Zegar słoneczny działa 24 godziny na dobę
Niezwykły, 24-godzinny czasomierz znajduje się przy ulicy Powiśle 11. Jego autorem jest Aleksander Rokosz, młody polski designer. To on zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim, który pod koniec 2020 roku rozpisała Fundacja Ideanova.
W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu architektów, rzeźbiarzy, inżynierów oraz designerów, nie tylko z Polski, ale także z Europy, Azji i Afryki. „Zegar miał działać w systemie 24-godzinnym, ukazywać ruch Słońca po ekliptyce, a także wskazywać czas słoneczny i strefowy” – tak brzmiało konkursowe założenie. Nadesłane projekty były bardzo interesujące, od bardzo prostych po niezwykle skomplikowane. Po dwóch etapach konkursu serce jurorów podbił projekt młodego wrocławskiego designera - Aleksandra Rokosza. I to jego zegar stanął w prestiżowym miejscu Krakowa.
- W ciągu słonecznego dnia pełni on rolę tradycyjnego zegara słonecznego, zaś po zachodzie słońca - ale też w razie pochmurnej pogody - funkcję cienia wskazującego godzinę słoneczną przejmuje laser, który jest zasilany energią słoneczną, zmagazynowaną w formie energii elektrycznej – mówi Wiesław Cholewa, prezes zarządu Fundacji IDEANOVA
24-godzinnemu Zegarowi Słonecznemu towarzyszą tablice informacyjne opisujące fizyczną naturę czasu oraz historię jego mierzenia, a także monitory podające czas słoneczny i strefowy – wyjaśnia Fundacja IDEANOVA.
Nie tylko 24-godzinny Zegar Słoneczny
To nie pierwszy niezwykły pomysł Fundacji IDEANOVA. To za jej sprawą powstała Kapsuła Czasu, zorganizowano akcję „Serce Kapsuły Czasu”, a także konkurs na „Schronisko turystyczne na górze Jeżowa Woda z restauracją i tarasami widokowymi”.
- Chcemy teraz przygotować konkurs na projekt kieszonkowego arboretum. Szczegóły już wkrótce – zaznacza prezes Wiesław Cholewa.
