18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: modraszek zablokuje remont osuwiska?

Paulina Polak
Stowarzyszenie "Łąki Nowohuckie" protestuje przeciw metodzie naprawy skarpy, zniszczonej dwa lata temu. Ekolodzy nie zgadzają się też na kilometrową drogę dla ciężkich maszyn, która ma prowadzić przez obszar Natury 2000. Wszystko w obronie motyla modraszka.

Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.

Sprawa budzi kontrowersje, bo po ulewnych deszczach w 2010 r. w skarpie nowohuckiej uaktywniły się cztery osuwiska. Mieszkańcy os. Centrum E, którzy mieszkają w sąsiedztwie, obawiają się, że sytuacja się pogorszy. Od dwóch lat nie mogą też korzystać z oberwanej alejki asfaltowej.

Zastrzeżenia ekologów i Stowarzyszenia "Łąki Nowohuckie" budzi projekt naprawy, opracowany przez firmę wyłonioną w przetargu przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Łąki są obszarem chronionym w programie unijnym "Natura 2000". Są także użytkiem ekologicznym.

- Żeby zrealizować projekt naprawy skarpy konieczne jest poprowadzenie tymczasowej drogi przez łąki. Ma być ona długa na kilometr. Będą się po niej poruszać ciężkie maszyny do palowania i koparki. Naszym zdaniem można to zrobić inaczej i znacznie taniej, a przede wszystkim nie ingerując w chroniony teren - uważa Jerzy Skibiński ze Stowarzyszenia "Łąki Nowohuckie". Jego zdaniem skarpy nie trzeba naprawiać od strony jej podstawy, ale można to zrobić od góry. Wtedy nie byłaby konieczna budowa drogi serwisowej.

Drugą problematyczną sprawą jest zaproponowane przez autora projektu odwodnienie skarpy nowohuckiej. - Nie wiemy, jak to wpłynie na obszar chroniony, czy na przykład odwodnienie skarpy nie spowoduje odwodnienia całych łąk - mówi dr Kazimierz Walasz, przyrodnik.

Chodzi o to, że chronione motyle modraszki mogą występować tylko na terenach podmokłych, gdzie rośnie ich żywicielska roślina - krwiściąg lekarski.

Tymczasem Krystyna Śmiłek z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta przypomina, że przetarg na projekt naprawy poprzedziło sporządzenie przez Państwowy Instytut Geologiczny karty osuwiskowej. Z pieniędzy ministerialnych opracowano też dokumentację geologiczno-inżynieryjną. Są i fundusze z budżetu centralnego na stabilizację osuwisk.

- Jeśli dostaniemy pozwolenie na budowę, to w przyszłym roku chcemy wykonać naprawę. Jej koszt wyniesie 700-900 tys. zł - mówi Michał Pyclik z ZIKiT. Jednak żeby inwestycja w ogóle ruszyła, konieczne będzie wydanie decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Taka decyzja jest w trakcie opracowywania.

Stanisław Moryc, przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta, nie chce rozstrzygać, która metoda naprawy jest lepsza: ta zawarta w projekcie czy ta sufgerowana przez ekologów. - Zaproponowałem Stowarzyszeniu "Łąki Nowohuckie", żeby dokładnie przedstawiło na nim swoją koncepcję projektową. Niech to będzie rozmowa oparta o rzeczowe argumenty - mówi szef "osiemnastki". Jego zdaniem mieszkańcy się niecierpliwią, bo od dwóch lat nie widzą żadnych postępów w sprawie osuwisk.

Skuteczny motyl

Modraszek telejus, gatunek chroniony prawem, był przyczyną blokady planów inwestycyjnych portugalskiej firmy Gerium, która chciała wybudować osiedle nad Zakrzówkiem. Ochrony motyla w tym miejscu domagali się ekolodzy i grupa mieszkańców Krakowa, którzy założyli grupę Modraszek Kolektyw. Z niebieskimi skrzydłami protestowali przeciwko zabudowie Zakrzówka. Gerium musiało znacznie ograniczyć projekt, a i tak nie wiadomo, czy budowa dojdzie do skutku.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Śmiertelny wypadek w Bydlinie. Dwie osoby roztrzaskały się na drzewie [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska