MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska cały czas pomaga uchodźcom. Kolejna fala możliwa. "Mamy rezerwę wolnych miejsc noclegowych"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Całościowa kwota przekazana ze środków rządowych w Małopolsce na pomoc uchodźcom to już prawie 641 mln zł. Aktualnie wszystkich miejsc, które są przygotowane w oparciu o współpracę Wojewody Małopolskiego z samorządami jest około 26 tysięcy, z czego 16 tys. jest już zajętych. Jak tłumaczy Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego: - "Właśnie pod kątem ewentualnej kolejnej fali uchodźców utrzymujemy w tej bazie rezerwę wolnych miejsc". Liczba nadanych numerów PESEL sięga już prawie 140 tys. Napływ kolejnych osób jest cały czas monitorowany.

"Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie jest w pełni gotowy"

- Kwestia opieki na uchodźcami wojennymi z Ukrainy jest zadaniem bardzo złożonym i wielowątkowym. Zgodnie z dyspozycją wojewody małopolskiego Łukasza Kmity temat ten jest jednym z priorytetowych obszarów, którymi zajmuje się Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie - mówi Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

Pomoc dotyczy zakwaterowania systemowego, nadawania numerów PESEL, pomocy psychologicznej czy też współpracy z organizacjami pozarządowymi, które realizują szereg projektów skierowanych do uchodźców.

- Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie jest w pełni gotowy na dalszą realizację zadań związanych ze wsparciem uchodźców, w tym zadań wymagających i ponadstandardowych. Mamy przy tym świadomość, że obecnie znajdujemy się na zupełnie innym etapie tego procesu niż choćby w marcu czy kwietniu - tłumaczy Joanna Paździo.

Jednym z najważniejszym elementów przygotowań do zimy jest między innymi bardzo dokładne monitorowanie danych, w tym związanych z bazą zakwaterowania systemowego.

Aktualnie wszystkich miejsc, które są przygotowane w oparciu o współpracę Wojewody Małopolskiego z samorządami jest około 26 tysięcy. Obecnie 16 tysięcy z nich jest zajętych. Wszystkie są finansowane ze środków rządowych. Bezpieczne schronienie (zakwaterowanie systemowe) dla uchodźców zostało zorganizowane nie tylko w stolicy Małopolski, ale również w powiecie nowosądeckim i nowotarskim. W Krakowie jest to ok. 2,2 tys. osób, w powiatach nowosądeckim i nowotarskim jest to po ok. 2,1 tys. osób.

- Baza ta może być w każdym momencie zwiększona w razie potrzeb. Właśnie pod kątem ewentualnej kolejnej fali uchodźców utrzymujemy w tej bazie rezerwę wolnych miejsc - zapewnia Joanna Paździo.

140 tys. numerów PESEL

Blisko 126 tys. uchodźców z Ukrainy otrzymało zakwaterowanie i wyżywienie w ramach świadczenia "40zł" (czyli głównie w mieszkaniach prywatnych). Liczba nadanych w Małopolsce numerów PESEL sięga już prawie 140 tys.

- Sumarycznie zatem liczba osób korzystających z zakwaterowania systemowego i zakwaterowania w mieszkaniach prywatnych w ramach świadczenia „40 zł” niemal odpowiada liczbie osób, które wystąpiły o numer PESEL - tłumaczy Joanna Paździo.

Województwo kontynuuje również współpracę z NGO, z którymi zawarło 25 umów na kwotę ponad 4,3 ml zł. Umowy dotyczą różnego rodzaju projektów wsparcia kierowanego dla uchodźców, jak np. wsparcie rzeczowe czy też pomoc psychologiczna.

- Celem tych działań jest przede wszystkim przeprowadzenie uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną przez ten – tak trudny – etap w życiu, w którym się znaleźli. Tu jednakowo istotne okazuje się wsparcie rzeczowe, jak pomoc psychologiczna. Chcemy, by doświadczyli z naszej strony tego, co z pewnością jest im niezwykle potrzebne: opieki i empatii - zapewnia Joanna Paździo.

Jednym z pierwszych miejsc, gdzie uchodźcy mogą otrzymać najbardziej podstawową pomoc jest Dworzec Główny w Krakowie. Tamtejszy punkt recepcyjny prowadzony jest przez ZHP. Codziennie pojawiają się tam osoby, które zgłaszają się po bieżące wsparcie, ale miejsce to pełni także funkcję "węzła informacyjnego". Na dworcu swoje stanowiska mają również organizacje międzynarodowe jak UNICEF i UNHCR.

Wsparcie dla Fundacji

Poprzez wsparcie Województwa Fundacji Internationaler Bund, która prowadzi magazyn przy ul. Daszyńskiego udało się jej wydać prawie 17 mln sztuk różnych rzeczy jak np. żywność, kosmetyki, środki czystości, a także 1118 pakietów żywnościowych i higienicznych dla prawie 55 tys. osób. Sama fundacja Internationaler Bund (w ramach pozostałych swoich inicjatyw: Szafa Dobra, punkt informacyjny) wsparła prawie 150 tys. uchodźców.

Projekt "Małopolska otwarta" z kwotą ponad 10,7 mln zł

Wydział Spraw Cudzoziemców z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przygotował projekt "Małopolska otwarta". Jego całkowity budżet to ponad 10,7 mln zł. Projekt jest także współfinansowany w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

- Projekt będzie obejmował kompleksową, efektywną i szybką realizację zadań z zakresu integracji obywateli państw trzecich ze szczególnym ukierunkowaniem na obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski od 24 lutego 2022 r., jak i obywateli innych krajów trzecich, którzy wjechali na terytorium Polski z Ukrainy i przebywają na nim legalnie - mówi Joanna Paździo.

Kluczowe działanie projektu to funkcjonowanie 5 punktów informacyjno-doradczych zintegrowanych z działającą już Infolinią i Informacją. Beneficjenci programu będą mogli szybko pozyskać informacje, zweryfikować status swojego pobytu lub określić ścieżkę postępowania w przypadku, np. poszukiwania pracy. Do zadań projektu należy również opracowanie strategii wobec imigrantów w Małopolsce obejmującej: przeprowadzenie diagnozy sytuacji imigrantów w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem uchodźców z Ukrainy oraz wypracowanie celów, kierunków interwencji i konkretnych działań wraz z systemem wdrażania strategii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska