Arena z lotu ptaka
Kto nie marzył o tym, by wzbić się w powietrze i zobaczyć, jak świat wygląda z lotu ptaka? To marzenie można było spełnić, wsiadając do kosza balonu na ogrzane powietrze w towarzystwie pilotów Kraków Balloon Team.
Na tych, którzy wolą twardo stąpać po ziemi, czekały pokazy napełniania oraz składania balonów, ekspozycje balonów na uwięzi, sprzętu lotniczego, modeli lotniczych, szybowca, a także możliwość zobaczenia symulatora lotniczego i żyroskopu.
Podziwiać można było także rakietę Crabonarę skonstruowaną przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Goście z AGH Space Systems opowiedzieli o jej konstrukcji, o tym, jak buduje się rakiety oraz o odzysku rakiet, czyli jak działają spadochrony i jakie jest ich zadanie.
Wieczór zakończy odlot balonów na ogrzane powietrze (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych).
Tajemnice gwiazd i planet
Na tych, których fascynuje to, co znajduje się dużo, dużo wyżej, czekały mobilne miejskie planetarium, w którym w godz. 14.00 do 20.00 odbywały się pokazy 15-minutowego filmu pt. „Kolorowy wszechświat”. Film nie ma ograniczeń wiekowych, dlatego zaproszono także najmłodszych mieszkańców Krakowa do udziału w seansie, podczas którego poznali tajemnice gwiazd i planet. Po seansie można było odwiedzić stoisko Miasta Kraków i spróbować swoich sił w quizie z nagrodami.
Kim jest marszałek?
Podczas spotkania z animatorami Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport można było dowiedzieć się dlaczego samolot lata, kiedy pierwsze maszyny wzbiły się w powietrze, kto pierwszy marzył o lataniu i kto właściwie pracuje na lotnisku.
Lotnisko to kilkadziesiąt różnych zawodów, których przedstawiciele współpracują, aby pasażer mógł szczęśliwie wzbić się w powietrze. Aby poznać czym zajmują się poszczególne osoby, można było zagrać w memory, dooble XXL i wiele innych gier. Samemu można było zostać pracownikiem lotniska i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Chętni spotkali się też z marszałkiem i dowiedzieli się, na czym polega jego praca oraz z jakimi „łamigłówkami” mierzy się na co dzień.
Ci, którzy wolą eksperymentować, dzięki prostym doświadczeniom poznali siły, które działają na samolot, sprawiając, że wzbija się w powietrze. Najmłodsi uczestnicy mogli wykonać traumatrop, prostą zabawkę z papieru, skonstruować samolot, a następnie sprawdzić jego zdolność lotu do celu.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
Dostęp do telefonu zaufania będzie utrudniony