W jesiennym przewodniku znalazły się przepisy na:
- zdrowe śniadania z wykorzystaniem dyni, śliwek czy jabłek;
- przekąski w zdrowych wersjach;
- rozgrzewające zupy;
- sycące obiady;
- sałatki pełne kolorowych, sezonowych warzyw.
Kuchenne Inspiracje z NFZ - Jesień
Łącznie to 25 przepisów. Częścią każdego z nich są także praktyczne informacje o zawartości kalorii, białka, tłuszczów i węglowodanów, czasie potrzebnym do przygotowania dania i stopniu trudności jego wykonania.
„Kuchenne Inspiracje z NFZ - Jesień” można znaleźć na stronie diety.nfz.gov.pl w zakładce „E-booki”. Kulinarne przewodniki na różne pory roku są jednym z elementów bezpłatnego portalu Diety NFZ, z pomocą którego każdy zainteresowany może przygotować zbilansowany jadłospis dostosowany do swoich potrzeb.
Diety NFZ są oparte na diecie DASH - uważanej obecnie za najzdrowszą na świecie. Zapobiega ona nadciśnieniu, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 i innych chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się tak dzięki temu, że podstawą diety DASH są produkty świeże i jak najmniej przetworzone. Jest ona bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy i nasiona, oleje roślinne. Ogranicza natomiast spożycie czerwonego mięsa, soli oraz cukru.
Na bazie diety DASH zostały opracowane plany żywieniowe dla osób o różnych potrzebach i w różnym wieku. Oprócz diety indywidualnej dostępny jest także plan dla całej rodziny, w którym składniki można dostosować do osób dorosłych i dzieci w wieku od 4 lat. Seniorzy mogą sięgnąć po specjalne menu, które uzupełnia grożące w starszym wieku niedobory składników odżywczych.
Diety odpowiednie dla zdrowych i chorych
Odpowiednie dla siebie posiłki w serwisie znajdą również osoby mierzące się z różnymi chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy otyłością. W ostatnim czasie w portalu pojawił się plan żywieniowy stworzony z myślą o kobietach ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników oraz osobach, które chcą wzmocnić kości dzięki wapniu i witaminie D na talerzu.
Łącznie na stronie internetowej diety.nfz.gov.pl można znaleźć 12 różnych planów żywieniowych. Żeby dostosować wybrany z nich do siebie i stworzyć menu na 28 dni, wystarczy założyć bezpłatne konto. W serwisie znajdują się także kulinarne e-booki, artykuły i filmy z poradami żywieniowymi.
Z portalu Diety NFZ korzysta już ponad 780 tys. Polaków. 35 proc. z nich to osoby z prawidłowym BMI (ang. Body Mass Index, czyli wskaźnik proporcji wzrostu do wagi). Oznacza to, że chociaż nie mają one problemów z masą ciała, chcą dbać o nawyki żywieniowe.
Najwięcej użytkowników korzysta z planu żywieniowego „Nadwaga i Otyłość”, a drugim najczęściej wybieranym planem jest „Classic”. Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy, dzięki któremu można przygotować zbilansowane posiłki dla siebie i bliskich.

