Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Odsłonięto tablice poświęcone ofiarom obozów pracy przymusowej w Prokocimiu [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W piątek (11 czerwca) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic poświęconych ofiarom obozów pracy przymusowej Julag II i Baudienst w Prokocimiu.
W piątek (11 czerwca) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic poświęconych ofiarom obozów pracy przymusowej Julag II i Baudienst w Prokocimiu. Aneta Żurek
W piątek (11 czerwca) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic poświęconych ofiarom obozów pracy przymusowej Julag II i Baudienst w Prokocimiu.

FLESZ - Rząd zwiększy limit osób w kościołach

od 16 lat

W ramach uroczystości odsłonięto tablicę Julag II przy ul. Podmiłów. Następnie nastąpiło przejście pod tablicę Baudienst przy skrzyżowaniu ulic Młodzieży i Bieżanowskiej.

Przypomnijmy, pomiędzy latem 1942 r. a jesienią 1943 przy ul. Cmentarnej w Prokocimiu (obszar między obecną ulicą Bieżanowską i torami kolejowymi) działał utworzony przez Niemców obóz pracy przymusowej zwany Julag II (niem. Judenarbeitslager). Trafiały do niego osoby pochodzenia żydowskiego, które były zatrudniane przy budowie linii kolejowej.

Uroczystości odsłonięcia tablic zostały zorganizowane przez Radę Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia im. Erazma i Anny Jerzmanowskich oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego.

Na jednej z tablic zamieszczono informację: "W tym miejscu od lata 1942 do 1943 r. istniał niemiecki obóz pracy przymusowej - Judenarbeitslager (tzw. Julag II) - do którego władze okupacyjne kierowały ludność żydowską. Pod koniec 1912 r. uwięziono tu również około 2 tys. Polaków. W szczytowym momencie za drutami obozu przebywało około 2500 Żydów. Więźniowie pracowali przy budowie linii kolejowej Kraków - Łobzów - Kraków-Płaszów. Nosili cywilne ubrania, które na polecenie Niemców były oznaczane farbą. Miało to w założeniu utrudniać ucieczki. Co najmniej kilkudziesięciu więźniów zostało zabitych oraz zmarło z powodu represji, chorób, braku żywności oraz celowo stworzonych wyniszczających warunków obozowych. Najdłużej komendantem obozu Julag II był Obersturmfuhrer-SA Ludwik Hessler (w 1948 r. za popełnione zbrodnie skazany w Krakowie na śmierć). Po likwidacji Julagu II Niemcy skoszarowali w tym miejscu oddziały przymusowej Służby Budowlanej, które funkcjonowały tu do roku 1944".

Obozy Baudienstu w Krakowie działały w Prokocimiu i na Dąbiu. Baudienst im Generalgouvernement (Służba Budowlana w Generalnym Gubernatorstwie) była jedną z form pracy przymusowej zorganizowana przez niemieckie władze okupacyjne dla Polaków i Ukraińców w Generalnym Gubernatorstwie. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa istniało około 200 obozów Baudienstu, w których przymusowo zatrudniano kilkadziesiąt tysięcy osób. W latach 1943–1944 ich stan liczebny wynosił 45 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska