https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: koniec z bezkarną jazdą na czerwonym świetle

A.Maciejowski, M.Stuch
archiwum Polskapresse
Nie będzie już tłumaczenia, że było "późne żółte" lub "wczesne czerwone". Krakowska policja rozpoczyna polowanie na piratów drogowych, przejeżdżających przez skrzyżowania na czerwonym świetle. Przy najbardziej ruchliwych ulicach staną mobilne centra monitoringu, wyposażone w kamery i wideorejestratory.

W Krakowie "drogówka" dysponuje na razie dwoma takimi pojazdami. Do tej pory wykorzystywane były do zabezpieczania imprez masowych, np. meczów piłkarskich lub namierzania nielegalnie rajdujących kierowców i motocyklistów. - Teraz będą łapać piratów drogowych, którzy w Krakowie nagminnie przejeżdżają na "czerwonym" - przyznaje podinsp. Krzysztof Dymura.

Kraków: policjanci doradzą, jak nie dać się okraść

Samochody z kilkoma kamerami na zewnątrz i monitorami wewnątrz ustawiane będą przy najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach, m.in. przy ul. Nowohuckiej, ul. Wielickiej, Alejach Trzech Wieszczów, al. 29 Listopada, ul. Opolskiej i rejonie ronda Ofiar Katynia. Gdy kamera wyłapie kierowcę łamiącego przepisy, drogą radiową funkcjonariusz przekazuje informację do najbliższego patrolu, który ma za zadanie zatrzymać kierowcę i go ukarać. - Nie będzie już mowy o najczęściej stosowanym przez kierujących tłumaczeniu, że przejechali jeszcze na żółtym, bo wszystko zostanie nagrane - dodaje Dymura.

Policja zapowiada, że ignorujący sygnalizację, nie będą mogli liczyć na pobłażliwość. Ukarani zostaną 500 zł mandatem i sześcioma punktami karnymi. Krzysztof Burdak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ma nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne mobilne centra. - Kraków może liczyć na około 5-6 samochodów z kamerami. Prawdopodobnie dostaniemy je je już po nowym roku - zaznacza Burdak. Według kierujących, oko kamery może na wielu podziałać otrzeźwiająco. - Wiedząc, że mogą być nagrani, na pewno zatrzymają się, gdy zapali się żółte światło, zamiast dodać jeszcze bardziej gazu - przyznaje zawodowy kierowca Jan Żółkiewicz.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**.

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kierowca
By panowie policjanci nie musieli daleko szukać, rekomendują skrzyżowanie Mehoffera i Opolskiej w kierunku placu Imbramowskiego. Tam nikt nie zatrzymuje się na pomarańczowym, a na zielonym tylko ci co już widzą, że z Mehoffera wyjeżdżają auta.
c
colina73
Najpierw to trzeba coś zmienić by móc karać. Może tak zmienić system działania świateł bo w większości krajów europy działają tak że zielone najpierw pulsuje gdzie przechodzi na żółte, a następnie na czerwone i każdy kierowca wie o tym że będzie zmiana. A u nas zielone zaraz przeskakuje na czerwone i gaz do dechy. Chore to wszystko jest jak i cały ustrój. Benzynę zrobić tańszą albo podnieść zarobki !!
j
jo_anna
z Teligi - nagminna jazda na czerwonym świetle, zwłaszcza busów i TIRów jadących w stronę centrum Krakowa.
m
mar
jak słusznie zauważył poniżej KKK, nawet zaparkowane na pasie jezdni auta na awaryjnych blokujące ruch są grzecznie omijane przez patrole policji, co sam zaobserwowałem, więc kto z naiwnych liczy że jakieś tam patrole będą gonić zarejestrowanych na kamerze kierowców? ten cały sprzęt jest pewnie po to żeby ktoś sobie tam w policji na tym zarobił, po miesiącu nie będzie działać albo nikt na te monitory nie będzie patrzył bo nie ma komu / nikomu się nie będzie chciało. słowem polska policja XXI wiek.
A
Alooooooooooooooooooooo
mojego znajomego trafiła taka paniusia w służbowej Skodzie. Na czerwonym z komóreczką w najlepsze 70-80 km/h i mój koleżka jest w szpitalu na 2 miesiące. Policji życzę owocnej pracy, bo każdy ma prawo brezpiecznie dojechać do domu, pracy, dziewczyny na ZIELONYM!
r
regulator
Policja w Polsce gnębi społeczeństwo, a nie służy.
K
KKK
W normalnym kraju policjant reaguje jak widzi łamanie przepisów. U nas na 90% wykroczeń przymyka się oko, bo drogówka zajmuje się głównie prędkością i ma kompletnie gdzieś np. źle zaparkowane auta (przykład programu TVP Kraków "Jedź bezpiecznie" jak policjant zatrzymuje samochody łamiące tylko jeden konkretny przepis i olewa 3 samochody nadające się do odholowania). Straż miejska po zgłoszeniu, że ktoś stoi na przejściu zajmie się tylko tym jednym autem i tak samo oleje, że parę metrów dalej stoi pojazd na przystanku.
W ten sposób przyzwyczaja się kierowców do łamania prawa. No bo jak policja widzi i nic nie robi, to chyba wolno, nie? Teraz wszyscy będą uważać na czerwone światło, ale dalej będą rozmawiać przez telefon podczas jazdy, czy jeździć po bus pasie.
J
Jan
się także / głównie matołkami wjeżdżającymi na zielone wówczas gdy nie ma możliwości opuszczenia skrzyżowania i zostają tam blokując przejazd dla ruchu poprzecznego. Przez takich właśnie matołków tworzą się korki. Niech Policja zacznie wreszcie POMAGAĆ kierowcom a nie tylko fiskusowi i nieudolnym rządzącym !
f
foksmolder
czyli wjeżdżającymi na zielonym, bez możliwości kontynuacji? Co z jeżdżącymi pasami dla autobusów i torowiskami? Może panowie policjanci zajęliby się tym co istotne.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska