WIDEO: Trzy Szybkie
Tym razem dużo większe niż do tej pory środki trafią do dzielnic – aż 25,6 mln zł. Reszta – 6,4 mln zł – zostanie rozdysponowana na zadania ogólnomiejskie.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski do budżetu obywatelskiego można składać wyłącznie drogą internetową, za pośrednictwem platformy na stronie internetowej budzet.krakow.pl. Aby to zrobić, należy zarejestrować się w platformie (bądź zalogować w przypadku osób, które już mają założone konto) oraz uzupełnić formularz internetowy zgłoszenia projektu.
Wnioskodawca musi podać podstawowe dane zgłaszanej propozycji: czy ma ona charakter dzielnicowy czy ogólnomiejski, jaki jest jej tytuł, kategoria (np. kultura, zieleń, infrastruktura), miejsce realizacji oraz w maksymalnie 250 znakach ją opisać. Następnie autor propozycji powinien ją szczegółowo opisać, wykazując m.in. jej ogólnodostępność.
Autor projektu musi także przedstawić argumenty przemawiające za realizacją proponowanego przez niego zadania, dodać załączniki (np. mapki i zdjęcia) oraz określić harmonogram i kosztorys inwestycji.
Wszystkie wybrane zadania będą realizowane dopiero w kolejnym roku kalendarzowym (budżetowym). Oznacza to, że realizacja projektów zgłoszonych w 2020 r. rozpocznie się 2021 r.
Więcej czasu na zebranie podpisów
Aby projekt był kompletny, należy złożyć listę poparcia, która generuje się automatycznie przy składaniu projektu. Trzeba ją wydrukować i zebrać: 15 podpisów mieszkańców dzielnicy – w przypadku projektów dzielnicowych i 15 podpisów mieszkańców Krakowa – w przypadku projektów ogólnomiejskich.
- W związku z obecną sytuacją zagrożenia epidemicznego oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców wymagana lista poparcia może być dostarczona w terminie późniejszym – maksymalnie do 24 lipca - informują w urzędzie.
Harmonogram budżetu obywatelskiego
Etap składania projektów będzie trwał do 30 kwietnia. Do 31 lipca przeprowadzona zostanie weryfikacja formalna oraz prawna zgłoszonych zadań, a 7 sierpnia nastąpi ogłoszenie wyników dokonanej oceny. W dniach 7-14 sierpnia wnioskodawcy, których pomysły zostały ocenione negatywnie, będą mogli składać protesty, które mają być rozpatrzone do 31 sierpnia. 10 września ogłoszona zostanie lista projektów poddanych pod głosowanie, które odbędzie się w dniach 26 września-5 października. 26 października mamy poznać zwycięskie projekty, które będą realizowane w 2021 r.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
