https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smaczne i zdrowe menu dla babci i dziadka od NFZ

Redakcja
Szukasz przepisów na smaczne i zdrowe dania, które uwzględniają potrzeby żywieniowe seniorów? Znajdziesz je w bezpłatnym serwisie Diety NFZ.
Szukasz przepisów na smaczne i zdrowe dania, które uwzględniają potrzeby żywieniowe seniorów? Znajdziesz je w bezpłatnym serwisie Diety NFZ. Fot. Freepik
Szukasz przepisów na dania, które uwzględniają szczególne potrzeby żywieniowe seniorów? Znajdziesz je w bezpłatnym serwisie Diety NFZ.

Złe samopoczucie, utrudniające korzystanie z uroków jesieni życia, niekoniecznie musi być związane z nieuchronnym procesem starzenia się. Niezależnie od wieku na formę naszego organizmu w dużej mierze wpływamy my sami – m.in. decyzjami o tym, co zjemy na śniadanie czy obiad.

Wiele problemów zdrowotnych charakterystycznych dla wieku senioralnego może wiązać się z niedoborem istotnych składników odżywczych w diecie. Deficyt białka może skutkować spadkiem masy mięśniowej, deficyt witaminy D podatnością na złamania i pogorszeniem odporności organizmu. Niedostateczna ilość witaminy C to ryzyko osłabienia organizmu i infekcji, brak wapnia wiąże się z ryzykiem osteoporozy, próchnicy zębów czy skurczy mięśni, z kolei niedobór magnezu może wpływać na zaburzenia rytmu serca, zmęczenie, skurcze, wysokie ciśnienie tętnicze.

Zbilansowana dieta

W diecie babci i dziadka szczególnie jest istotna ilość i jakość makroskładników: białka, tłuszczu, węglowodanów; oraz mikroskładników: witamin A, D, C, B6, B12, kwasu foliowego; i składników mineralnych: wapnia, magnezu, żelaza, cynku, jodu. Dlatego codzienna dieta seniora musi uwzględniać warzywa i owoce, produkty zbożowe – najlepiej pełnoziarniste; niskotłuszczowe mleko i produkty mleczne, tłuszcze pochodzenia roślinnego w postaci olejów i oliwy, orzechy i nasiona.

Wybieraj białko w postaci ryb, jaj, chudego białego mięsa i nasion roślin strączkowych, a ograniczaj czerwone mięso oraz przetworzone produkty mięsne np. wędliny. Redukuj ilość soli dodawanej do potraw – zastąp ją ziołami. Zamiast smażyć, postaw na gotowanie, duszenie czy pieczenie potraw.

Gotuj z NFZ

Szukasz przepisów na smaczne i zdrowe dania, które uwzględniają potrzeby żywieniowe seniorów? Znajdziesz je w bezpłatnym serwisie Diety NFZ. Serwis stworzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje jadłospisy oparte na diecie DASH – uważanej za jedną z najzdrowszych na świecie i świetnie wpisującej się w zalecenia dla seniorów.

Dieta DASH zapobiega nadciśnieniu, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 i innych chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się tak dzięki temu, że jej podstawą są produkty świeże i jak najmniej przetworzone. Jest ona bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy i nasiona, oleje roślinne. Ogranicza natomiast spożycie czerwonego mięsa, soli oraz cukru.

Żeby skorzystać z gotowego zestawu posiłków dla seniorów, opartych o dietę DASH, wystarczy wejść na stronę diety.nfz.gov.pl, zarejestrować się i wybrać menu DASH Senior. Jadłospis można dostosować do indywidualnych potrzeb – zmieniając dzienną liczbę kalorii i liczbę posiłków, wymieniając słodkie śniadanie na wytrawne czy nielubiane danie na inną propozycję o podobnej zawartości składników odżywczych.

Menu DASH Senior to m.in. duszony kurczak czy dorsz pod puree z groszku na obiad, muffin z fasoli albo pieczony ziemniak na drugie śniadanie, wytrawny omlet czy owsianka na śniadanie.

Wraz z jadłospisem na cały tydzień, otrzymujesz też gotową listę produktów, których potrzebujesz, by przygotować wszystkie posiłki.

Inne diety

Serwis Diety NFZ jest bezpłatny. Korzysta z niego już blisko milion Polaków. Oprócz diety dla seniorów, w serwisie można znaleźć także jadłospisy przygotowane z myślą o młodszych osobach, rodzinach, tych, którzy planują odchudzanie i tych, którzy nie mają czasu na długie gotowanie. Portal oferuje również gotowe zestawy posiłków dla osób cierpiących na choroby przewlekłe – m.in. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, osteoporozę czy kamicę żółciową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska