WIDEO: Trzy Szybkie
W marcu 2018 roku ówczesny wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski wydał pozwolenie dotyczące budowy kładki pieszo-rowerowej Kazimierz-Ludwinów. Pomimo ostateczności tej decyzji, urząd konserwatora zwrócił się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o dodatkową analizę. Jej treść spowodowała wznowienie postępowania administracyjnego dotyczącego pozwolenia konserwatorskiego.
Kraków. Problemy z budową kolejnych kładek przez Wisłę. Na n...
Pod koniec stycznia tego roku obecna małopolska konserwator Monika Bogdanowska wydała decyzję uchylającą pozwolenie z marca 2018 r. W uzasadnieniu powołała się na wspomnianą opinię NID, jako nowy element w sprawie, który nie został wzięty pod uwagę w ramach toczącego się wcześniejszego postępowania.
- Przywołanie opinii NID, jako nowej okoliczności, czy nowego dowodu, który nie był znany w toku toczącego się wcześniejszego postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem konserwatorskim jest naruszeniem proceduralnym w sytuacji, gdy opinia NID zaistniała pół roku po wydaniu pozwolenia konserwatorskiego z marca 2018 roku - mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM.
Kraków. Plaży nad Wisłą nadal nie będzie, kładki Ludwinów-Ka...
Zdaniem ZIM błędem jest także uznanie treści opinii NID jako jednoznacznej wskazówki, że kładka – w zaproponowanym kształcie – będzie miała negatywny wpływ na wartość historycznego centrum Krakowa. - Opinia, do której odwołuje się wojewódzki konserwator, wskazuje jedynie na potencjalnie negatywne oddziaływanie konstrukcji - podkreśla dyr. Szewczyk.
Monika Bogdanowska zwraca uwagę na jeszcze jeden szczegół: - Obowiązujący plan zagospodarowania "Bulwary Wisły" nie pozwala na budowę kładki w takiej formie, w jakiej została zaprojektowana, a więc w kształcie sinusoidy. W planie jest zapis o kładce, która powinna być płaska. Zgoda na budowę obiektu byłaby więc wbrew zapisom tego planu.
Konkurs na kładkę Kazimierz - Ludwinów miasto rozstrzygnęło w 2006 r. Wygrała koncepcja krakowskich architektów Kazimierza Łataka i Piotra Lewickiego. Plan dla bulwarów wiślanych Rada Miasta uchwaliła w 2013 r.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Luksusy? Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski [ZDJĘCIA]
- Najśmielsze pomysły "Januszów" zakupów. Zobaczcie przykłady
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Studniówka 2020. Wybieramy miss podwiązki w Małopolsce
