FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń
Krakowski Teatr Scena STU przygotował dla widzów kazanie księdza Bernarda. "Rozmowy z diabłem", przewrotny traktat Leszka Kołakowskiego, przybrał formę przedstawienia teatralnego w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Treli. Charyzmatycznego księdza Bernarda - kaznodzieję, który potrafi zahipnotyzować opowieściami o ludzkiej naturze, walce dobra ze złem, grzechu i pokucie - widzowie mogą od czwartku, od godz. 21, zobaczyć w udostępnionym przez Teatr STU na kanale YouTube spektaklu w reż. Krzysztofa Jasińskiego, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza.
Wielkanocy w Krakowie od lat nieodłącznie towarzyszy festiwal Misteria Paschalia. Jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie organizowany w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy jest kontynuowany także w tym roku, choć z powodu pandemii pojawi się wyłącznie w sieci. Tegoroczna edycja jest poświęcona muzyce z iberyjskiego kręgu kulturowego.
Festiwal rozpocznie w Wielki Czwartek koncert "Cantrix", podczas którego będzie można poznać muzykę hiszpańskich żeńskich klasztorów królewskich w Sigenie (szpitalniczki) i Las Huelgas (cysterki).
W Wielki Piątek zaprezentowany zostanie koncert "Mattutino de’ Morti", zarejestrowany w Teatro Fraschini we włoskiej Pawii, natomiast medytacyjny koncert skupiony wokół celebracji tajemnicy Wielkanocy "Pasiones de España" będzie można wysłuchać w Wielką Sobotę.
Druga część wielkosobotniego wieczoru będzie poświęcona jednym z najpiękniejszych dzieł hiszpańskiej muzyki wokalnej XVII wieku, czyli „tonos Humano” José Marína. Momentem kulminacyjnym festiwalu będzie Niedziela Wielkanocna. Tego dnia "Carmina Latina" stanie się pretekstem do spotkania z muzyką polifoniczną rozwiniętą pod koniec XVI i w XVII wieku w Ameryce Łacińskiej w wyniku mieszania się różnych kultur europejskich i wpływów rdzennych mieszkańców obu Ameryk. 18. Festiwal Misteria Paschalia zakończy 5 kwietnia koncert „Vivaldi E Hendel”. Wszystkie koncerty będzie można zobaczyć na platformie Play Kraków.
W wielkanocnej ofercie kulturalnej miasta znalazł się także koncert "Alleluja świata", łączący motywy paschalne z różnych krajów. Koncert będzie transmitowany online z Zamku Królewskiego na Wawelu, na profilu Krakowski Generator Społeczny. Tam też wkrótce pojawi się data i godzina emisji koncertu.
Kulturalne propozycje na okres wielkanocny przygotowały także dla młodszych krakowskie biblioteki i domy kultury. Biblioteka Kraków na swoim kanale YouTube udostępniła warsztaty wielkanocne, podczas których prowadząca, Edyta Szczurek-Maksymiuk, podpowiada, jak własnoręcznie zrobić ozdoby świąteczne. Cyklu filmików pokazujących krok po kroku, jak stworzyć coś własnego i urozmaicić tradycyjne ozdoby, zaprezentował także Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Warsztaty plastyczne są dostępne na facebookowym fanpage'u Klubu Pod Kasztanami.
W Poniedziałek Wielkanocny w samo południe rozstrzygnięty zostanie także tradycyjny konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe. Dom Zwierzyniecki, jeden z oddziałów Muzeum Krakowa i organizator konkursu, oficjalnie ogłosi wyniki konkursu stacjonarnego, na który zgłoszono 23 prace. Natomiast muzealne drzewko można już teraz zobaczyć nieopodal Wieży Ratuszowej w Rynku Głównym.
Natomiast Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza w poniedziałek wielkanocny na świąteczne spotkanie online w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Tematem spotkania będą wielkanocne zwyczaje Krakowa i okolic. Wykład poprowadzi Emil Bajorek, przewodnik miejski PTTK po Krakowie. Początek spotkania o godz. 10.30 na platformie YouTube.
- Uważajcie na świąteczny makowiec! Wydano pilne ostrzeżenie!
- Na Kasprowym Wierchu pusto jak nigdy. Turystów brak. A widoki olśniewające!
- Lockdown na ostro. Nowe memy o obostrzeniach
- Krakowska laguna powstała w Czyżynach. Kolor? Prawie Zanzibar!
- Nowe linie tramwajowe w Krakowie. Część w budowie, część w planach
- Płace w Krakowie: w których branżach zarabia się najlepiej, a w których najgorzej?
