https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kontrole Straży Miejskiej i wystawione kary za palenie w piecach

Piotr Tymczak
403 kontrole przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej przeprowadzili w styczniu krakowscy strażnicy miejscy.
403 kontrole przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej przeprowadzili w styczniu krakowscy strażnicy miejscy. Joanna Urbaniec
403 kontrole przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej przeprowadzili w styczniu krakowscy strażnicy miejscy. Funkcjonariusze nałożyli dwa mandaty karne, skierowali dwa wnioski o ukaranie do sądu i pouczyli jedną osobę.

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

W sumie od początku obecnego sezonu grzewczego strażnicy miejscy przeprowadzili 2163 kontrole antysmogowe.

- W tym sezonie grzewczym każdy właściciel nieruchomości, posiadający nadal piec na paliwo stałe, zostanie skontrolowany przez strażników miejskich lub pracowników Wydziału ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa. Ponadto, funkcjonariusze będą sprawdzać te miejsca, w których potencjalnie mogą funkcjonować systemy grzewcze na paliwa stałe - informują w magistracie.

Budowa linia tramwajowej do Górki Narodowej

Kraków. Linia tramwajowa do Górki Narodowej: rosną estakady,...

Zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie został wprowadzony przez Sejmik Województwa Małopolskiego w 2016 r. Od 1 września 2019 roku w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych, tj. gazu ziemnego wysokometanowego, zaazotowanego lub lekkiego oleju opałowego.

Osoby ignorujące przepisy uchwały antysmogowej mogą otrzymać pouczenie, mandat od 20 do 500 zł. Wobec nich może zostać także skierowany wniosek o ukaranie do sądu – grzywna do 5 tys. złotych.

Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne i techniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Ta uchwała byłaby realna, gdyby Kraków miał granice administracyjne w granicach zdrowego rozsądku. Tymczasem, w 1973 r. do miasta włączono sporo wsi na wschodzie, przez co Kraków jest ekstremalnie rozległy (z zachodu na wschód 30 kilometrów) i tam nie tylko nie dociera (ale i nigdy nie dotrze - jest to ekonomiczny nonsens) sieć MPEC, ale także są w granicach miasta obszary niezgazyfikowane, więc jedyną alternatywą dla paliw stałych jest tam ogrzewanie elektryczne, które jest najdroższe (2-krotnie droższe niż gazowe i 4-krotnie niż węglowe). Kraków powinien być mniejszy - Wolica, Cło, Węgrzynowice, Wrózenniki, Kościeniki, a także Rajsko, Soboniowice itd. powinny być poza granicami miasta - w ościennych gminach.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska