Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Obrońcy pomnika Piotra Skargi odmówili publiczny "Różaniec za Ojczyznę" [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielę pod pomnikiem Piotra Skargi w celu "powstrzymania planów urzędników w kwestii obecności pomnika", który od 2001 roku stoi na placu św. Marii Magdaleny. Wcześniej w kościele pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej odbyła się msza św. w intencji beatyfikacji ks. Piotra Skargi, a po niej na publiczny "Różaniec za Ojczyznę" pod pomnikiem jezuity. W obronie pomnika Piotra Skargi zawiązał się Społeczny Komitet Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, do którego należy ponad 80 osób - m.in. naukowcy, duchowni, ludzie świata kultury, dziennikarze i działacze społeczni.

FLESZ - Premier o obowiązku szczepień i V fali pandemii

od 16 lat

O planach, zgodnie z którymi plac św. Marii Magdaleny czeka rewolucja i m.in zniknie z niego kolumna z Piotrem Skargą, krakowscy urzędnicy informowali jesienią ubiegłego roku. Jak przekazywał magistrat, planowane jest - w tym roku - zerwanie dotychczasowej nawierzchni i wprowadzenie tam trawnika. W ramach przebudowy placu przewidziano wyprowadzkę z niego i przenosiny w nowe miejsce pomnika sławnego kaznodziei. Powróciła koncepcja sprzed kilkunastu lat, by stanął nieopodal, na terenie Collegium Broscianum UJ, czyli w sąsiedztwie kościoła świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

Powstała petycja

Wobec tych zapowiedzi zaprotestowały i stanęły w obronie monumentu: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, Młodzież Wszechpolska, Wspólnota Miłosierdzia Bożego z siedzibą w Solecznikach na Wileńszczyźnie. Powstała petycja „Skarga Zostaje!”, skierowana do prezydenta Jacka Majchrowskiego, pod którą podpisało się dotąd ponad 11 tys. osób. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wystosowało również list otwarty do prezydenta Krakowa.

- O szczegółach likwidacji pomnika władze miasta uparcie milczą. Na ten moment wiemy jedynie, że w projekcie do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa kwota 1,4 mln zł, przewidziana na „rewitalizację” placu św. Marii Magdaleny, została uznana za zbyt małą. Mimo to władze Krakowa nie uznały za stosowne wycofania się z kompromitującego pomysłu - komentują teraz obrońcy pomnika.

Skład Komitetu

W skład Komitetu Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi weszli m.in. prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, dr Jarosław Szarek - historyk, Barbara Nowak - małopolska kurator oświaty, ks. prof. Tadeusz Guz - teolog, filozof, Adam Lach - przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ Solidarność, Adam Bujak oraz Stanisław Markowski - artyści fotograficy, Jan Pospieszalski - muzyk i publicysta, Witold Gadowski - publicysta, Kazimierz Cholewa - działacz społeczny, Jerzy Skoczylas - satyryk, członek kabaretu „Elita”. Akces do komitetu zgłaszają kolejne osoby.

Zdaniem przedstawicieli komitetu, "idea likwidacji pomnika uznawanego powszechnie za wielkiego patriotę Piotra Skargi, w kontekście jego zasług dla Krakowa, Wilna i wschodnich terenów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przypomina najciemniejsze karty historii Polski i budzi kontrowersje porównywalne z niedawną uchwałą w sprawie zmiany nazwy Ronda im. Romana Dmowskiego w Warszawie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska