Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Lotnisko w Balicach obsługuje prawie tylu pasażerów, ilu w rekordowym okresie przed pandemią. Od początku roku było ich prawie 4 mln

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
fot. Maciej Wójcik
Lotnisko w Krakowie-Balicach wróciło do normalności zdecydowanie szybciej niż prognozowali najwięksi optymiści. W lipcu 2022 obsłużyło niemal tylu pasażerów, ilu w rekordowym dotąd lipcu 2019, czyli na kilka miesięcy przed wybuchem pandemii. Z usług Kraków Airport skorzystało teraz dokładnie 744 913 osób - to zaledwie o 5 procent mniej od wspomnianego rekordu i zarazem niemal dwa razy więcej niż w lipcu 2021. Od początku 2022 roku przez krakowski port lotniczy przewinęło się już prawie 4 mln pasażerów, choć oficjalne plany na cały rok zakładały osiągnięcie pułapu 5,4 mln.

- Do końca lipca obsłużyliśmy w tym roku łącznie 3 936 643 pasażerów. Bardzo cieszymy się ze wzrostu ruchu pasażerskiego na krakowskim lotnisku. Nie oznacza to, że nie stoi przed nami wiele wyzwań. Branże turystyczna i lotnicza mierzą się wciąż z wieloma problemami. Obserwując entuzjazm podróżnych wierzymy jednak, że uda nam się je wspólnie pokonać i dojdzie do pełnej stabilizacji sytuacji

– komentuje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Ogłoszony pod koniec 2021 roku plan odbudowy ruchu lotniczego w Kraków Airport, oparty na prognozach ekspertów - IATA Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych – zakłada, że w całym 2022 roku Kraków Airport obsłuży ok. 5,4 mln pasażerów. Już u progu obecnego lata prognozy te wydawały się mocno niedoszacowane: 23 czerwca, a więc przed sezonem wakacyjnym, krakowskie lotnisko przyjęło swego 3-milionowego pasażera w tym roku i wiadomo było, że całe półrocze zamknie wynikiem lepszym niż ten za cały rok 2021 – gdy z powodu licznych ograniczeń wywołanych pandemią, przez Kraków Airport przewinęło się niespełna 3,1 mln pasażerów. Rok wcześniej, w pandemicznym 2020, było pasażerów było 2,6 mln, co oznaczało potężny regres w stosunku do rekordowego dotąd roku 2019, gdy z usług krakowskiego lotniska skorzystało 8,4 mln osób.

Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (bez badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych) - średnia pensja 9.092 zł; wzrost o 3,1 procent w porównaniu z czerwcem 2021 oznacza gwałtowny spadek siły nabywczej z powodu wysokiej inflacji (15,5 proc.). Ta grupa obejmuje specjalistów, m.in. prawników, architektów, doradców podatkowych, księgowych, fachowców od reklamy i badań rynku.

Małopolska. Wzrost wynagrodzeń wyniósł od 3 do.... 26 procen...

Lotnisko w Krakowie może się zbliżyć do rekordu sprzed pandemii

Przy obecnej dynamice powrotu do normalności wynik na poziomie 7 – 7,5 mln na koniec roku wydaje się całkiem realny. Wszystko zależy jednak od dwóch czynników: dalszego rozwoju sytuacji w Ukrainie oraz uciążliwości kolejnej fali pandemii koronawirusa, która już pojawiła się i rozwija w całej Europie. Ewentualny powrót do ograniczeń i restrykcji w reakcji na wzrost zachorowań jesienią osłabiłby tendencję wzrostową. Taki czarny scenariusz trzeba brać pod uwagę, więc analitycy branży lotniczej zachowują dużą ostrożność w formułowaniu prognoz na najbliższe miesiące, a co dopiero – lata.

Na razie Kraków Airport umacnia się na pozycji lidera wśród lotnisk regionalnych w Polsce i pod względem liczby obsłużonych pasażerów ustępuje wciąż tylko warszawskiemu lotnisku Chopina. Grono pasażerów szybko rośnie mimo utrudnień spowodowanych przez rosyjską napaść na Ukrainę (niebo na wschód od Polski jest na ogromnych przestrzeniach zamknięte, co uniemożliwia nie tylko rejsy bezpośrednie, ale i tranzytowe) oraz niepokoje i strajki oraz dotkliwe niedobory personelu lotniczego w całej Europie. Kraków korzysta tu wyraźnie z ogromnego zainteresowania podróżami po pandemii; w reakcji na nie współpracujące z lotniskiem w Balicach linie lotnicze stworzyły bardzo atrakcyjną siatkę połączeń: 43 połączenia do 99 miast w 33 krajach. Efekty jej wprowadzenia są lepsze niż oczekiwano.

Dynamiczny powrót ruchu lotniczego wzmacnia przekonanie władz krakowskiego lotniska oraz Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, że inwestycje zaplanowane w Kraków Airport trzeba jak najszybciej zrealizować. Lotnisko planuje zainwestować około miliarda złotych w rozwój infrastruktury. Podstawą dalszej modernizacji lotniska pozostaje budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego. Jak podkreśla minister, rozwój lotniska oznacza powstanie ponad 10 tysięcy nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój gospodarki Małopolski i Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Lotnisko w Balicach obsługuje prawie tylu pasażerów, ilu w rekordowym okresie przed pandemią. Od początku roku było ich prawie 4 mln - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska