https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto wraz z Shell szukają operatora dla Centrum Edukacji i Wsparcia dla uchodźców. Projekt ma ruszyć 1 września br.

Ewa Wacławowicz
1,4 mln złotych przeznaczy firma Shell na uruchomienie krakowskiego centrum edukacji i wsparcia dla osób uchodźczych z Ukrainy. Zadaniem Centrum będzie m.in. zapewnienie nauki języka polskiego, doradztwo prawne, czy zapewnienie wsparcia psychologicznego. Projekt ma ruszyć 1 września i potrwać do końca 2024 roku. Szacuje się, że z usług Centrum skorzysta ok. 5 tys. osób.

– Shell od początku wojny na Ukrainie aktywnie wspiera społeczność uchodźców poprzez współpracę z organizacjami pomocowymi takimi jak m.in. Polski Czerwony Krzyż, Polska Misja Medyczna, Polska Akcja Humanitarna czy Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Nie ustajemy w tych wysiłkach, bo tego typu zaangażowanie traktujemy jako maraton, a nie sprint. Mamy świadomość, że członkowie społeczności uchodźczej mierzą się na co dzień z szeregiem wyzwań. Troszcząc się o lokalną społeczność chcemy wspierać osoby uciekające przed koszmarem wojny. Naszym celem jest pomoc w procesie aklimatyzacji w otoczeniu, które jest dla nich nowe, a w którym my jako firma działająca na terenie Krakowa funkcjonujemy na co dzień i znamy jego charakterystykę – mówi Piotr Kuberka, prezes zarządu Shell Polska.

Termin rozpoczęcia działań to 1 września tego roku, natomiast cały projekt potrwa do końca grudnia 2024 roku. W tym czasie z oferty ośrodka powinno skorzystać minimum 5 tys. osób.

Zakres działania centrum powinien obejmować takie obszary, jak:

  • organizacja kursów języka polskiego i angielskiego dla dzieci i dorosłych
  • organizacja zajęć edukacyjno-świetlicowych dla dzieci
  • doradztwo zawodowe
  • wsparcie psychologiczne
  • doradztwo prawne
  • edukacja obywatelska
  • promowanie działań Centrum z wykorzystaniem różnorodnych środków przekazu, tak aby oferta trafiła do wszystkich potrzebujących
  • prowadzenie telefonu informacyjnego
  • inne działania zaproponowane przez realizatora, które zostaną poparte badaniami potrzeb lub doświadczeniem pracy ze środowiskiem osób uchodźczych.

- Do udziału w tym projekcie zapraszamy przede wszystkim organizacje, które dysponują lokalami w Krakowie lub są w stanie przedstawić wstępną deklarację właściciela lokalu, że z oferentem zostanie zawarta umowa wynajmu na okres realizacji tego zadania – uzupełnia Andrzej Kulig.

Z oferty centrum przedstawiciele społeczności uchodźczej będą mogli korzystać nieodpłatnie. Organizacja, która wygra konkurs, będzie zobowiązana do zapewnienia specjalistów, którzy poprowadzą zapowiedziane zajęcia. Organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego mogą zgłaszać swoje wnioski do 30 kwietnia do godz. 12.00 na adres mailowy: [email protected].

Wyboru realizatora projektu dokona komisja złożona z przedstawicieli Shell oraz Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2023 r.

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska