uporać się ze stratą i pomóc zrozpaczonemu ojcu.
Wokół społecznych różnic osnuta jest również akcja "Mistrza" – inspirującej opowieści o przyjaźni, łączącej młodego, utalentowanego i wyjątkowo niesfornego piłkarza z przygotowującym go do matury nieśmiałym profesorem.
W filmie "Efekt domina", obserwujący upadający kurort przedsiębiorcy, wpadają na pomysł, by przekształcić go w luksusowy ośrodek dla zamożnych emerytów z całego świata. Niestety, jak podpowiada tytuł filmu, stosunkowo szybko natrafiają na pierwsze trudności, które niczym upadające kostki domina pociągają za sobą cały szereg niefortunnych zdarzeń.
Skoro już o wakacyjnych kurortach mowa, koniecznie należy wspomnieć o pełnym humoru dziele Giulii Steigerwalt "Utrapienie i uciecha". Ta rozgrywająca się w czasie pewnego szczególnego lata komedia, skupia się na losach dwóch, diametralnie różnych rodzin, które połączy siła miłości.

Kultura i rozrywka
W poważniejsze tony uderza film "No… niestety" Ginevry Elkann, portretujący małżeński spór pomiędzy Carlem (Riccardo Scamarcio) a Benedettą (Alba Rohrwacher) oraz sposób jego percepcji przez dzieci.
Słynnej na cały świat rodziny - mafijnej Cosa Nostry - dotyczy "Zdrajca" Marco Bellocchio. Filmowa historia zostaje opowiedziana z perspektywy bossa, który zbuntował się przeciwko swojej organizacji i nieoczekiwanie stanął po stronie sprawiedliwości.
W programie przeglądu znalazło się miejsce również dla brawurowych włoskich komedii, takich jak "Praca jak każda". Główną bohaterką filmu jest tajna agentka (w tej roli aktorka, piosenkarka i prezenterka telewizyjna Paola Cortellesi) udająca na co dzień nudną urzędniczkę.
O potrzebie doceniania innych przypomina uwielbiana przez włoską publiczność produkcja "Sami bez mamy", w której wiecznie nieobecny Carlo (Fabio De Luigi) z dnia na dzień będzie musiał zastąpić swoją żonę Julię, ponieważ ta, wyczerpana codziennymi obowiązkami, wyjeżdża na dziesięciodniowe wakacje. Trójka dzieci i praca na pełen etat okazują się katastrofalną mieszanką, sprowadzającą na rodzinę szereg zabawnych perypetii.
Cinema Italia Oggi zostanie także oprószone szczyptą magii i niesamowitości za sprawą "Luciany" Gigi Roccati – osadzonej w niedostępnym świecie i zawierającej echa westernu opowieści, w której nic nie jest takie, jak się wydaje.
BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
Karnet (10 filmów): 110 zł
- Tyle zarabiają kierowcy ciężarówek [stawki]
- Pirat drogowy na zakopiance, stworzył duże zagrożenie
- Piły w ruch! Ścinają tysiące drzew pod nową zakopiankę
- Limanowa. Przy bazylice powstaje wielopoziomowy parking
- Tunel na zakopiance. Zostało jeszcze 300 metrów [ZDJĘCIA]
- Chińczycy chcą wybudować S1 od Mysłowic do Oświęcimia