https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowe biuro strefy płatnego parkowania na stadionie Wisły

Łukasz Twardowski
Od poniedziałku biura strefy płatnego parkowania będą się mieścić na stadionie Wisły. Będą otwarte od godziny 8 do 18.
Od poniedziałku biura strefy płatnego parkowania będą się mieścić na stadionie Wisły. Będą otwarte od godziny 8 do 18. Paweł Krawczyk
Zapowiadają się poważne zmiany dla posiadaczy abonamentów w strefie płatnego parkowania. Ponad 30 tys. mieszkańców będzie od poniedziałku musiało załatwiać sprawy z tym związane na stadionie Wisły Kraków. Dotychczasowe biura przy ulicy Kalwaryjskiej przestaną istnieć.

Jak twierdzi Piotr Kącki, prezes Miejskiej Infrastruktury, spółki zajmującej się strefą, nowa lokalizacja jest bardziej dogodna. Czy aby na pewno? Już rok temu biuro strefy mieściło się na stadionie. Zostało jednak zlikwidowane ze względu na... niewielkie zainteresowanie petentów.

Skąd zatem powrót pod ten sam adres? Być może to próba wykorzystania przynoszącego od lat straty stadionu. Urzędnicy od dawna nie mogą znaleźć chętnych na wynajęcie tamtejszych powierzchni komercyjnych.

- Wtedy biura mieściły się na piętrze i były słabo dostępne dla osób niepełnosprawnych. Teraz lokale mieszczą się na parterze - przekonuje Kącki. Wejście do nich znajduje się od strony ulicy Reymana.

W nowych biurach są dwie kasy, cztery stanowiska obsługi klienta, w tym jedno przystosowane dla osób na wózkach. Jest też kilka krzeseł dla oczekujących w kolejce.

Problemem dla kierowców może być jednak dotarcie do biura, gdyż urzędnicy nie zadbali o miejsca postojowe. Przy alei#3 Maja można zaparkować dopiero po godz 17. Postoju we wcześniejszych godzinach zakazują znaki. Co prawda mieszkaniec chcący skorzystać z biura może zaparkować tuż pod stadionem Wisły, ale będzie musiał zapłacić za postój, ponieważ parking jest w rękach prywatnych.

- Wygospodarujemy dziesięć bezpłatnych miejsc parkingowych przy alei 3 Maja - zapewnia prezes Kącki. Nie jest jednak w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy mieszkańcy będą mogli z nich skorzystać.

Nie ma też pewności, czy miejsca w ogóle powstaną. Odpowiedzialny za ich wykonanie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie podjął w tej sprawie jeszcze decyzji.

- Faktycznie, wpłynął do nas taki wniosek, ale procedura jego rozpatrzenia jeszcze się nie zakończyła - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.

Od poniedziałku biura strefy płatnego parkowania będą się mieścić na stadionie Wisły. Będą otwarte od godziny 8 do 18.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+

Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.
Zapisz się do newslettera!

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Basiura vel amaro
Komercja po krakowsku:) następne w kolejce: MPGO, MPK, ZIKIT. W końcu trzeba pokazać, że pieniądze na to dziwo nie poszły na marne!
A czy ktoś wie, kiedy śćiągną w końcu te rusztowania ze stadionu Wisły;)?
o
oloratuj
przestańmy już na to wywalać pieniądze - stadion cracovii i tak już wystarczy (i jest ładniejszy)
B
BJ
Jebnij się w łeb! Na świecie ludzie potrafią liczyć pieniądze i takie obiekty budują prywatni inwestorzy. Po to, aby osiągać zysk. To wiąże się też z ryzykiem straty. Tylko zapuszczone intelektualnie kraje mogą za publiczne środki stawiać takie molochy. Kiedyś tak budowano teatry - nie dla rozwoju kultury motłochu, tylko dla rozrywki i zysku bogaczy. Bo kin i TV nie było.
x
x
Przynajmniej dojazd mniej uciążliwy. Tylko szkoda że z parkowaniem nie jest tam zbyt różowo. 10 miejsc dla interesantów to zbyt mało.
k
kikos
Ta decyzja jest kontrowersyjna .raz ze sie stadion ozywi a za niedlugo beda tam punkt mpk ,sklepy fryzjer dentysta pani z preclami i bedzie cacy
l
ll
Akurat "turyści" którzy odwiedzają stadiony piłkarskie to tylko straty dla miasta. Każdy wie jaki jest to rodzaj turystów i jakie "zyski" ma z nich nasze miasto.

W przypadku zachodnich miast (nie wliczam w to Grecji części Włoch i Hiszpani bo przecież to południe ;) to nie znam takiego miasta które przebudowało by dwa duże stadiony obok siebie w 100% z publicznych pieniędzy (głównie gminnych).
Podobnie jest z halami które na zachodzie robione w ramach PPP lub całkowicie prywatnie. O centrach kongresowych nie wspominam.
k
krk
Przypuszczam, że na cmentarz byłoby dobrze.
o
ole
trzeba na coś przerobić sam stadion
i
immo
to przynajmniej koszty byłyby uzasadnione (i mniejsze!)
j
jag
Pewnie wiele w tym racji i podejrzanych przepływów finansowych. Jednakże takie obiekty nie muszą i często na świecie nie są dochodowe. Ważne, by nie przynosiły bieżących strat.

Takie dobrze zarządzane obiekty wielofunkcyjne generują dodatkowe dochody w obszarach obsługi turystyki, sportu, rekreacji, żywienia, noclegów i.t.d. oraz trudny do wymierzenia pozytywny wizerunek miasta, regionu i.t.d.
P
Popis
Za ten BUBEL zwany dalej stadionem Wisły były plastyk miejski niejaki Obłutowicz, późniejszy architekt tego G***A został decyzją prezydenta Miasta Krakowa Jacka M. położony po śmierci w alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. Mam nadzieje na rychłą ekschumacje i przeniesienie go gdzie indziej. Aleja zasłużonych dla Miasta Krakowa na cmentarzu Rakowickim to nie miejsce dla tego człowieka. Może pan Jacek M. ps. "Lexus" utworzy sobie własną alejkę dla SWOICH zasłużonych.
l
ll
"Tylko że tymi obiektami zarządzają również spółki miejskie więc kasa i tak idzie z budżetu miasta różnica tylko w tym która spółka ją wyda"

To nieprawda, wydatki spółek takich jak: MPWIK, MPEC, MI, nie są klasyfikowane w budżecie miasta, to są niezależne podmioty.

Tym samym pieniądze pochodzące ze strefy parkowania spółka MI może wydać na wynajem powierzchni biurowej na stadionie, wpisując to sobie w koszta, a zarządzający stadionem wpisuje sobie jako przychód z zewnątrz. Na tym właśnie polega trik, wspomaganie deficytowych obiektów poprzez generowanie kosztów w spółkach kontrolowanych przez gminę.

Jeśli chodzi o jednostki miejskie jak KBF lub ZIS to faktycznie ich wydatki podlegają klasyfikacji budżetowej, problem w tym, że informacji na temat tego ile ZIS i KBF wydał na poszczególne imprezy na ICE i Tauron arena praktycznie nie ma. Oczywiście są szczątkowe informację publikowane po roku w raporcie o stanie miasta, ale to nie są kompletne informacje.

Tym samym mieszkaniec Krakowa nie ma informacji ile jednostki i spółki miejskie wydały na imprezy organizowane na Tauron Arenie i ICE. Te informacje są celowo ukryte przed społeczeństwem, bo przeczą one tezie o opłacalności budowy tych obiektów, nieprawdaż?
l
lll
Tylko że tymi obiektami zarządzają również spółki miejskie więc kasa i tak idzie z budżetu miasta różnica tylko w tym która spółka ją wyda.chciałeś błysnąć i nie wyszło
k
krakus
Wybudowali nam stadion bubel, ktorego przez bledy architektoniczne nikt nie chce wynajac. Najgorsze jest to ze nikt za to nie odpowiedzal, w prywatnych firmach czy normalnych krajach lecialyby za to glowy, a u nas wcale bym sie nie zdziwil jakby jeszcze nagrody na czele z majherem sobie przyznali. Oddajcie stadion w dzierzawe Wisle za sympoliczna zlotowke, zamiast dokladac miliony co roku podatkow ludzi.
l
ll
W ten sam sposób za niedługo zaczną zarabiać ICE i Tauron arena. ZIS już w pompował w organizacje imprez na Tauron Arene prawie 10 mln zł, podobnie jest z KBFem. Oczywiście do pomocy są spółki kontrolowane przez skarb państwa nad którymi mają kontrolę koalicjanci z PO.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska