https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kolejne adresy na krakowskiej mapie reprywatyzacji

Bartosz Dybała
Zdaniem Stowarzyszenia Miasto Wspólne kamienice przy ulicy Dietla 85 oraz Wielopole 28 powinny w całości przejść na własność Skarbu Państwa. Stało się inaczej i trafiły w prywatne ręce.

Stowarzyszenie Miasto Wspólne ujawniło kolejne adresy kamienic, które zdaniem jego przedstawicieli, powinny przejść na własność Gminy Kraków (ich przedwojenni właściciele otrzymali odszkodowanie), a trafiły w ręce osób fizycznych i spółek. Wśród nieruchomości jest m.in. ta przy ulicy Dietla 85. - Powinna w całości przejść na własność skarbu państwa, natomiast trafiła m.in. w ręce przedsiębiorcy z branży nieruchomości i radcy prawnego - twierdzi Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia. Drugą jest kamienica przy ulicy Wielopole 28. Zdaniem Leśniaka ona także powinna przejść na własność skarbu państwa, natomiast trafiła m.in. w ręce tego samego przedsiębiorcy co ta przy ulicy Dietla 85.

Kamienica przy ul. Józefa 12. Wiąże się z nią wiele niejasności, które musi zbadać prokuratura

Afera reprywatyzacyjna w Krakowie. Ziobro wskazał kamienice [ZDJĘCIA]

Przedstawiciele Stowarzyszenia przedstawili również oficjalne stanowisko w kwestii projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Ich zdaniem zawiera luki i błędy, dlatego wezmą udział w konsultacjach społecznych tego projektu. Członkowie Stowarzyszenia twierdzą m.in., że ustawa odmiennie traktuje nieruchomości znacjonalizowane i opuszczone, dając dodatkowy rok na zwrot w naturze tych drugich. "Tymczasem w większości miast, w tym Krakowie, to kamienice opuszczone, których przedwojenni właściciele zginęli na skutek działań wojennych w latach 1939 - 1945 lub wyemigrowali, a które przez dziesiątki lat były zarządzane przez daną gminę, stanowią większość nieruchomości zreprywatyzowanych" - czytamy w stanowisku. Stowarzyszenie uważa, że zarówno do znacjonalizowanych, jak i opuszczonych kamienic, należy zastosować to samo rozwiązanie, czyli zryczałtowane zadośćuczynienie dla właścicieli lub spadkobierców, zamiast zwrotu w naturze oraz umorzenie toczących się postępowań zwrotowych.

- Ustawa w przypadku Krakowa daje jeszcze rok mafii reprywatyzacyjnej na działanie - kwituje Leśniak.

WIDEO: Czy produkcja żywności bez pestycydów jest możliwa?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zty
...gońcie złodziei ile wlezie!!! Róbcie solidną dziennikarską robotę i pokażcie te gęby i nazwiska!!! Niech im się pali pod tyłkiem i niech się boją!!!
R
Reader
dla władz Krakowa to jest wygodne... Bo oni sami mają niejedno na sumieniu
R
Reader
no bo jakim prawem byle kto staje się nagle z dnia na dzień posiadaczem kamienicy wartej miliony? Prawda jest taka, że nawet największa rudera w dobrej lokalizacji (czyt. na Starym Mieście) jest warta mnóstwo pieniędzy
R
Reader
to naprawdę najwyższy czas żeby w końcu dobrać się do tyłków tym wszystkim pseudowłaścicielom majątków w postaci kamienic. Połowa (jak nie większość) z nich została nabyta drogą oszustwa i łapówek więc proszę, zróbcie coś z tym w końcu.
M
MIK
młynu sprawiedliwośći mielą powoli..każdy złodziej będzie przepuszczony przez sito..już dzisiaj przestrzegam,żeby nie było płaczu za jakiś czas..chyba,że wróci dzisiejsza opozycja totalna do władzy....
P
Prok
Złodzieje w Krakowie mają się dobrze.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska