- Na ulicy Dietla, zaraz za rozjazdem Dietla-Stradomska-Krakowska, zostały odkryte pozostałości - jak wstępnie ustalono - po XIX-wiecznym budynku. Prawdopodobnie są to pozostałości jakiejś kamienicy czynszowej - mówi krakowski archeolog Bohdan Chmielewski, pod którego kierownictwem prowadzone są badania archeologiczne w ramach przebudowy ul. Krakowskiej. - Obok tego znaleziska, również na tym rozjeździe, odkryto przyczółek Mostu Królewskiego, zbudowanego w latach 1824-28.
Na kamienny przyczółek natrafiono podczas wiercenia otworów pod słupy trakcyjne, na głębokości 3 metrów. Most Królewski, którego pozostałości zostały znalezione, powstał po tym, jak sierpniowa powódź w 1813 roku zniosła w tym miejscu wcześniejszy drewniany most z XII wieku.
Źródła historyczne oczywiście mówią o tym moście, ale dokładną lokalizację odkryto dopiero teraz, w ramach nadzoru archeologicznego nad trwającymi pracami.
Most Królewski wzniesiony w XIX w. posiadał dwa przęsła drewniane, kamienny filar pośrodku i dwa kamienne przyczółki. - Pozostałości tego mostu zostały teraz w niewielkiej części odsłonięte, od wtorku będą intensywnie trwały badania - ratownicze wykopaliska archeologiczne - mówi Bohdan Chmielewski.
Krakowskie mosty przed wojną [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
To nie wszystkie odkrycia towarzyszące przebudowie ul. Krakowskiej. Na skrzyżowaniu Krakowskiej i Meiselsa znaleziony został fragment, pozostałość po budynku być może XVII-wiecznym. Była to jego pierwsza kondygnacja, tzw. przyziom (jakby parter), wzniesiona z wapienia. Oceniający znalezisko specjalista, architekt, stwierdził po oględzinach, że był to budynek dostawiony do murów miejskich Kazimierza. Jaką miał funkcję - to m.in. będzie dokładnie badane i ustalane.
