Dla zachowania spójności kolorystycznej projekt iluminacji będzie utrzymany w kolorystyce złota i srebra, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.
Szczególnie arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, są źródłem inspiracji rzeźb świetlnych takich jak: jelenie, wielbłądy, żyrafy oraz rajski ptak. Wkomponowane w place i ulice Starego Miasta będą tworzyły wielki teatr natury w przestrzeni.
Wywodzące się z tej samej serii arrasów motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty fragmentów arrasów autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.
Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, oraz elementy architektoniczne w nawiązaniu do charakterystycznego dziedzińca zamkowego z krużgankami arkadowymi, które prawdopodobnie zostaną usytuowane na Rynku Głównym w Krakowie.
Na Rynku – tak jak w poprzednich latach – stanie żywe drzewo iglaste o wysokości co najmniej 15 metrów, które zostanie ozdobione elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie równomiernie pokrywające powierzchnię gałęzi. Drzewko zostanie zwieńczone przestrzenną gwiazdą w kolorze białym zimnym.
Montaż iluminacji rozpocznie się w listopadzie, a całość rozbłyśnie w sobotę, 27 listopada. Ozdoby będą cieszyć oko mieszkańców i turystów do końca stycznia.
Zamówienie realizowane jest w trybie 2-letnim, co oznacza, że ozdoby z wawelskim motywem będą nam towarzyszyć również w okresie świąteczno-noworocznym w 2022 r. Koszt całości zamówienia to ok. 4,5 mln zł. Miasto zamierza podpisać umowę z firmą Multidekor.
Prace koncepcyjne za ok. 23 tys. zł zrealizowała agencja Cooperativa Studio we współpracy z miejskim plastykiem.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
