https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Kto da nowe życie fortowi "Barycz"? Jest kolejny przetarg na dzierżawę zabytku

Małgorzata Mrowiec
ZBK
Zarząd Budynków Komunalnych szuka chętnych, którzy chcieliby zostać gospodarzami fortu nr 50 1/2 Ost "Barycz" przy ul. Jana Hallera 25 w Krakowie. Ogłoszony został już drugi ustny przetarg na dzierżawę tego obiektu, który powstał w latach 1897-99 i był częścią umocnień Twierdzy Kraków od strony Wieliczki. Fort bronił Krakowa w czasie I wojny światowej. Teraz może zostać zagospodarowany na nowo.

Dopuszczone są takie nowe funkcje obiektu jak: muzealna, dydaktyczna, turystyczna, rekreacyjna, ekspozycyjną, a także komercyjna (w tym handlowa i usługowa) - przy czym nie mogą one naruszać zabytkowej substancji fortu.

"Dopuszczone funkcje muszą posiadać charakter nieuciążliwy i nieniszczący substancji zabytku, pozwalający zachować oryginalne elementy architektury, wystroju i form ziemnych. Wykluczone są natomiast wszelkie funkcje zagrażające zabytkowej substancji i uciążliwe, w szczególności funkcje produkcyjne lub rozrywkowe o charakterze erotycznym" - informuje ZBK.

Urzędnicy zaznaczają także, że sposób zagospodarowania fortu powinien uwzględniać poprawę walorów architektonicznych i historycznych zabytku. Przyszły dzierżawca zobowiązany będzie także do zapewnienia możliwości jego zwiedzania.

Obejrzeć przed przetargiem

Już 5 stycznia 2024 r. o godz. 12 nieruchomość zostanie udostępniona osobom zainteresowanym jej wydzierżawieniem. Podczas tego dnia otwartego będzie można zapoznać się z obiektem oraz szczegółowymi warunkami przetargu.

Przetarg natomiast odbędzie się 19 stycznia 2024 r. o godz. 10 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16.

Fort w stanie dosyć dobrym

Jak przypomina ZBK, w latach 1897-98 na południowo-wschodnim załamaniu III pierścienia umocnień Twierdzy Kraków wybudowana została para (Barycz-Kosocice) pancernych fortów do obrony bliskiej, jako uzupełnienie obrony pomiędzy fortami "Prokocim" i "Rajsko" z kierunku Wieliczki. Jednym z nich jest Fort nr 50 1/2 Ost "Barycz". W pierwszym roku I wojny światowej fort ten uczestniczył w walkach podczas próby zdobycia Krakowa przez armię rosyjską. Po wojnie pozostał w dyspozycji wojska. W okresie zimnej wojny został przebudowany na potrzeby obrony cywilnej.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony uzbrojenia, z reliktami wież i elementami wyposażenia pancernego i przekształconym układem stropodachu. Do 2019 r. był wykorzystywany przez Małopolski Urząd Wojewódzki, a obecnie stoi pusty. Jako kompletny i dobrze zachowany przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków (według specjalistów "Barycz" jest jednym z najlepiej zachowanych fortów pancernych Twierdzy Kraków), warty jest ochrony, jak i zagospodarowania na nowo. Cała nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków.

Tesla Bot ma wyręczyć ludzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska