https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków miejscem mało przyjaznym dla zwierząt? "Czas to zmienić!"

Bartosz Dybała
Powstał specjalny program, który ma pomóc poprawić sytuację zwierząt w Krakowie
Powstał specjalny program, który ma pomóc poprawić sytuację zwierząt w Krakowie Sylwia Penc
Radny dzielnicowy ze Zwierzyńca Krzysztof Kwarciak złożył ostatnio obywatelski projekt uchwały RMK, zawierającej kompleksowy program "Kraków miastem przyjaznym dla zwierząt". W dokumencie znalazło się 15 postulatów, które mają służyć m.in. poprawie sytuacji bezpańskich psów i kotów, przeciwdziałaniu bezdomności wśród zwierząt, zapobieganiu przemocy i złemu traktowaniu, ochronie zagrożonych gatunków, a także zachowaniu bioróżnorodności miejskiego ekosystemu. Miejscy urzędnicy informują, że program w chwili obecnej podlega analizie merytorycznej. Twierdzą, iż większość postulatów jest realizowana przez gminę.

FLESZ - Pomoc dla firm od 1 lutego

Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!, złożył w krakowskim magistracie obywatelski projekt uchwały, zawierającej kompleksowy program "Kraków miastem przyjaznym dla zwierząt". W dokumencie znalazło się 15 postulatów, które mają służyć m.in. poprawie sytuacji bezpańskich psów i kotów, przeciwdziałaniu bezdomności wśród zwierząt, zapobieganiu przemocy i złemu traktowaniu, ochronie zagrożonych gatunków, a także zachowaniu bioróżnorodności miejskiego ekosystemu.

- Wymaganą liczbę podpisów udało się zebrać ze sporym naddatkiem. Dlatego mamy nadzieję, że nie będzie przeszkód formalnych i projekt szybko trafi pod obrady miejskich radnych - mówi Kwarciak.

Radny twierdzi, że nasze miasto jest miejscem mało przyjaznym dla zwierząt. - Wiele wolno żyjących kotów umiera nie doczekawszy się pomocy ze strony człowieka, sporo bezpańskich pupili nigdy nie znajdzie prawdziwego domu, przemoc wobec zwierzaków i ich złe traktowanie często pozostają bez właściwej reakcji, a wskutek degradacji środowiska naturalnego duża część Krakowa zamienia się w biologiczną pustynię - mówi radny.

Zobacz zwierzaki, które są wystawione na sprzedaż w serwisie olx.pl. Każdy z tych pupili to spory wydatek.

Najdroższe zwierzęta do kupienia w Małopolsce. Za niektóre z...

Projekt uchwały zawiera zarówno daleko idące pomysły, służące kompleksowej poprawie sytuacji zwierząt, jak i propozycje dobrych usprawnień, których wdrożenie może również przynieść spory efekt.

Uważamy, że do działań na rzecz naszych braci mniejszych trzeba podejść w sposób całościowy, bo wiele spraw się ze sobą ściśle łączy - tłumaczy Kwarciak.

Stowarzyszenie proponuje, aby w Krakowie m.in. poszerzyć pomoc dla wolno żyjących kotów. Chodzi o coroczny zakup budek, odpowiednich ilości karmy, która byłaby dystrybuowana przez zweryfikowane osoby, a także stałe świadczenie pomocy weterynaryjnej.

Magistrat odpowiada, że ocieplane budki dla kotów wolno żyjących zostały zakupione i rozmieszczone na terenie Krakowa w związku z realizacją Budżetu Obywatelskiego. - Obecnie część z budek nie jest zasiedlonych przez koty. Wydział Kształtowania Środowiska na bieżąco monitoruje wykorzystanie tych budek i na chwilę obecną umieszczenie dodatkowej ich ilości na terenie miasta nie wydaje się konieczne - tłumaczy Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego UMK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Dodaje, że z kolei stałe świadczenia pomocy weterynaryjnej dla wolno żyjących kotów są realizowane w formie badań kotów, szczepień, zabiegów pielęgnacyjnych (ochrona przed pasożytami), kastracji i sterylizacji.

Kolejną propozycją Stowarzyszenia jest wprowadzanie rozwiązań, pomagających przetrwać ptakom w mieście. Jego przedstawiciele postulują, by rozważyć utworzenie kompleksowych programów zakupu i instalacji budek lęgowych dla zagrożonych gatunków. Powinno się też pomyśleć o nawiązaniu współpracy ze spółdzielniami i zarządcami obiektów.

- Ilość budek powinna kompensować trudne warunki miejskie, ale nie może zaburzać naturalnej równowagi pomiędzy gatunkami - dodaje Kwarciak.

Urzędnicy twierdzą, że w ostatnich latach Zarząd Zieleni Miejskiej realizował projekty, obejmujące umieszczenie ponad tysiąca budek w przestrzeni miejskiej.

Dużo istotniejszym zadaniem jest zabezpieczenie naturalnych siedlisk występowania ptaków, czyli przede wszystkim zachowanie i ochrona dziuplastych i sędziwych drzew. Jak wiadomo, naturalne siedliska są preferowane przez ptaki - dodaje Nowak.

W magistracie podkreślają, że program podlega teraz analizie merytorycznej. - Po wstępnym rozeznaniu należy stwierdzić, iż większość postulatów jest realizowana przez miasto. Program będzie podlegał także analizie prawnej, ponieważ problematyka ochrony zwierząt nie ma wymiaru jedynie lokalnego, a w dużej mierze wynika wprost z przepisów prawa. Niemniej jednak wszelkie dotychczasowe inicjatywy zarówno mieszkańców, radnych, jak i organizacji pro zwierzęcych są rozpatrywane i w dużej mierze realizowane - dodaje Nowak.

Wybrane dla Ciebie

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska