WIDEO: Trzy Szybkie
W Szpitalu Specjalistycznym im. S Żeromskiego dobiega końca kolejny etap generalnej przebudowy. Po kilku miesiącach prac budowlanych na przyjęcie chorych niemal gotowy jest pawilon zajmowany przez specjalistów chorób zakaźnych oraz dermatologii. W nowych pomieszczeniach trwają już ostatnie drobne prace związane z montażem potrzebnych mebli i niezbędnej aparatury medycznej, ruszyły także przygotowania do stopniowej przeprowadzki pacjentów podczas remontu przyjmowanych w innych częściach lecznicy.
W ramach inwestycji nieremontowany przez wiele lat szpitalny budynek przeszedł gruntowną modernizację. Odnowiony obiekt został ocieplony i dostosowany do obowiązujących norm sanitarnych oraz przeciwpożarowych.
Dzięki przebudowanie w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach będą przyjmowani m.in. mali pacjenci wymagający pomocy zakaźników.
- Nasz oddział będzie najlepiej wyposażonym oddziałem chorób infekcyjnych dzieci w Polsce. Dostaliśmy do dyspozycji 20 sal, każda z oddzielnym węzłem sanitarnym i śluzą. Dodatkowo sześć z nich to sale z podciśnieniem, przygotowane do hospitalizacji najciężej chorych – mówi dr n. med. Lidia Stopyra, lekarz kierujący Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii ze Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego. - Z punktu widzenia pacjentów najważniejsza jest możliwość pełnej izolacji 20. dzieci jednocześnie. Dzięki temu rodzice nie będą musieli się obawiać, że ich maluch z zapaleniem płuc w szpitalu dodatkowo będzie narażony np. na rotawirusy. Oczywiście te dzieci, które nie zarażają, możemy umieścić w większych 2-3 osobowych salach, stworzyliśmy także dla nich na oddziale pokój zabaw – dodaje.
W odnowionym pawilonie swoje miejsce znajdzie także oddział dla dorosłych pacjentów z chorobami zakaźnymi, gdzie jednocześnie będzie mogło przebywać 21 chorych oraz oddział dla dorosłych i dzieci ze schorzeniami dermatologicznymi. Po zmianach wszyscy będą przyjmowani w mniejszych, wygodnych kilkuosobowych salach, wyposażonych w nowe łóżka i szafki do przechowywania rzeczy osobistych z własnymi łazienkami.
Pawilon zajmowany przez zakaźników i dermatologów jest kolejnym, który przeszedł generalny remont w ramach gruntowanej modernizacji nowohuckiego szpitala. Ruszyła ona latem ubiegłego roku. Prace – podzielone na kilka etapów – mają pochłonąć łącznie ponad 48 mln zł. 19 mln zł na ten cel udało się pozyskać z funduszy unijnych, resztę z własnego budżetu dołożyło miasto Kraków.
Dzięki tej inwestycji od kilku miesięcy pacjentki „Żeromskiego” są już przyjmowane na odnowionym oddziale ginekologiczno-położniczym. Powstały tam wygodne pokoje oraz sale operacyjna wyposażona w innowacyjny sprzęt do znieczulania chorych i przeprowadzania zabiegów. Remont przeszła także apteka szpitalna, w której stworzono pracownię żywienia pozajelitowego i pracownię receptury aseptycznej. W tej pierwszej powstają mieszanki odżywcze dla ciężko chorych pacjentów, w drugiej są produkowane maści i krople do oczu.
W najbliższym czasie ekipy budowlane pojawią się na II oddziale chorób wewnętrznych i neurologii, a następnie jeszcze na chirurgii dziecięcej i pediatrii. Dyrekcja lecznicy w planach ma również rozbudowę szpitalnego oddziału ratunkowego. Ostry dyżur w „Żeromskim” należy bowiem do najbardziej oblężonych w Krakowie, a ciasne pomieszczenia nie pozwalają na urządzenie dodatkowych gabinetów dla lekarzy i pacjentów.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
