Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Środa Popielcowa w katedrze na Wawelu

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Środa Popielcowa w katedrze na Wawelu
Środa Popielcowa w katedrze na Wawelu Adam Wojnar
W Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post. W katedrze na Wawelu na mszy świętej w Środę Popielcową pojawiły się tłumy wiernych. W jej trakcie arcybiskup Marek Jędraszewski mówił: - Nadchodzi Boże Królestwo z jego nadzieją, więc trzeba otworzyć się na prawdę o tym Królestwie, a w konsekwencji sprawić, że dokona się w nas istotowe nawrócenie.

"Prochem jesteś i w proch się obrócisz"

- Wypełnił się czas oczekiwania. Nadchodzi Boże Królestwo z jego nadzieją, więc trzeba otworzyć się na prawdę o tym Królestwie, a w konsekwencji sprawiać, że dokona się w nas istotne nawrócenie - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski w czasie homilii zwracał uwagę na słowa wypowiadane w Środę Popielcową przez kapłanów podczas posypywania głów wiernych popiołem - „prochem jesteś i w proch się obrócisz” i „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Arcybiskup zwracał uwagę na różnicę między ludzkim zabieganiem o Boże błogosławieństwo przedstawionym w Księdze Joela, a rzeczywistością Królestwa Bożego zapowiadaną przez Chrystusa.

– Fundamentalną prawdą o tym Królestwie jest to, że sam Bóg pragnie zbawienia ludzi. To od Niego wychodzi pierwsza inicjatywa zbawienia – mówił arcybiskup podkreślając, że to sam Bóg występuje w obronie ludzi dając Swojego Syna, który umarł na krzyżu.

Metropolita wskazał również: – Jeśli Bóg tyle – w Chrystusie i przez Chrystusa – uczynił dla nas, to nam zostaje już tylko jedno – odpowiedzieć pełnią swej miłości, przenikniętej żalem i wstydem na nieskończoną miłość Boga i współpracować z Chrystusem dla naszego zbawienia.

„Pragnę” wypowiedziane z krzyża

Abp Marek Jędraszewski mówił, że w tym słowie wypowiedzianym przez Jezusa na krzyżu "nie chodziło Mu wcale o czysto fizyczne pragnienie, ale pragnienie Jego ducha, by wszystkich przyciągnąć do siebie, by wszyscy uwierzywszy w Niego mogli otrzymać zbawienie". Zarazem zaznaczał, że to Maria Magdalena stała się pierwszą zwiastunką zmartwychwstania.

Metropolita podkreślał, że rozpoczynający się kolejny w naszym życiu Wielki Post jest przybliżeniem tego ostatecznego czasu. „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia” - przywoływał słowa św. Pawła z Listu do Koryntian.

„Cisza dla Krakowa”

Liturgią w Środę Popielcową w katedrze na Wawelu rozpoczęła się 6. edycja Kościołów Stacyjnych. Tegorocznemu wielkopostnemu pielgrzymowaniu po świątyniach Krakowa towarzyszyć będzie hasło „Cisza dla Krakowa”. Abp Marek Jędraszewski przypomniał że szlak rzymskich kościołów stacyjnych rozpoczyna się od bazyliki św. Sabiny na Awentynie, na której odrzwiach widnieje pierwsze znane wyobrażenie ukrzyżowanego Chrystusa. Od V w. krzyż – zwycięski znak chrześcijan – upowszechniał się w licznych przedstawieniach artystycznych. Jednym z przejawów tego swoistego „pochodu” przez epoki i różne części świata jest krucyfiks na Wawelu, przed którym – wg tradycji – modliła się św. Jadwiga.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska