FLESZ - Koronawirus. Realne zagrożenie

Zaniepokojeni mieszkańcy informują nas, że na Krakow Airport wciąż lądują samoloty z Włoch, m.in. z Mediolanu. Władze lotniska w Balicach potwierdzają, że tak się dzieje, ale zaznaczają, że to ostatnie przyloty, z bardzo małą liczbą pasażerów, którzy są dokładnie sprawdzani przez służby sanitarno-medyczne.
- Są jeszcze przyloty z Rzymu, Mediolanu, Bergano. W każdym przypadku na pokład wchodzą funkcjonariusze straży granicznej, którzy sprawdzają temperaturę pasażerów. W pogotowiu czeka służba sanitarno-medyczna. Jeśli ktoś ma podwyższoną temperaturę, jest odsyłany do naszych służb medycznych, które przeprowadzają wywiad i podejmują stosowne kroki – tłumaczy Natalia Vince, rzeczniczka lotniska w Balicach.
Z Włoch przylatują głównie Polacy, którzy wciąż przebywali w tym kraju. Na pokładzie samolotów jest jednak bardzo mało pasażerów, żaden lot nie jest pełny.
Jeśli chodzi o Ryanaira, to czwartkowe przyloty z Włoch są już ostatnimi. Od piątku 13 marca od godziny 24 do środy 8 kwietnia do godziny 24 Ryanair zawiesi wszystkie loty międzynarodowe z i do Włoch.
Koronawirus: aktualizowany raport
Wcześniej już inne linie lotnicze odwoływały loty do i z Włoch, ale także i na innych destynacjach. Odwołane są loty do/z Brukseli czy Zurychu. Loty zawiesiły linie Swiss Air, Austrian Airlines czy WizzAir. Pasażerowie każdorazowo powinni sprawdzać na stronach swoich przewoźników, jakie loty są odwoływane. Wkrótce zapewne, po decyzji Donalda Trumpa, zostaną odwołane loty z Krakowa do USA.
Do środy na Krakow Airport było odwołanych 750 odlotów i przylotów.
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Spirytus zwolniony z akcyzy! Pomoże walczyć z koronawirusem
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Co kupić i jakie zapasy zrobić na wypadek epidemii?
- COVID-19 to nie grypa! Różnice i podobieństwa
- GIS odradza podróże za granicę. Jakich miejsc unikać?