Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy i przyjezdni szturmują biuro paszportowe na ul. św. Sebastiana. W długich kolejkach trzeba czekać nawet kilka godzin

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Kolejka w oddziale paszportowym przy ul. św. Sebastiana 11
Kolejka w oddziale paszportowym przy ul. św. Sebastiana 11 Czytelnik
Do punktów paszportowych w Małopolsce, w tym również do oddziału na ul. Świętego Sebastiana w Krakowie zgłasza się coraz więcej osób. Mowa tutaj o kontrahentach nie tylko z województwa małopolskiego, ale również mieszkańcach Śląska, Podkarpacia, czy też województwa świętokrzyskiego. Jak wylicza Biuro Wojewody małopolskiego - oddział w Krakowie każdego dnia obsługuje od 700 do 1500 osób, tym samym wskazując, że jeżeli wynika taka potrzeba, urzędnicy pracują również po godzinach, by obsłużyć wszystkie osoby. W 2022 roku w Małopolsce przyjęto 245 114 wniosków paszportowych.

Pan Maciej, który odwiedzając w grudniu oddział paszportowym na ul. św. Sebastiana w Krakowie zwrócił uwagę na wielogodzinną kolejkę, w której musiał spędzić swój czas chcąc załatwić sprawę.

- Urząd paszportowy na ulicy św. Sebastiana to jest jakaś kpina. Ponad milionowe miasto ma urząd jak małe miasteczko, codziennie tłumy ludzi i kolejki na 4-5 godzin, ludzie siedzą sobie na głowach kaszląc, jedna toaleta - pisze Pan Maciej.

Czytelnik zwrócił również uwagę, że pracownicy urzędu powinni dostosować swój strój, aby był adekwatny do zajmowanego stanowiska. Zdaniem Pana Macieja - bluza z kapturem do tego dress codu nie należy.

Biuro Wojewody wyjaśnia

- Często pracownicy zostają po godzinach pracy i rozpoczynają obsługę stron przed oficjalną godziną otwarcia biur paszportowych - podają urzędnicy.

W oddziale paszportowym na ul. św. Sebastiana jest zatrudnionych 31 osób. Oddział obsługuje 6 Terenowych Punktów Paszportowych tzn. podejmuje decyzje o personalizacji wniosków paszportowych przyjętych w tych TPP, przyjmuje w CPD MSWIA paszporty i dzieli pomiędzy podległe TPP, załatwia sprawy dot. zastrzeżeń paszportowych, zgonów zagranicznych itp.

Biuro Wojewody wyjaśnia również - Wymagania dotyczące pracowników biur paszportowych zawarte są w opisach stanowisk. Pracownicy pracujący na stanowiskach obsługi powinni posiadać wykształcenie minimum średnie oraz posiadać umiejętność pracy z klientem. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, i tym samym w Wydziale Spraw Obywatelskich, nie ma sformalizowanych wymogów dotyczących ubioru pracowników, w tym pracowników obsługujących klientów. Pracownikom jest przypominane, aby stosowali ubiór adekwatny do zajmowanego stanowiska.

Ponadto wojewoda zobowiązał dyrektora wydziału spraw obywatelskich do zwrócenia szczególnej uwagi na ubiór pracowników MUW, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem. Z budżetu MUW zostały również przekazane środki na kompleksową modernizację systemu kolejkowego i rezerwację internetową, dzięki której można elektronicznie umówić się na dogodny termin wizyty w urzędzie.

Biura paszportowe w całym województwie

W województwie małopolskim obecnie funkcjonuje 13 biur paszportowych. Ostatnie z nich powstało z inicjatywy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity we współpracy z samorządem powiatu myślenickiego w 2022 roku w Myślenicach. 16 stycznia br. z kolei zostanie otwarty kolejny Terenowy Punkt Paszportowy w Suchej Beskidzkiej, a od kwietnia rozpocznie pracę Terenowy Punkt Paszportowy w Miechowie.

- Wojewoda Łukasz Kmita, podejmując te decyzje, odwraca tendencję związaną z likwidacją urzędów administracji wojewódzkiej w terenie. Dzięki temu mieszkańcy miast powiatowych nie będą zmuszeni do przyjazdu do Krakowa celem złożenia wniosku i odebrania paszportu - informuje biuro prasowe wojewody.

Tym samym ma zostać zmniejszona liczba osób, które korzystają z punktu paszportowego w Krakowie, ponieważ formalności można załatwić w terenie. - Przekłada się to m.in na wzrost komfortu obsługi klientów w punkcie przy ul. Sebastiana - podaje Biuro Wojewody.

Rekordowy 2022 rok

- Rok 2022, pod wieloma względami, jest rokiem rekordowym, Wydział Spraw Obywatelskich przyjął ponad dwukrotnie więcej wniosków paszportowych niż w roku 2021, ponad trzykrotnie więcej niż w 2020 roku i blisko tyle samo co w rekordowym dotychczas roku 2002 - informuje Biuro Wojewody.

13 listopada zaczęła obowiązywać również nowa ustawa paszportowa, której wdrożenie wymagało wymiany i skonfigurowania sprzętu w całej Małopolsce oraz przeprowadzenia wielu szkoleń techniczno- merytorycznych.

Dziennie w Małopolsce przyjmuje się od 2 tys. do 3,5 tys. klientów, w tym w Krakowie od 700 do 1,5 tys. osób. W 2022 roku przyjęto 245 114 wniosków paszportowych. Jednak to nie wszyscy obsłużeni interesariusze, ponieważ do tej liczby należy również doliczyć osoby obsługiwane w innych sprawach, np. odbioru paszportu.

- Podkreślić trzeba, że sprawy paszportowe są odmiejscowione, czyli można złożyć wniosek w dowolnym punkcie paszportowym w kraju i za granicą. Dzięki sprawnej obsłudze punktów paszportowych do Małopolski przyjeżdżają także mieszkańcy Śląska, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego, by złożyć wniosek o paszport - informuje Biuro Wojewody.

Prezes ZBP o prognozach inflacyjnych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska