https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków kontra Jan Śpiewak. Jednostki miejskie wycofały się z prywatnego aktu oskarżenia wobec aktywisty. Co zrobi prokuratura?

Marcin Banasik
Jan Śpiewak (po lewej) i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkali się w krakowskim sądzie w czerwcu 2022 roku.
Jan Śpiewak (po lewej) i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkali się w krakowskim sądzie w czerwcu 2022 roku. Artur Drożdżak
Cztery krakowskiej instytucje miejskie - Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Budynków Komunalnych, Zarząd Inwestycji Miejskich, Zarząd Zielenie Miejskiej - wycofały prywatny akt oskarżenia przeciwko warszawskiemu aktywiście Janowi Śpiewakowi. Miejskie jednostki oskarżyły go o zniesławienie w filmie krytykującym władze i urzędników Krakowa. - Prywatne karne oskarżenie publicznych urzędów to tragikomedia. Za pieniądze podatników urząd Krakowa próbował wsadzić mnie do więzienia za materiał o działaniach urzędników. To są standardy białoruskie - mówi Jan Śpiewak.

Sprawa związana jest z filmem opublikowanym na YouTubie w zeszłym roku, tuż po pożarze miejskiego archiwum. Warszawski aktywista sugeruje w nim, że do pożaru i spalenia dokumentów miasta mogło dojść celowo, aby zatuszować niewygodne dla krakowskiego magistratu sprawy. Autor produkcji przypomniał bulwersujące sytuacje oraz doniesienia dziennikarskie z minionych lat o Krakowie pod rządami Majchrowskiego, które m.in. szeroko opisywały na swoich łamach „Gazeta Krakowska” oraz „Dziennik Polski”.

"W Krakowie panuje nieprawdopodobne przyzwolenie na korupcję i utrzymywanie bliskich związków między biznesem a urzędnikami" - krytykuje w filmie krakowskich urzędników Jan Śpiewak.

W reakcji na ten film Jacek Majchrowski pozwał aktywistę o zniesławienie w prywatnym akcie oskarżenia. Z tego tytułu sprawa miała charakter niejawny – dziennikarze i publiczność nie mogli w wejść na salę rozpraw. Śpiewak apelował do Majchrowskiego o jawność procesu, jednak bezskutecznie. Ostatecznie sąd umorzył to postępowanie twierdząc, że z oskarżeniem powinien wystąpić prokurator, bo dotyczyła znieważenia osoby pełniącej funkcję publiczną.

Okazało się jednak, że prywatne oskarżenie Jacka Majchrowskiego nie było jedynym. 27 kwietnia 2021 r. cztery jednostki miejskie Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Budynków Komunalnych, Zarząd Inwestycji miejskich i Zarząd Zieleni Miejskiej złożyły w krakowskim sądzie prywatny akt oskarżenia przeciwko Janowi Śpiewakowi zarzucając mu również o zniesławienie. 27 maja sprawa została przekazana do warszawskiego sądu, żeby zachować wszelkie standardy obiektywizmu. 19 lipca 2022 r. oskarżyciel wycofał się z oskarżenia zanim zanim ruszył przewód sądowy.

"Wygrywam kolejny proces z Majchrowskim i jego świtą. Tym razem przez walkower" - triumfował Śpiewak we wpisie na FB.

- Majchrowski musiał przestraszyć się kompromitacji i postanowił minimalizować straty - dopowiada.

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa wyjaśnia, że miejskie jednostki wycofały z warszawskiego sądu prywatne akty oskarżenia, po tym, jak krakowski sąd umorzył sprawę również z prywatnego oskarżenia prof. Jacka Majchrowskiego przeciwko Janowi Śpiewakowi uznając, iż sprawa powinna być prowadzona z oskarżenia publicznego.

- Wobec tego w postepowaniu prowadzonym aktualnie przez prokuraturę w Krakowie będą badane łącznie wszystkie aspekty związane z publikacji na kanale YouTube prowadzonym pod nazwą „Jan Śpiewak”, filmu pod tytułem: „Pożar miejskiego archiwum i najsłynniejsze afery z czasów Majchrowskiego”. Tym samym będą badane także sprawy czterech miejskich instytucji, które zarzucały aktywiście zniesławienie - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Wideo „Największe krakowskie afery” ukazało się w Internecie na początku 2021 r., po pożarze miejskiego archiwum w Krakowie. W 19-inutowym filmie Śpiewak opisuje – jak głosi podpis pod nagraniem – „pożar miejskiego archiwum i najsłynniejsze afery Majchrowskiego”. Wypowiedzi aktywisty przeplatają sceny z „Psów”. Film na kanale YouTube wyświetliło ponad 80 tys. użytkowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ziobro ty TCHÓRZU zostawiłeś Kraków w rękach złodzieji,potrafisz tylko gnębić Profesora DUDKA!!!! Ty marna kreaturom zacznij robić porządek w moim ukochanym KRAKOWIE!!!!!!!!!
G
Gość
Brawo Rudy!!
t
trutty
15 września, 16:21, Rudy z budy:

Trzaskowski przy Machlojskim to pikus.

Ma Pa racje Panie Rudy z Budy. Krakow i jego UM pod rzadami Machlojskiego to najbardziej skorumpowane miasto na Swiecie.

W porownaniu z Krakowem to nawet Mogadiszu i Karaczi objawiaja sie jako przystanie praworzadnosci i uczciwosci.

R
Rudy z budy
Trzaskowski przy Machlojskim to pikus.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska