29 lutego Bunkier Sztuki został otwarty po kilkuletnim remoncie. Tłumy na wernisażu inaugurującym działalność w zmodernizowanej siedzibie świadczą o tym, że mieszkańcy tęsknili za galerią. Wielokrotnie sygnalizowali, że tęsknią także za zamkniętą w pandemii kawiarnią.
Początkowo projekt modernizacji budynku nie przewidywał budowy pawilonu wychodzącego na Planty. Zakładał za to, że w tym miejscu będzie się znajdowała winda, koncepcja konkursowa przewidywała bowiem rozbudowę Bunkra Sztuki o cztery podziemne piętra. Ostatecznie jednak taki pomysł okazał się zbyt dużym wyzwaniem technologicznym i finansowym w budynku usytuowanym w obrębie Starego Miasta, dawnych murów obronnych i fosy.
Modernizacja budynku miała też według projektu Biura Architektonicznego Kaczmarczyk z Suchej Beskidzkiej odsłonić charakterystyczną elewację budynku autorstwa Stefana Borzęckiego i Antoniego Hajdeckiego wykonaną z betonowych odcisków drewnianych szalunków.
"Kawiarnia Bunkier Cafe zostanie przeniesiona do wnętrza istniejącego budynku i tym samym zostanie odsłonięta charakterystyczna reliefowa fasada budynku" - zapowiadano.
Krakowianie chcą mieć Bunkier Cafe
Kiedy ostatecznie okazało się, że Bunkier nie będzie miał podziemnych kondygnacji, wróciła koncepcja altanki kawiarnianej. Zaprojektowało ją również Biur Architektoniczne Kaczmarczyk.
- Udało mi się spełnić wielkie życzenie krakowian, by przed Bunkrem była kawiarnia-altana, w której spotykają się ludzie do późnej nocy. To wszystko się uda. Budujemy altanę, będzie na tej samej zasadzie - mówiła nam tuż przed oficjalnym otwarciem galerii jej ówczesna dyrektorka Maria Anna Potocka.
O ile powrót kawiarni ucieszył, o tyle konstrukcja altanki już nie. "Kit i kicz", "wiata przystankowa", "jak wiata z najtańszej oferty przetargu na modernizację wiejskiego dworca PKS" - komentują krakowianie w mediach społecznościowych. Emocje budzi nie tylko jej forma, ale też odsunięcie altanki od elewacji budynku, które spowodowało, że zajęła ona fragment Plant.
- Trudno oceniać coś, co jest szkieletem, a do tego w fazie budowy - komentują architekci odpowiedzialni za projekt. Dodając, że dziś widać tam płyty i ciemny dach, a altana będzie lekką i przeszkloną konstrukcją przypominająca tę, która tak polubili krakowianie.
Na początku, według projektu, kawiarnia funkcjonować będzie na parterze budynku (zaplecze na poziomie -1). Stoliki w altanie mają się pojawić jeszcze przed wakacjami.
Remont Bunkra Sztuki, który rozpoczął się w 2020 roku był pierwszą od powstania budynku jego gruntowną modernizacją. Budynek galerii projektowała Krystyna Tołłoczko-Różyska, a Miejski Pawilon Wystawowy otwarto 11 września 1965 roku. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej.