https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trwają prace przy budowie tężni przy Łąkach Nowohuckich. Część mieszkańców jej tam nie chce

Marcin Banasik
My jako mieszkańcy nie mamy nic do inwestycji powstawania tężni, ale nie pod oknami" - piszą w liście do redakcji mieszkańcy ul. Padniewskiego.
My jako mieszkańcy nie mamy nic do inwestycji powstawania tężni, ale nie pod oknami" - piszą w liście do redakcji mieszkańcy ul. Padniewskiego. Marcin Banasik
Tężnia będzie między Łąkami Nowohuckimi a blokami mieszkalnymi przy ul. Padniewskiego w Nowej Hucie. Budowlańcy ogrodzili teren i wykopali już dół pod przyszły obiekt. Prace trwają. Część okolicznych mieszkańców twierdzi jednak, że tężnia powstaje zbyt blisko bloków, w których mieszkają. "Krakowianie, którzy popierają projekt w tym miejscu, tutaj nie mieszkają. Nie będą mieli tego cyrku za oknami. Przyjadą, posiedzą, pośmieją się i pojadą. A my z tym zostajemy" - piszą w liście do redakcji mieszkańcy. Zarząd Zieleni Miejskiej odpowiada, że w ramach zbieranych uwag mieszkańców nikt nie zgłaszał prośby o zlokalizowanie tężni w innej części parku.

6000 głosów

Budowa tężni w rejonie Łąk Nowohuckich to pomysł grupy studentów Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, której liderowała Anna Zielonka. Projekt był na tyle interesujący, że jego autorzy, za namową swoich opiekunów Katarzyny Rotter-Jarzębińskiej i Doroty Buchwald-Cieślak, postanowili zgłosić ją do budżetu obywatelskiego (w 2017 roku). Inicjatywa studentów UJ zyskała wielu zwolenników wśród mieszkańców Krakowa i zajęła czwarte miejsce w gronie projektów ogólnomiejskich. Zagłosowało na nią blisko 6000 osób.

Pierwsze prace przy budowie tężni solankowej przy Łąkach Nowohuckich - nieopodal ulicy Padniewskiego - ruszyły w maju 2019 roku. Obiekt miał być gotowy w ciągu siedmiu miesięcy, ale pojawiały się nieoczekiwane komplikacje. Jak twierdzą miejscy urzędnicy, to efekt zerwania umowy z poprzednim wykonawcą. Trzeba było wyłonić nowego i dlatego cała inwestycja się wydłużyła, a ostatecznie została zawieszona, jak się okazało – aż na kilka lat, bo, jak tłumaczyli urzędnicy, w budżecie Krakowa brakowało na nią pieniędzy. Pieniądze w końcu się znalazły, wyłoniono wykonawcę i prace ruszyły.

"Nie pod oknami"

"My jako mieszkańcy nie mamy nic do inwestycji powstawania tężni, ale nie pod oknami. Tężnia w tym miejscu to był projekt studentów. I teraz powstaje pytanie, czy ktoś w ogóle z zarządu zbadał to miejsce osobiście, że została podjęta ta bezmyślna decyzja, czy popatrzyli tylko na mapki i OK, niech będzie, stawiamy. Krakowianie, którzy popierają projekt w tym miejscu, tutaj nie mieszkają. Nie będą mieli tego cyrku za oknami. Przyjadą, posiedzą, pośmieją się i pojadą. A my z tym zostajemy. Dlaczego nikt się z nami mieszkańcami nie liczy - piszą w liście do redakcji osoby, które mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie tężni.

Dalej piszą, że "w każdym mieście np. Krzeszowice tego typu inwestycje realizowane są w miejscach rekreacyjnych, nam chcą to postawić przed oknami. Kawałek dalej jest zaniedbany park, bez żadnego oświetlenia z dwiema starymi ławeczkami, które służą nocami do picia. Tężnia mogłaby tam powstać wraz z kamerami oraz oświetleniem, modernizując tym samym niezagospodarowany park.

ZZM pomyśli o monitoringu

Kamil Popiela z biura krakowskiego magistratu zauważa, że w ramach zbieranych uwag mieszkańców od 10 do 25 marca 2022 r. do opracowywanego wówczas projektu nie została zgłoszona żadna prośba o zlokalizowanie tężni w innej części parku.

- Elewacja tężni solankowej będzie oświetlona oprawami oświetleniowymi typu LED. Na ten moment teren przy ul. Padniewskiego nie jest objęty systemem monitoringu miejskiego. ZZM przeanalizuje możliwość wykonania i objęcia obiektu będącego docelowo w utrzymaniu jednostki monitoringiem wizyjnym. Co do incydentów alkoholowym w tym rejonie, to straż miejska od początku roku odnotowała dziewięć zgłoszeń odnośnie nielegalnego spożywania alkoholu na ulicy Padniewskiego - mówi Kamil Popiela.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska