Budynek kinoteatru „Wrzos” przy ul. Jana Zamoyskiego 50 równany jest z ziemią. W Podgórzu słychać wielki lament, bo oto przecież na oczach jego mieszkańców znika legenda.

Nocny turniej brydżystów w Aleksandrowie Kujawskim
- „Bardzo smutne, odchodzą stare dobre czasy” - to najczęstsze komentarze - twierdzi Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL.
Przypomina, że historia wyburzanego budynku „sięga lat 1886-89, kiedy na działce ofiarowanej przez miasto Podgórze powstał przytułek prowadzony przez Stowarzyszenie św. Wincentego a Paulo”. „Mieściła się tutaj także biblioteka i czytelnia katolicka. Po rozwiązaniu stowarzyszenia przez władze PRL, w połowie lat 1950. w przebudowanym budynku otwarto kino Wrzos, które działało do końca 2016 roku” - pisze Kubisztal.
Teraz w jego miejsce powstanie nowa siedziba Teatru KTO. Autorem projektu koncepcyjnego oraz współautorem projektu architektonicznego jest pochodzący z Krakowa artysta Aleksander Janicki. - Wybudujemy tam teatr, który będzie nastawiony na działalność interdyscyplinarną. W związku z tym będą tam też: galeria, kawiarnia, kino w ogrodach, scena plenerowa. Sama sala teatralna będzie wielofunkcyjna, czyli nastawiona też na działalność koncertową oraz performatywną - mówi Janicki.
Sala będzie mogła pomieścić nieco ponad 200 widzów. Jednym z ważnych elementów nowego budynku ma być dach w kształcie okręgu, który będzie się otwierał podobnie jak przesłona w aparacie fotograficznym. Aktorzy będą więc występować „pod chmurką”. Artysta dodaje, że zgodnie z decyzją konserwatora zabytków pozostanie fasada starego budynku, która jest jedynym elementem historycznym.
- Cała reszta to nawarstwienia z lat 70., które groziły zawaleniem - mówi artysta. Fasada nie będzie jednak wyglądała tak jak teraz. - Ma być przywrócona do stanu sprzed wojny - kwituje.
Wielkie nadzieje z nową siedzibą wiąże Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO. Nie kryje zadowolenia z tego, że jego aktorzy w końcu nie będą musieli występować w kilku różnych miejscach. KTO ma swoją siedzibę przy ul. Krowoderskiej, ale jest tam jedynie biuro. Spektakle prezentowane są w różnych miejscach Krakowa: na ul. Dolnych Młynów (Klub ZetPeTe), w SCKM (przy ul. Wietora), Cricotece, a także w Teatrze Zależnym.
Teatr KTO w nowej siedzibie otwarty będzie dla szerokiej widowni, a repertuar obejmować ma też przedstawienia innych teatrów polskich i zagranicznych. Każdy dzień działalności KTO będzie miał inny temat przewodni. Niedziela np. będzie całkowicie poświęcona dzieciom. Zoń chce ściągać do Podgórza młodą publikę, by uczyła się kontaktu ze sztuką. Z kolei nawiązaniem do historii i tradycji „Wrzosu” będą projekcje filmowe, dotyczące zjawisk z pogranicza sztuki baletowej i teatru.
Rewitalizacja budynku to koszt ok. 22 mln zł. Częściowo zostanie pokryty z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ponad 6,3 mln zł), dołoży się też miasto. Czy dzięki temu spełni się zapowiedź dyrektora Zonia z 2016 r.? Mówił wtedy: „Zrobimy z tego miejsca perłę Podgórza”. Na efekty prac trzeba poczekać do połowy 2020 r., kiedy budowa nowej siedziby ma się zakończyć. Z kolei do końca 2020 r. na działce za budynkiem ma powstać ogród.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
