Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Koniec szkoleń teoretycznych Legii Akademickiej na Uniwersytecie Pedagogicznym. Studenci szykują się do wyjazdu na wakacyjny poligon

Piotr Subik
Piotr Subik
28.11.2017 bydgoszcz miasto wojsko edukacja ukw uniwersytet kazimierza wielkiego legia akademicka studenci zolnierze strzelnica fot: filip kowalkowski/polska press
28.11.2017 bydgoszcz miasto wojsko edukacja ukw uniwersytet kazimierza wielkiego legia akademicka studenci zolnierze strzelnica fot: filip kowalkowski/polska press brak
Prawie 200 studentów złożyło wnioski o powołanie na wakacyjny poligon w ramach Legii Akademickiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. A to oznacza, że szkolenie praktyczne chce przejść dwie trzecie tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w pilotażowym programie MON.

Jesienią akces do Legii Akademickiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie zgłosiło 300 studentów. Dlatego żartobliwie porównywano ich do Spartan, którzy w tej liczbie próbowali stawić czoło Persom w bitwie pod Termopilami. Ostatecznie do zorganizowanego pod koniec kwietnia egzaminu kończącego część teoretyczną szkolenia przystąpiło 207 osób.

– Ci, którzy nie podeszli do testu, zrezygnowali już w trakcie roku akademickiego. Część wiedziała, że nie będzie mogła wziąć udziału w szkoleniu poligonowym, bo w wakacje wyjeżdża do pracy w Anglii czy Niemczech, a część uznała, że wojsko to nie jest to, czym chcą się zajmować w życiu – wyjaśnia dr Przemysław Wywiał z Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej na UP w Krakowie, koordynator Legii Akademickiej.

Zanim jednak studenci przystąpili do egzaminu, podczas weekendowych zajęć zdobywali wiedzę na temat m.in. sił zbrojnych, zasad prowadzenia działań taktycznych, ale też międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych. Uczestnicy Legii Akademickiej odwiedzili też jednostkę 6. Brygady Powietrznodesantowej i Żandarmerii Wojskowej.

Ostatecznie 199 uczestników Legii Akademickiej złożyło do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie wnioski o powołanie na szkolenie praktyczne. Ci, którzy chcą być szeregowymi, spędzą na poligonie trzy tygodnie; ci, którzy starają się o stopnie kaprala rezerwy – sześć. Szkolenia będą prowadzone w Toruniu, Koszalinie, Zegrzu, Dęblinie, Poznaniu, Kłodz­ku, Grudziądzu, Wałczu, Ustce, Gdyni, Wrocławiu i w Świ­noujściu. Dokąd pojadą studenci z Krakowa okaże się na przełomie maja i czerwca.

– Co ciekawe, wielu z nich wnioskowało o skierowanie na poligon do Ustki czy Gdyni, a więc nad Morze Bałtyckie. W końcu szkolenie odbywać się będzie podczas wakacji – podkreśla dr Przemysław Wywał.

Legia Akademicka to pilotażowy program, który powstał w Ministerstwie Obrony Narodowej pod rządami Antoniego Macierewicza. Nazwa nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej, która w chwili odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada 1918 r., powstała w Warszawie.

Legia to w zamyśle MON powrót po latach do szkolenia wojskowego studentów, tym razem jednak nieobowiązkowego. Celem programu jest rozpowszechnienie wiedzy i umiejętności dotyczącej obronności wśród studentów. Wszystko odbywa się będzie pod hasłem „Patriotyzm, przygoda, pasja”.

W Małopolsce zajęcia zorganizowano także w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska